Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ekotransport- moda czy konieczność ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ekotransport- moda czy konieczność ?"— Zapis prezentacji:

1 Ekotransport- moda czy konieczność ?
Bezpieczeństwo na ścieżkach rowerowych. Ekotransport- moda czy konieczność ?

2 Rower –najlepsze rozwiązanie ekotransportu.
Jeśli wybrałeś rower, bo chcesz być”eko” i razem z nami dbać o środowisko to pamiętaj…

3 Musisz rower wyposażyć w:
•    światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, •    z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające •    co najmniej jeden skutecznie działający hamulec (nożny lub ręczny) •    dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

4 Wyposażenie roweru:

5 Warto zaopatrzyć się także w
Kask Kamizelkę odblaskową

6 2.Poznaj zasady ruchu drogowego.
Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania rowerem przez osobę w wieku od 10 do 18 lat jest karta rowerowa. Może to być także karta motorowerowa.

7 Karta rowerowa Kartę rowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami, a sprawdzenia kwalifikacji osoby ubiegającej się o kartę rowerową dokonać mogą: nauczyciel wychowania komunikacyjnego uprawniony przez dyrektora szkoły, policjant posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego, egzaminator.  Kartę rowerową wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej oraz szkoły ponadpodstawowej. W razie utraty lub zniszczenia karty rowerowej jej wtórnik wydaje organ, który ją wydał.

8 ABC BEZPIECZEŃSTWA Najlepiej by było, aby ruch rowerów odbywał się na drogach do tego przeznaczonych. Są to wydzielone drogi dla rowerów.

9 ABC BEZPIECZEŃSTWA W przypadku braku drogi dla rowerów, kierujący rowerem jest obowiązany poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch roweru utrudniałby ruch pieszych.

10 ABC BEZPIECZEŃSTWA Korzystanie z chodnika przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów.

11 ABC BEZPIECZEŃSTWA Na przejeździe dla rowerzystów, kierującemu rowerem zabrania się: wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny

12 ABC BEZPIECZEŃSTWA Nowelizacja Kodeksu Drogowego w maju 2011 r. zwiększyła uprawnienia rowerzystów podczas jazdy i ułatwia poruszanie się rowerem po drogach.

13 ABC BEZPIECZEŃSTWA Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

14 Kierującemu rowerem zabrania się:
poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych w każdym przypadku jazdy po jezdni, jeżeli obok jest wyznaczona ścieżka rowerowa, bądź znajduje się dogodne do jazdy pobocze jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu (należy jeździć "gęsiego") jazdy po alejkach parkowych - można tam jeździć jedynie na dziecięcych rowerkach jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach czepiania się pojazdów holowania innego rowerzysty lub osoby poruszającej się np. na wrotkach czy deskorolce przewożenia drugiej osoby na rowerze jednoosobowym

15 Gdzie jeździć w Koszalinie?
Mapa ścieżek rowerowych w Koszalinie. Wydana dla Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego w Koszalinie (2009). Mapa po złożeniu w formacie karty kredytowej w plastikowym etui. Zapraszamy do lektury.

16 Zadanie dla nas: Na podstawie planu Koszalina zastanówmy się wspólnie: 1.Gdzie znajdują się miejsca niebezpieczne w Koszalinie dla rowerzystów? 2.Gdzie należy poprawić ścieżki rowerowe? 3.Jakie nowe trasy możemy zaproponować ZDM ?

17


Pobierz ppt "Ekotransport- moda czy konieczność ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google