Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

T RADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE. Palemki na szczęście Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową, Palemki – rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "T RADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE. Palemki na szczęście Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową, Palemki – rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin,"— Zapis prezentacji:

1 T RADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE

2 Palemki na szczęście Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową, Palemki – rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek –ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami.

3 Ś WIĄTECZNE PORZĄDKI Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki. Mają symboliczne znaczenie wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby..

4 T OPIENIE J UDASZA Kolejnym ważnym dniem Wielkiego Tygodnia jest Wielka Środa. Młodzież topiła tego dnia Judasza.

5 W IELKIE GRZECHOTANIE Kiedy milkły kościelne dzwony, rozlegał się dźwięk kołatek. Obyczaj ten był okazją do urządzania psot.

6 P OGRZEB ŻURU I W IESZANIE ŚLEDZIA Ostatnie dwa dni postu robiono pogrzeb żuru – Rozstawano się też ze śledziem – kolejnym symbolem wielkiego postu.

7 W IELKA N IEDZIELA W Wielką Niedzielę poranny huk petard i dźwięk dzwonów miał obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania. Na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada, – czyli mazurka.

8 P ONIEDZIAŁEK W IELKANOCNY Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka – to zabawa. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Wykupić się można było od oblewania pisanką – stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.

9 Ś MIGUS - DYNGUS znany także jako: Poniedziałek Wielkanocny, Lany Poniedziałek, polewany lub oblewany, gwarowo jako oblaniec– zwyczaj, pierwotnie słowiański, a wtórnie związany z Poniedziałkiem Wielkanocnym. Śmigusem zwano zwyczaj oblewania wodą, głownie dziewcząt i smaganie witkami wierzby lub palmami po nogach. Dyngusem zwano pochody młodzieży męskiej, często w przebraniach, połączone z wesołą kwestą świątecznych darów. Z czasem te dwa obyczaje się połączyły.

10

11 D YNGUS NA WSI

12 W cieszyńskiem, bicie witkami interpretuje się jako "suszenie" konieczne po wcześniejszym oblaniu wodą. Na Kaszubach bije się, przeważnie po nogach, gałązkami jałowca. Zwyczaj oblewania wodą ma korzenie w pogańskich tradycjach i jest znakiem radości związanej z odejściem zimy. Na południu Polski gospodarze o świcie wychodzą na pola i kropią je wodą święconą. Żegnają się przy tym znakiem krzyża i wbijają w grunt krzyżyki wykonane z palm poświęconych w Niedzielę Palmową.

13 Ż YCZYMY


Pobierz ppt "T RADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE. Palemki na szczęście Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową, Palemki – rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google