Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sekty.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sekty."— Zapis prezentacji:

1 Sekty

2 Pochodzenie słowa „sekta”
Wyraz ten pochodzi od łacińskiego słowa „sequor” czyli iść, podążać za kimś. To znaczy, że sekta to droga, którą się podąża, a także sposób postępowania. Inni wywodzą słowo „sekta” od drugiego łacińskiego słowa, a mianowicie „secare” czyli oddzielić, obcinać, sekta więc to grupa czy wspólnota, która oddzieliła się od większej, centralnej wspólnoty.

3 Co to jest sekta? Sekta to grupa religijna, która jest szkodliwa i niebezpieczna dla swoich członków. Najpierw członkowie wydają się być miła drużyną, ale z czasem żądają posłuszeństwa, ciężkiej pracy, przynoszenia pieniędzy i innych wartościowych rzeczy, a nawet zerwania kontaktów z bliskimi i znajomymi. Sekty mogą wydawać się czymś dobrym zwłaszcza dla tych, którzy czują się nieszczęśliwi i osamotnieni w rodzinie, a nawet wśród znajomych- osoby te często są wciągane (werbowane).

4 Werbowanie Do sekty można trafić na wiele sposobów. Może stać się to zupełnie przypadkiem lub w efekcie przygotowanego odpowiednio werbunku. Różne są etapy wstąpienia do sekty, motywacje i okoliczności. Przede wszystkim poszukują one ludzi zdolnych, wrażliwych, twórczych, pełnych zapału i idei-tacy są najbardziej przydatni. Mogą oni wiele dla niej zrobić. Członkiem sekty nie zostaje się w ciągu godziny, jednego dnia czy tygodnia. Zazwyczaj jest to proces kilku stopniowy, rozciągnięty w czasie. Podczas werbunku sekta nie mówi całej prawdy o sobie. Zataja informacje na temat prawdziwych celów grupy. Informacje podawane zainteresowanym są niejasne, nie dokładne, a często nawet nieprawdziwe.

5 Sektę można poznać po tym, że:
na jej czele stoi przywódca, a każdy z jej członków musi się mu podporządkować, jest przekonana, że zna wyłącznie prawdę o zbawieniu, a także głosi swoją naukę jako jedyną prawdziwą, uważa się za elitę i twierdzi, że reszta ludzkości jest chora, żyje w grzechu itp., odrzuca ona racjonalne myślenie, kontroluje myśli, zachowania i uczucia swoich członków, wprowadza ścisłą dyscyplinę i dietę oraz żąda przestrzegania jej uważając, że to jedyna droga do osiągnięcia zbawienia, Żąda zerwania kontaktu i więzi z rodziną i przyjaciółmi, i pozostania w kręgu wspólnoty, Wypełnia cały czas zalecając nowe prace na rzecz grupy, Żąda świadczeń pieniężnych.

6 Pamiętaj! Nie stawaj się pacynką!
Jeśli w zachowaniu Twoich znajomych zaniepokoi Cię coś, lub wyda Ci się coś dziwnego albo podejrzanego w ich najlepiej jest poinformować o tym zaufaną, dorosłą osobę, a nawet przyjaciela. Nie stawaj się pacynką!

7 Dziękuje! Bibliografia: Wykonała: Katarzyna Rzepa
-opracowane na podstawie Wykonała: Katarzyna Rzepa


Pobierz ppt "Sekty."

Podobne prezentacje


Reklamy Google