Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia polskiego kabaretu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia polskiego kabaretu"— Zapis prezentacji:

1 Historia polskiego kabaretu
- największe hity

2 Co to jest kabaret? Forma sztuki widowiskowej, mająca charakter zazwyczaj satyryczny. Widowiska kabaretowe tworzone są przez kilkuosobowe grupy artystów. Zazwyczaj są to grupy stałe.

3 Historia polskiego kabaretu
Pierwszy polski kabaret Zielony Balonik został założony w Pisał do niego Boy-Żeleński. Tworzono szopki satyryczne, w których udział brały znane postaci życia politycznego i kulturalnego początku XX wieku. W tym samym czasie działał także kabaret Figliki. W pojawił się w Warszawie Momus, za nazwę przyjmując imię greckiego bożka, znanego ze złośliwej krytyki, drwiny i śmiechu.

4 Znane polskie kabarety
Ani Mru Mru Figliki Hrabi Jurki Limo Łowcy.B Młodych Panów Moralnego niepokoju Neo-nówka Nowaki Paranienormalni Pod wyrwigroszem Potem Skeczów męczących Słuchajcie Smile Tej Spadkobiercy Zielony balonik

5 Galeria Ani mru mru Łowcy.b

6 Moralnego niepokoju Neonówka

7 Smile Limo

8 Historia Kabaretu Kabaret:Kabaret był MIEJSCEM a nie rodzajem przedstawienia. Szło się do niego specjalnie, aby spędzić miły wieczór przy lampce (lub dziesięciu) wina czy przy butelce szampana. Dziś trudno o lokal, który można by w ten sposób nazwać . Jeżeli idziemy do pubu lub kawiarni, to owszem, mamy możliwość napicia się alkoholu czy też kawy, jednak nie możemy zobaczyć niczego na scenie. Gdy idziemy do teatru, wpychamy się na swoje - najczęściej niewygodne - miejsce i przenosimy się w świat tworzony na scenie. O napiciu się kawy czy też zapaleniu papierosa możemy zaś tylko marzyć - albo czekać z utęsknieniem do przerwy.

9 Jak to się wszystko zaczęło
Nazwa "kabaret" wywodzi się od francuskiej winiarni lub tawerny. Piwnice takie służyły jako miejsce występów wędrownych komediantów, których wpuszczali właściciele z nadzieją na zwabienie klienteli. W drugiej połowie XIX wieku główną formą rozrywki w kabaretach stała się piosenka, czyli chanson . Nie jest łatwo uświadomić sobie obecnie znaczenie piosenki w czasach, gdy o radiu i tym bardziej telewizji nikt nawet nie pomyślał. Były to zarówno limeryki miłosne jak i satyry na życie polityczne i społeczne. Ówczesne środki masowego przekazu - gazety - znajdowały się pod wpływem klas mających pieniądze. Głosem ludu, ulicy była piosenka. A artyści bardzo dobrze umieli to wykorzystać. Piosenka mogła oszukiwać lub ośmieszać władzę, ale także nawoływać do mobilizacji sił. Było to więc najbardziej demokratyczne narzędzie satyry, krytyki i protestu. Bistra czy kawiarnie z jednym śpiewakiem szybko rozrastały się, zaczynały wykorzystywać kostiumy, rekwizyty, specjalną scenografię - tak powstały tzw. cafe-concerts , które pod koniec stulecia przekształciły się w music-halle . Ich publiczność była już znacznie większa, ale celem nadal była przede wszystkim rozrywka. Do programu music-hallu mogła wkraść się piosenka satyryczna, jednak siedzibą ostrzejszej formy chanson stał się intymny kabaret. Kabaret wyrósł z cafe-concerts , ale już od 1881 roku pojawiły się w nim zwiastuny zabawy intelektualnej i artyzmu. Stał się miejscem przyciągającym artystów. Dzięki połączeniu ich pracy na rzecz sztuki z ludową piosenką satyryczną i protestacyjną powstał kabaret.

10 Kabaret w Polsce Pierwszy polski kabaret "Zielony Balonik" został założony w Pisał do niego Boy-Żeleński, tworzono szopki satyryczne, w których udział brały znane postaci życia politycznego i kulturalnego początku XX wieku. W tym samym czasie działał także kabaret "Figliki". W 1909 pojawił się w Warszawie „Momus” za nazwę przyjmując imię greckiego bożka, znanego ze złośliwej krytyki, drwiny i śmiechu, jednoznacznie wskazując na charakter działalności.

11 http://pl.wikipedia.org/wiki/kabare t http://kabaret.wirtualia.pl/
Bibliografia t B 6/historia-kabaretu


Pobierz ppt "Historia polskiego kabaretu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google