Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UKRAINA – POZNAJMY JĄ BLIŻEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UKRAINA – POZNAJMY JĄ BLIŻEJ"— Zapis prezentacji:

1 UKRAINA – POZNAJMY JĄ BLIŻEJ
PROJEKT EDUKACYJNY PRZEPROWADZONY PRZEZ UCZNIÓW KLASY I D

2 Projekt „Ukraina poznajmy ją bliżej” został przeprowadzony w okresie od marca do końca maja. W ramach projektu przygotowaliśmy prezentację, a także wystawę „Znani Ukraińcy” i „Oni tworzą historię”, które możecie obejrzeć na drugim piętrze. Głównym celem projektu było bliższe poznanie historii, kultury i tradycji Ukrainy poprzez wymianę korespondencji z uczniami z Ukrainy. Szkoła na Ukrainie nawiązała współpracę z naszą szkołą. Uczniowie prowadząc korespondencję mieli badać podobieństwa i różnice pomiędzy polską a ukraińską kulturą. Niestety z niewiadomych dla nas powodów kontakt pomiędzy szkołami został zerwany. Z tego względu wiadomości przedstawione w poniższej prezentacji opierają się jedynie na informacjach zdobytych w Internecie.

3

4

5 Ukraina – wiadomości ogólne
Ukraina to państwo położone w Europie Wschodniej. Jej powierzchnia wynosi 603,7 tys. km². Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym, od wschodu zaś z Rosją.

6

7 Geografia Ukrainy Krajobraz Ukrainy składa się głównie ze stepów i wyżyn. Na zachodzie kraju rozciągają się Karpaty, a na Krymie – Góry Krymskie. Łączna długość granic: 7340 km. Najwyższy punkt: Howerla 2061 m n.p.m. Najniższy punkt: Morze Czarne 0 m.

8 Najważniejsze miasta Ukrainy
Stolicą Ukrainy jest od 1934 roku Kijów. Na terytorium Ukrainy wyodrębniono 24 obwody stanowiące odpowiednik polskich województw. Te z kolei dzielą się na 492 rejony będące odpowiednikiem naszych powiatów. Ponadto są 2 tzw. miasta wydzielone (Kijów i Sewastopol). W skład Ukrainy wchodzi także autonomiczna republika Krymu, która posiada własną konstytucję i rząd. Republika Krymska obejmuje niemal cały obszar Półwyspu Krymskiego (oprócz obszaru Sewastopola) oraz niewielkie tereny przyległe do półwyspu. Jej stolicą jest Symferopol. Inne duże miasta Ukrainy to: Charków, Dniepropietrowsk, Donieck, Odessa, Zaporoże, Lwów, Krzywy Róg, Mariupol, Łuhańsk.

9

10 Dniepropietrowsk rozciąga się po obu stronach malowniczego Dniepru
Charków Dniepropietrowsk rozciąga się po obu stronach malowniczego Dniepru Kamieniec Podolski Donieck jest stolicą Donieckiego Zagłębia Węglowego

11 Teatr operowy we Lwowie
Krym Kijów Teatr operowy we Lwowie Budynek opery w Odessie

12 Hymn Ukrainy – „Jeszcze Ukraina nie umarła”

13 Flagę Ukrainy tworzą dwa równoległe pasy: błękitny u góry i żółty na dole. Błękit oznacza kolor nieba i symbolizuje pokój, żółty to kolor zboża, kojarzony z bogactwem i urodzajem. Godło Ukrainy charakteryzuje się tą samą kompozycją barw, co flaga kraju. Godłem państwa jest trójząb znajdujący się na niebieskim polu. W ów trójząb wpisane jest słowo „wolność”.

14 Ludność Ukrainy Z przeprowadzonego w 2010 roku spisu powszechnego wynika, że liczba ludności Ukrainy wynosi około 45,5 miliony mieszkańców. Od 1991 roku oficjalnym językiem urzędowym jest ukraiński, z wyjątkiem Krymu, największego skupiska mniejszości rosyjskiej, gdzie oficjalnym językiem pozostał rosyjski. Ponadto używanymi językami są: rosyjski, białoruski, rumuński, polski i węgierski.

15 Ustrój polityczny Ukrainy
Ukraina jest suwerenną republiką od 24 sierpnia 1991 roku. Głową państwa jest, wybierany na 5-letnią kadencję, Prezydent, organem ustawodawczym jest jednoizbowy Parlament nazywany Radą Najwyższą Ukrainy, a władzę wykonawczą dzierży rząd na czele z Premierem. Rząd jest bezpośrednio podległy władzy Prezydenta. Z dniem 1 stycznia 2006 weszła w życie nowelizacja konstytucji, która przeniosła część uprawnień prezydenta na rząd. Jednakże, mimo tych zmian, pozycja Prezydenta pozostaje niezwykle silna. Obecnym prezydentem Ukrainy jest Viktor Yanukovych .

16 Sławni Ukraińcy Nikołaj Wasiljewicz Gogol (1 kwietnia 1809 – † 4 marca1852). Urodzony w Soroczyńcach Wielkich, był jest i pozostaje sławnym ukraińskim oraz rosyjskim: pisarzem, poetą, dramaturgiem, publicystą historykiem oraz znawcą folkloru. Najbardziej znane dzieła Gogola to: „Wij”, „Martwe dusze”, „Taras Bulba”, „Jarmark w Soroczyńcach”.

17 Taras Hryhorowicz Szewczenko znany również jako Kobzar ( 9 marca 1814 – † 10 marca 1861). Najsławniejszy ukraiński poeta narodowy oraz malarz. Jego najważniejsze dzieła to poematy: „Katarzyna”, „Sen”, „Dumy moje, dumy moje”, „Chłodny jar”, „Gamalej”, „Mnich”, „Noc Tarasa”, a także wiele, różnych pięknych portretów, obrazów i szkiców. Jest kultową osobą, uważaną za najważniejszą personę w kształtowaniu kultury ukraińskiej. Taras Szewczenko widnieje na nominale 100 hrywien ukraińskich (waluta Ukrainy).

18 Bracia Kłyczko – dwaj bracia, dwaj bokserzy, dwaj mistrzowie wagi ciężkiej. Obaj studiowali filozofię na Uniwersytecie Kijowskim – duma Nacji Ukraińskiej, unikalni sportowcy, którzy nie potrafią przegrywać. Nigdy nie walczą przeciwko sobie, chociaż obaj są godnymi rywalami.

19 Andrij Szewczenko – ukraiński piłkarz grający na pozycji napastnika w reprezentacji Ukrainy. Pierwszy Ukrainiec, który zdobył Ligę Mistrzów w 2003 roku. Zdobywca Złotej Piłki w 2004 roku , rekordzista pod względem liczby występów i liczby strzelonych bramek w reprezentacji Ukrainy. Na Euro 2012 w pierwszym meczu ze Szwecją zdobył dwie bramki.

20 Bohdan Stupka – ukraiński aktor teatralny, filmowy i polityk
Bohdan Stupka – ukraiński aktor teatralny, filmowy i polityk. Wystąpił w polskich filmach w „Ogniem i mieczem”, oraz „Starej Baśni”. Zagrał również jedną z głównych ról w filmie Krzysztofa Zanussiego „Serce na dłoni”.

21 Tradycje i zwyczaje na Ukrainie
Tradycje i zwyczaje na Ukrainie nie różnią się znacznie od tych dobrze nam znanych. Choć najważniejsze święta religijne odbywają się w obrządku prawosławnym w Wigilię podobnie oczekuje się na pierwszą gwiazdkę a na Wielkanoc maluje pisanki i przygotowuje święconkę. Ukraina obfituje w święta jednak wspomnimy tylko tutaj o najważniejszych: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Jordan.

22 Boże Narodzenie Święta Bożego Narodzenia są bardzo ważnym świętem na Ukrainie. 6 stycznia obchodzi się tzw. Święty Wieczór (odpowiednik naszej wigilii). Zgodnie z tradycją rankiem tego dnia chłopcy chodzą od domu do domu śpiewając kolędy życząc wszystkiego najlepszego. Wieczerza wigilijna składa się z 12 potraw, pod stół wkłada się sianko, uczestnicy składają sobie życzenia dzieląc się specjalnym chlebkiem (prosfora).

23 Wielkanoc Wielkanoc jest świętem ruchomym i zawsze wypada w niedzielę. Jest obchodzona tydzień po wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego. Wierni udają się do cerkwi aby poświęcić ustrojone wstążkami gałązki wierzby. Malują też pisanki i śpiewają tradycyjne pieśni wielkanocne.

24 Jordan Okres świąteczny kończy się 19 stycznia Świętem Chrztu Pańskiego (tzw. Jordan), czyli dniem poświęcenia wody. W międzyczasie 13 stycznia Ukraińcy obchodzą Małankę (odpowiednik Sylwestra), podczas której organizuje się liczne zabawy taneczne nazywane małankami. 14 stycznia przypada powitanie prawosławnego Nowego Roku. Zaś 18 stycznia obchodzi się Wieczór, w którym obowiązuje ścisły post.

25 System edukacyjny na Ukrainie
Szkolnictwo na Ukrainie jest powszechne, bezpłatne i obowiązkowe. Obowiązkowa edukacja trwa 11 lat. Rozpoczynają ją sześciolatki. Jedenastą klasę kończą siedemnastolatki. Uczniowie oceniani są według dwunastostopniowej  skali ocen szkolnych. Bardzo dobrzy uczniowie maja oceny od 9 do 12.

26 System szkolny dzieli się na trzy poziomy: a) szkoła elementarna - klasy I-IV, b) szkoła niższa średnia - klasy V- IX c) szkoła wyższa średnia - klasy X-XII.

27 Źródła, z których korzystaliśmy
 SYSTEM EDUKACYJNY NA UKRAINIE d1b14e1ff9a6 STR.7,8 ZNANI UKRAIŃCY OGÓLNE INFORMACJE O UKRAINIE UKRAINA OBYCZAJE

28 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "UKRAINA – POZNAJMY JĄ BLIŻEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google