Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Diagnoza społeczności lokalnych. Każdy zespól wybiera jedną grupę docelową: 1)Władze gminy, urzędnicy. np. Wójt, Sołtys, Radny, Urzędnik itd 2) Osoby.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Diagnoza społeczności lokalnych. Każdy zespól wybiera jedną grupę docelową: 1)Władze gminy, urzędnicy. np. Wójt, Sołtys, Radny, Urzędnik itd 2) Osoby."— Zapis prezentacji:

1 Diagnoza społeczności lokalnych

2 Każdy zespól wybiera jedną grupę docelową: 1)Władze gminy, urzędnicy. np. Wójt, Sołtys, Radny, Urzędnik itd 2) Osoby znaczące dla gminy. np. Nauczyciel, Lekarz, Ksiądz, Bibliotekarz, itd. 3) Osoby fizycznie mieszkające w obszarach potencjalnie objętych programem Natura 2000; np. osoby, które z racji miejsca zamieszkania mogą być dotknięte zmianami związanymi z Natura 2000 4) Rodzice z małymi dziećmi, dzieci, młodzież - mieszkańcy gminy/obszaru

3 Zespół aktywnie poszukuje osób z danej grupy w celu przeprowadzenia rozmowy. Zachęcamy do metody kuli śniegowej - jeśli zapytana osoba odmawia, poszukujemy osób pytając "a kogo warto by jeszcze zapytać o takie rzeczy?", "a kto tu w okolicy może jeszcze cos wiedzieć?", "z kim warto porozmawiać?". Uwaga - nie odrzucamy chętnych do rozmowy nie spełniających kryteriów. Społeczność lokalna jest żywym organizmem, jeśli ktoś zaprowadzi Was do swojego dziadka - to rozmawiacie z nim tak długo jak ma na to ochotę nawet jeśli nie jest wójtem. Uwaga - jeśli częstują Was herbatą itp - nie odmawiamy! Zawsze grzecznie przyjmujemy poczęstunek.

4 Tematy rozmowy: Wstęp: Należy sie przedstawić, opowiedzieć o celu pobytu i rozmowy. Na początek warto zapytać o ciekawe miejsca w gminie / anegdoty lokalne lub coś podobnego neutralnego. Celem jest wprowadzenie w rozmowę ale także uzyskanie informacji kontekstowych.

5 Cześć zasadnicza: Analiza SWOT dla gminy w kontekście programu Natura 2000: S (Strengths) - mocne strony: wszystko to co stanowi atut, przewagę, zaletę gminy/obszaru, W (Weaknesses) - słabe strony: wszystko to co stanowi słabość, barierę, wadę gminy/obszaru, O (Opportunities) - szanse: wszystko to co stwarza dla gminy/obszaru szansę korzystnej zmiany szczególnie w kontekście wprowadzenia obszaru natura 2000, T (Threats) - zagrożenia: wszystko to co stwarza dla gminy/obszaru niebezpieczeństwo zmiany niekorzystnej szczególnie w kontekście wprowadzenia obszaru natura 2000.

6 Zakończenie: Pytamy czy rozmówca chciałby coś jeszcze dodać - coś istotnego o co nie zapytaliśmy? Pytamy czy jest ktoś z kim jeszcze powinniśmy porozmawiać? Uwaga: warto iść do takiej osoby, nawet jeśli nie spełnia warunków przynależności do grupy, którą analizuje zespół. Dziękujemy za rozmowę. Pytamy o numer telefonu (maila?) - gdybyśmy chcieli jeszcze o cos dopytać, lub przekazać inne informacje.

7 Na sobotę… Na sobotę na 14.30 przygotowujemy podsumowanie z przeprowadzonych analiz SWOT. mam nadzieję, że każdemu zespołowi uda się porozmawiać z kilkoma osobami. Jeśli to możliwe podsumowania przygotowujemy w postaci power point, jeśli nie - flipchart.


Pobierz ppt "Diagnoza społeczności lokalnych. Każdy zespól wybiera jedną grupę docelową: 1)Władze gminy, urzędnicy. np. Wójt, Sołtys, Radny, Urzędnik itd 2) Osoby."

Podobne prezentacje


Reklamy Google