Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dominika Albin Paulina Stefańska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dominika Albin Paulina Stefańska"— Zapis prezentacji:

1 Dominika Albin Paulina Stefańska
Cartesian Dominika Albin Paulina Stefańska

2 Cartesian Cartesian (René Descartes) was born in 31st March 1596 in Touraine and died in 11th 1650 in Stockholm. He was one of the best French scientist in XVII century. He involved in philosophy, mathematics and physics. He was creator of famous sentence: I think, therefore I am.

3 Biography Kartezjusz pochodził ze szlacheckiego rodu, został wychowany przez jezuitów, następnie naukę kontynuował w Paryżu. W 1618 roku zaciągną się do holenderskiej armii. W tamtym czasie spotkał Izaaka Beekmana, który przedstawił mu wiele nowych teorii matematycznych. Od 1621 zwiedził jako żołnierz pół Europy. Studiował prawo i medycynę. W późniejszych latach powrócił do Francji, gdzie w Paryżu zaczął studiować i skierował swe zainteresowania ku naukom matematycznym i fizycznym. Od 1628 żył w Holandii w ukryciu. Rok póżniej zaczął wykładać na Uniwersytecie we Franeker.

4 Przyczyną jego śmierci były komplikacje przy
leczeniu przeziębienia, które przybrało śmiertelną postać zapalenia płuc. Pewien lekarz miał wątpliwości, czy śmierć Kartezjusza była wynikiem naturalnych okoliczności. Kartezjusz nigdy się nie ożenił, jednak z krótkotrwałego związku ze służącą miał córkę Francine (1635–1640).

5 Mathematical legacy Swój dorobek w dziedzinie matematyki zebrał w jednym dziale "Geometria" (1637). Przedstawił w nim podstawy geometrii analitycznej i algebry. Po raz pierwszy wprowadził pojęcia: zmiennej, funkcji oraz współrzędnych prostokątnych, które do dziś nazywamy współrzędnymi kartezjańskimi. Linie krzywe dające opisać się równaniami algebraicznymi podzielił na klasy, w zależności od najwyższej potęgi zmiennej występującej w równaniu.

6 Wprowadził znak "+" i "-" dla oznaczenia liczb dodatnich i
ujemnych, oznaczenie potęgi (x*x=x2) oraz symbolu nieskończoności, oznaczający wielkość nieskończenie dużą. W oparciu o dorobek Kartezjusza rozwinął się później (dzięki Newtonowi i Leibnizowi) rachunek różniczkowy.

7 Classical physics Kartezjusz był też jednym z twórców fizyki klasycznej. Sformułował zasadę zachowania pędu oraz tzw. teorię wirów, według której materia Wszechświata znajduje się w ciągłym ruchu, wywołującym wiry wypełniającego wszechświat eteru. Kartezjusz zajmował się również eksperymentami optycznymi, sformułował prawo załamania i odbicia światła.

8 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji!


Pobierz ppt "Dominika Albin Paulina Stefańska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google