Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Świadkowie Historii Najnowszej w Olkuszu Autor: Emilia Sołtysik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Świadkowie Historii Najnowszej w Olkuszu Autor: Emilia Sołtysik."— Zapis prezentacji:

1 Świadkowie Historii Najnowszej w Olkuszu Autor: Emilia Sołtysik

2 Spis treści ks. Jan Wiśniewski Jerzy Stamirowski Franciszek Szlachcic Ks. Tadeusz Rydzyk Bł. Ks. Maksymilian Binkiewicz Ludwig Mauve Jan Kot Władysław Gnyś Janina Majewska Marian Biliński Mosze Berger Peter Westen

3 Ks. Jan Wiśniewski Polski Duchowy rzymskokatolicki, historyk. Jest autorem dzieła, bez którego żaden szanujący się historyk Ziemi Olkuskiej nie może się obyć – chodzi oczywiście o Historyczny opis kościołów, zabytków i pamiątek w Olkuskiem (Mariówka Opoczyńskia 1933)

4 Jerzy Stamirowski Czas przedstawić sylwetki starostów olkuskich, którzy sprawowali władzę w powiecie w okresie międzywojnia. Pierwszym z nich był Jerzy Stamorowski. Słowa pierwszy używamy tu wieloznaczeniowo. Stamorowski był starostą nr. 1 nie tylko numeratywnie. W okresie okupacji niemieckiej przebywał w Warszawie. Razem ze swoim zięciem został rozstrzelany na Pawiaku. Podobny los spotkał jego brata Kazimierza.

5 Franciszek Szlachcic Generał brygady MO. To w Olkuszu zaczęła się jego kariera. Człowieka, którego uważa się za szarą eminencję PRL-u końca lat 60. i początku lat 70-tych. W Olkuszu nie tylko szefował Powiatowemu Urzędowi Bezpieczeństwa, ale także należał do powiatowych władz Polskiej Partii Robotniczej

6 Ks. Tadeusz Rydzyk Polski Duchowny Rzymskokatolicki, doktor Teologii. Urodził się i wychował w Olkuszu, w ubogiej rodzinie. W 1991r. o. Tadeusz Rydzyk nadał pierwszy sygnał radia Maryja. Przypisuje się mu istotny udział w stworzeniu i wypromowaniu Ligi Polskich Rodzin –ugrupowania, które powstało w roku 2001.

7 Bł. Ks. Maksymilian Binkiewicz Polski duchowny katolicki, błogosławiony kościoła katolickiego Wspominając księdza Maksymiliana Bienkiewicza, pamiętajmy o innych duszpasterzach związanych z posługą Kapłańską, pochodzeniem z regionem Olkusza, którzy zginęli z rąk faszystów i komunistów. Urodził się i wychował we wsi Żarnowiec w powiecie olkuskim. W dniu 6.10. 1941 został aresztowany przez władze niemieckie. Na skutek pobicia zmarł w obozie koncentracyjnym w Dachau.

8 Ludwig Mauve Przemysłowiec – inwestor, który u schyłku XIX i na początku XX stulecia przybył na Ziemię Olkuską i w znacznym stopniu zdecydował o rozwojowej drodze Srebrnego Grodu, Wolbromia, Klucz, Jaroszowca… Pieniądze rodziny Mauve, zainwestowane na biednych terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, odmieniły bieg historii i przyczyniły do zmiany charakteru olkuskiego powiatu, który od tamtych czasów swój rozwój zaczął wiązać z przemysłem.

9 Jan Kot Nauczyciel gimnazjum, oficer Kampanii Wrześniowej, w 156. pułku piechoty Armii Kraków. Po studiach na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego odbył służbę wojskową, ożenił się z Wiesławą z Pisiewiczów, z zawodu polonistką, zamieszkał w Olkuszu i został nauczycielem w gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego. Uczył Historii. Należał do najpopularniejszych sporowców II Rzeczpospolitej, uprawiał pływanie na różnych dystansach na basenie 25m, stylem dowolnym. W 1946 został aresztowany za opracowanie memoriału patriotycznej Organizacji WiN dla ONZ.

10 Władysław Gnyś Podpułkownik, pilot Wojska Polskiego II RP (awans do stopnia pułkownika nastąpił, gdy, w stanie spoczynku, żył na emigracji). 1 września 1939 r. ok. 7.00 wystartował z dowódcą III/2 Dywizjonu Myśliwskiego, kpt. Medweckim, na przechwycenie niemieckich bombowców, które wracały znad Krakowa. Chwilę po starcie kpt. Medwecki został zestrzelony przez Ju 87 pilotowanego przez Franka Neuberta, a Władysław Gnyś uciekł Niemcom i wykonał lot patrolowy. W okolicach Olkusza napotkał dwa bombowce Do 17, które ostrzeliwał aż do rozbicia w miejscowości Żurada. W ten sposób Polak został pierwszym alianckim pilotem, który uzyskał zwycięstwo powietrzne w II wojnie.

11 Janina Majewska Od 1929 roku mieszkała w Olkuszu. Zorganizowała amatorski Zespół Teatralny w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu. Jej ogromne zaangażowanie w działalności na rzecz miasta jest widoczne w takich organizacjach i zespołach jak: Liga Obrony Przyrody, Komitet Pomocy Społecznej. Społeczna Rada Powiatowego Domu Kultury, Komisja Oświaty i Kultury rady Narodowej. Towarzystwo Miłośników Ziemi Olkuskiej i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Olkuszu. Członkiem PTTK była od 1 stycznia 1958r.

12 Marian Biliński Od 1952 r. jest związany z Olkuszem, gdyż właśnie po ukończeniu studiów zamieszkał wśród nas i tutaj rozpoczął swoją pracę zawodową, będąc kierownikiem budowy obiektów górniczych w Zakładach Górniczo Hutniczych w Bolesławiu k/ Olkusza. Od 1966 r. był kierownikiem Terenowego Zespołu Usług Projektowych w Olkuszu. 18 czerwca 1990 r. został wybrany na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. 15 maja 1992 r. przeszedł na emeryturę.

13 Mosze Berger Malarz żydowskiego pochodzenia. Po zajęciu Olkuszu przez Niemców – wobec rosnącego antyżydowskiego terroru hitlerowskiego – w listopadzie 1939r.razem z siostrą opuścił dom rodzinny. W 1945 r. powrócił do Polski. Rodzice wraz z dwiema siostrami w czerwcu 1942 r. po likwidacji getta zostali wywiezieni na śmierć do obozu w Birkenau, trzecia siostra również zginęła w obozie. Po wojnie ukończył szkołę malarstwa artystycznego we Wrocławiu.

14 Peter Westen Postać austriackiego przemysłowca Petera Westena (z paszportem szwajcarskim) wiąże się niewątpliwie z rozwojem przemysłu w olkuskim Powiecie. Twórca fabryk garnków w Olkuszu i Wolbromiu utrwalił się w pamięci miejscowych jako człowiek, twardy i sprawiedliwy i –jak na czasy, w których działał- płacił całkiem uczciwe stawki.

15 W prezentacji wykorzystałam: Książkę- Ludzie ziemi olkuskiej Serwis www.wikipedia.org Strona www.umig.olkusz.pl

16 Koniec Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Świadkowie Historii Najnowszej w Olkuszu Autor: Emilia Sołtysik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google