Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Z PIOSENKĄ PO EUROPIE”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Z PIOSENKĄ PO EUROPIE”"— Zapis prezentacji:

1 „Z PIOSENKĄ PO EUROPIE”
Słowacja

2 Słowacja Słowacja, Republika Słowacka
(słow. Slovensko, Slovenská republika – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

3 Szkoła partnerska: Zakladna skola s materskou skoloh, Słowacja
Koszyce - to miasto we wschodniej Słowacji. Jest ono położone nad rzeką Hornad na krańcach wschodnich słowackich Rudaw, w pobliżu granicy z Węgrami.

4 PIOSENKA I: Redovy začíname 1. [: Redovy začíname :],
[: bo šumnu mladu máme :]. 2. [: Naša mlada jak babka :], [: začepila ju svatka :]. 3. [: Jak še Pán Boh raduje :], [: bo zo svatku tancuje :]. 4. [: Andeli še raduju :] [: bo švekrovci tancuju :].

5 PIOSENKA II Parta moja, parta 1. Parta moja, parta, zelený veniec,
našiel mi ju družba, švárny mládenec.  2.  Stratila som partu, nemôžem ju nájsť, našiel mi ju družba, nechce mi ju dať. Obydwie piosenki są śpiewane na słowackich weselach i mówią o tym, jak piękna panna wychodzi za mąż i żegna się z panieństwem

6 Słowackie sposoby na spędzanie wolnego czasu:

7 Słowacka szkoła:

8 SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA OBEJRZENIE NASZEJ PREZENTACJI
MIŁEGO DNIA

9 Opracowały: Daria Trojacka, Julia Miller, Iga Figura
Wszystkie materiały udostępnione za zgodą koordynatora szkolnego projektu Comenius „Powrót do korzeni. Tradycje i obyczaje połączą nas”


Pobierz ppt "„Z PIOSENKĄ PO EUROPIE”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google