Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święty Andrzej, Apostoł

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święty Andrzej, Apostoł"— Zapis prezentacji:

1 Święty Andrzej, Apostoł
Andrzej pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim, był – tak jak św. Piotr - rybakiem. Pod wpływem Jana Chrzciciela poszedł za Chrystusem. Był on pierwszym powołanym przez Jezusa na apostoła uczniem. Umarł śmiercią męczeńską. Atrybutami Świętego są: "krzyż św. Andrzeja" w kształcie litery X, księga, ryba, sieć. W wielu krajach istnieje kult św. Andrzeja. W Polsce istnieje zwyczaj wróżb andrzejkowych.

2 Święty Andrzej, Apostoł

3 Andrzejki Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała być magiczną, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Dzień świętego Andrzeja przypada na przełom pór roku (jesieni i zimy) i roku liturgicznego. Jest to więc także ostatnia chwila przed adwentem. („Święty Jędrzej adwent przytwierdzi”) „Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze.” „Gdy św. Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży”

4 Matematyczne Andrzejki
MAGIA IMIENIA – Imię i nazwisko każdego człowieka związane jest z nim nierozerwalnie przez całe życie, tak jak jego numer PESEL, i podobnie jak ten numer kryje w sobie wiele informacji. Współcześnie używane nazwiska wskazują, że pierwotnie oznaczały one znamienne cechy charakteru ich posiadaczy (Bystroń, Śmigły), wykonywane przez nich zajęcia (Piekarski, Kowalczyk), miejsca, z których pochodzili (Zamojski, Górski) lub imiona ojców (Piotrowicz, Łukaszewicz). Dziś te pierwotne znaczenia już się zatarły, jednak Twoje imię i nazwisko nadal kryje w sobie magiczną moc, dzięki której możesz dowiedzieć się, jaki naprawdę jesteś lub poznać prawdziwe oblicze swoich kolegów. Przeczytaj uważnie ten tekst i wykonaj starannie wszystkie polecenia, a odkryjesz tajemnicę swojego imienia.

5 Wszystkie liczby imienia zastąp liczbami z tabeli i dodaj je
Wszystkie liczby imienia zastąp liczbami z tabeli i dodaj je. Otrzymasz w ten sposób MOC IMIENIA. A – 1 Ą – 2 B – 9 C – 3 Ć – 5 D - 2 E – 5 Ę – 1 F – 4 G – 3 H – 7 I – 3 J – 6 K – 2 L – 8 Ł – 4 M – 5 N – 3 Ń – 0 O – 1 Ó – 4 P – 5 R – 7 S – 9 Ś – 4 T – 6 U – 3 W – 2 X – 4 Y – 8 Z – 5 Ź – 3 Ż - 6

6 Pomnóż otrzymaną MOC IMIENIA przez liczbę występujących w nim samogłosek.
Zmniejsz wynik o liczbę trzy razy większą niż liczba spółgłosek, które wchodzą w skład imienia. Dodaj iloczyn liczby głosek i podwojonej liczby sylab imienia. Jeśli numer wielkiej litery imienia (odczytany z tabeli) jest: - parzysty – do wyniku dodaj liczbę dwukrotnie większą niż ten numer - nieparzysty – wynik powiększ o liczbę siedmiokrotnie większą niż ten numer. Dodaj liczbę o pięć większą niż liczba dwuznaków (np. sz, dz, ch) w zapisie imienia. Odejmij liczbę liter imienia, którym przypisano w tabeli numery parzyste. Zsumuj cyfry otrzymanego wyniku. Jeżeli otrzymałeś liczbę kilkucyfrową – ponownie dodaj jej cyfry i postępuj tak aż do otrzymania wyniku jednocyfrowego. Ostateczny wynik porównaj z właściwą definicją.

7 Wiersze Anna Turula 1 Numer jeden, zawsze pierwszy,
pewny siebie, dumna minka. Lecz uważaj, mówi wierszyk, bo przestaniesz być najlepszy, kiedy wpadnie ci jedynka 6 Szóstka – liczba to magiczna. Ważne zwłaszcza przed klasówką. Gdy obawa histeryczna wywołuje w głowie pustkę chciałbyś znać magiczne słówko, co pomoże zdobyć szóstkę. 2 Dwójka to inaczej para. Pary zaś Ci nie zabraknie. Jeśli dobrze się postarasz, kolej losu Cię nie zagnie i zdobędziesz – choćby zaraz wszystko, czego pragniesz. 7 Siedem liczbą jest szczęściarzy, więc i Tobie szczęście sprzyja. Chojnie los Cię wyposażył, pech Cię w życiu z dala mija. Nawet gdy się wpadka zdarzy, szybko od dna się odbijasz. 3 Trójka liczbą jest upartych. Gdy się uprzesz – na bok żarty, Nikt Cię w życiu nie oszuka, nie zmartwi Cię żadna wpadka. Mówisz – „Do trzech razy sztuka. Takie życie to jest gratka!” 8 Martwe osiem – nieskończoność. Pętla bez granic i celu, więc w marzeniach lubisz tonąć, jak podobnych tobie wielu, i w obłokach bujasz ponoć, niepoprawny marzycielu. 4 Lubisz cztery pory roku. ,Jesteś wierny, pilny, szczery. A że źle się czujesz w tłoku, zawsze stoisz nieco z boku, lubisz domu kąty cztery, i nie żyjesz dla kariery. 9 Dziewięć to jest sześć na głowie. Gdy spytają Cię, kolego: „Czy masz szóstki w szkole?” powiesz: „Kto wymyślił coś takiego!? Szóstki? Ani mi to w głowie! Szkoła? Nie, wybieram zdrowie!” 5 Pięć – jak palce jednej dłoni. Dobrze czujesz się w zespole. Mawiasz zawsze „my” nie „oni”. Lubisz działać, lecz czy w szkole, chmurnooki mój sokole, w piętkę za piątką nie gonisz? Wiersze Anna Turula


Pobierz ppt "Święty Andrzej, Apostoł"

Podobne prezentacje


Reklamy Google