Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonały : Sara Buczyńska i Magda Jaźwińska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonały : Sara Buczyńska i Magda Jaźwińska"— Zapis prezentacji:

1 Wykonały : Sara Buczyńska i Magda Jaźwińska
Ocean Indyjski Wykonały : Sara Buczyńska i Magda Jaźwińska

2 Ocean Indyjski jest to trzeci pod względem wielkości zbiornik wodny na świecie, zajmujący około 20% powierzchni Wszechoceanu. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, brzmi Ocean Indyjski.

3

4 Położenie i obszar Ocean od północy ograniczony jest przez Azję, od zachodu przez Półwysep Arabski i Afrykę, od wschodu przez Półwysep Malajski, Wyspy Sundajskie oraz Australię, a od południa przez Antarktydę (Ocean Południowy). Umownymi granicami są południki: 20° i 147° długości geograficznej wschodniej.

5 Baseny oceanu , np: Basen Arabski, Basen Madagaskarski, Basen Crozeta, Basen Kokosowy Basen Południowoaustralijski, Basen Środkowoindyjski ,i inne.

6 Ocean ten ma powierzchnię km2 (włączając Morze Czerwone i Zatokę Perską); przybliżona objętość wynosi km3. Rozciągłość południkowa i równoleżnikowa dochodzi do km. Średnia głębokość 3890 m, maksymalna 8047 m (Głębia Diamantina). Linia brzegowa o długości km jest słabo rozwinięta. Ocean Indyjski jest bardzo ciepły, w północnej części jego temperatura rzadko spada poniżej 25 °C, natomiast w pobliżu Antarktydy obniża się do ok. 0 °C, co daje średnią na poziomie 17 °C. Zasolenie wynosi 34,8 promila.

7 Klimat Warunki klimatyczne Oceanu Indyjskiego kształtują się pod wpływem wzajemnego oddziaływania kontynentu i oceanu. Silne, północno-wschodnie wiatry wieją od października do kwietnia,a od maja do października dominują wiatry południowe i wschodnie. Na półkuli zachodniej wiatry są raczej łagodniejsze.

8 Większe wyspy i archipelagi oceanu indyjskiego: Madagaskar Komory
Seszele Sokotra Malediwy Mauritius Cejlon Andamany i Nikobary oraz część Indonezji Mauritius i Seszele

9 Gospodarka Ocean Indyjski jest ważną drogą łączącą Bliski Wschód, Afrykę, południową Azję i Australię. Jest szlakiem przewozu ropy naftowej oraz produktów ropopochodnych pochodzących z rejonu Zatoki Perskiej i Indonezji. Rybołówstwo jest dość słabo rozwinięte i zaspokaja głównie potrzeby lokalne. Łowi się tam przeważnie tuńczyki i krewetki.

10 Dziękujemy za uwagę. To już koniec . ?!


Pobierz ppt "Wykonały : Sara Buczyńska i Magda Jaźwińska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google