Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Silnik kondensatorowy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Silnik kondensatorowy"— Zapis prezentacji:

1 Silnik kondensatorowy
Pole wirujące kolowe jest szczególnym przypadkiem pola wirującego eliptycznego. Pole eliptyczne też wytworzy moment napędowy, także przy prędkości = 0, choć mniejszy niż pole kolowe. Warunkiem uzyskania pola eliptycznego jest aby: 1. dwa uzwojenia były przesunięte w przestrzeni, 2. prądy w tych uzwojeniach były przesunięte w fazie. Kondensator w fazie pomocniczej przesuwa prąd IA do przodu, względem prądu w fazie podstawowej= roboczej B  powstaje pole eliptyczne. Na czas rozruchu można wlączyć równolegle 2 kondensatory, z których jeden należy wylączyć po osiagnięciu prędkości bliskiej znamionowej. Zapewnia to większy moment rozruchowy.

2 Przy odpowiednim doborze: przekladni w = zA/zB (przy projektowania silnika) i pojemności kondensatora, przy znamionowej prędkości obrotowej prądy stojana generują pole wirujące kolowe. Wtedy wykres fazorowy ma postać: W tych warunkach moce doplywające obydwoma fazami są jednakowe. Silniki kondensatorowe są malej mocy. Pracują w sieci jednofazowej.

3 Innym sposobem uzyskania przesunięcia fazowego pomiędzy prądami
obu faz jest wykonanie uzwojenia pomocniczego przewodami o wyraźnie mniejszym przekroju, co czyni jego rezystancję większą od rezystancji uzwojenia glównego. W fazie pomocniczej opóźnienie prądu za napięciem jest mniejsze niż w fazie glównej. Rozsunięte w fazie prądy generują pole eliptyczne zapewniające moment rozruchowy nawet przy prędkości zerowej. Po wykonaniu rozruchu uzwojenie pomocnicze się wylącza aby go nie zniszczyć od przegrzania. Stojan generuje wtedy pole pulsujące.


Pobierz ppt "Silnik kondensatorowy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google