Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Cierpicach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Cierpicach"— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Cierpicach
„Gmina sukcesu” Gmina Wielka Nieszawka

2 Co nieco o gminie… Gmina Wielka Nieszawka leży w powiecie toruńskim w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego. Jej siedzibą jest Wielka Nieszawka, a wójtem mgr inż. Kazimierz Kaczmarek. Inne sołectwa wchodzące w skład gminy to: Cierpice, Mała Nieszawka oraz Brzoza. Według danych statystycznych obszar gminy zamieszkuje ok osób, jej powierzchnia wynosi 216,3 km². Graniczy z powiatem bydgoskim, inowrocławskim i aleksandrowskim. Naturalną granicą północną gminy jest rzeka Wisła, zaś w jej zachodniej części płynie dolny odcinek jej dopływu - Struga Zielona.

3 Pani Maria Miłoszewicz, pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej
Gmina Wielka Nieszawka stale się rozwija. Zdaniem mieszkańców w ciągu ostatnich 20 lat zaistniały ogromne zmiany. "Mieszkam tu od 28 lat, toteż te zmiany dokonywały się na moich oczach" - mówi pani Maria Miłoszewicz, pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej. I dodaje: "Obecnie Urząd Gminy lepiej służy mieszkańcom niż dawniej, gdyż można w nim załatwić większość spraw. Informacje docierają do mieszkańców poprzez stronę internetową Gminy, gazetkę lokalną "Nasze Wieści" oraz BIP (Biuletyn Informacji Publicznej)."

4 Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Cierpicach
Władze kładą ogromny nacisk na edukację na terenie gminy. W 1999 roku powstało pierwsze na jej terenie gimnazjum, a w roku 2008 zostało otwarte niepubliczne przedszkole "Leśny Ludek". Szkoły są cały czas wyposażane i unowocześniane. "Wybudowano dwie sale gimnastyczne przy szkołach w Małej Nieszawce i Cierpicach. W tej chwili z wielkim rozmachem rozbudowuje się Szkoła Podstawowa w Małej Nieszawce" - mówi pani Maria. Prowadzone są różne zajęcia pozalekcyjne m. in. program operacyjny Kapitał Ludzki, koła tematyczne. Młodzież posiada również doskonałe warunki do uprawiania sportu, dzięki wybudowaniu kompleksu boisk "Orlik", ścieżkom rowerowym oraz profesjonalnej siłowni. Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Cierpicach

5 Zakład ‘’Andrewex’’ Od momentu wprowadzenia gospodarki wolnorynkowej powstało wiele różnorodnych przedsiębiorstw. Dzięki nowym zakładom dającym mieszkańcom zatrudnienie, poprawił się ich poziom życia i zmniejszyło się bezrobocie. Największymi firmami na terenie gminy są: przedsiębiorstwo produkcji drzewnej "Andrewex", zakład przetwórstwa rybnego "Hering", zakład konfekcyjny "Filand" oraz firma wykonywująca zabudowy ambulansów "B.A.U.S". "Powstało także wiele punktów handlowych i usługowych, przez co zaopatrywanie się w różne towary jest dużo łatwiejsze. Osoby w podeszłym wieku lub schorowane mogą znaleźć profesjonalną opiekę w Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce. " - dodaje pani Maria.

6 Rancho w Małej Nieszawce
Dynamicznemu rozwojowi naszej gminy towarzyszą nowe inwestycje. "Obecnie w Wielkiej Nieszawce trwa budowa aqua parku z bazą hotelową na 60 osób. W roku 2001 otwarto gospodarstwo agroturystyczne "Rancho" w Małej Nieszawce, wyremontowano Gminny Ośrodek Kultury oraz drogi" - mówi Wiesław Nornicki - przewodniczący Rady Parafialnej przy kościele w Małej Nieszawce, były wójt. Wtóruje mu pan Grzegorz Graczyk, powszechnie szanowany mieszkaniec gminy: "W przeciągu ostatnich 20 lat w całej gminie powstała sieć telefoniczna, wodociągowa i kanalizacyjna oraz mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków. Wybudowano chodniki, zainstalowano lampy oświetleniowe, powstały place zabaw dla dzieci, rozbudowywana jest sieć gazowa w gminie."

7 W ostatnim 20-leciu można zaobserwować również zmiany w ogólnym wyglądzie gminy. Wprowadzono pojemniki do segregacji śmieci na licznie zamieszkiwanych terenach, a każdy mieszkaniec ma pojemnik na odpady przy swojej posesji. "Widoczna jest dbałość o estetykę i czystość. Wiele obiektów zostało wyremontowanych, chociażby kościół parafialny w Małej Nieszawce stanowiący zabytek. Odpowiedni sprzęt, którym dysponuje gmina jest wykorzystywany zimą do odśnieżania dróg. Zlikwidowano także tzw. mogilniki, w których gromadzone były szkodliwe substancje" - opowiada pani Miłoszewicz. "Osoby bezrobotne są zatrudniane do tzw. robót publicznych, dzięki czemu gmina wygląda czysto i atrakcyjnie" - dodaje pan Wiesław.

8 Pan Grzegorz Graczyk, mieszkaniec gminy
Gmina rozwija się także pod względem turystycznym. Pan Grzegorz wymienia: "Piękne tereny leśne, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, ciekawe miejsca oraz zaplecze gastronomiczno-hotelarskie przyciągają wielu turystów. Służą również temu wydawane foldery, zachęcające do odwiedzania naszej gminy. Oprócz tego na jej terenie ustawione są tablice informacyjne z mapą i nazwami ulic, co bardzo pomaga podróżnym. Jest to zasługa tak samorządu, jak i mieszkańców." Odnowione przystanki autobusowe, przejrzysta informacja o ich kursach i czystość środków komunikacji publicznej również zachęcają turystów do odwiedzenia naszej gminy. Pan Grzegorz Graczyk, mieszkaniec gminy

9 Pan Wiesław Nornicki, były wójt gminy
Władze Gminy Wielka Nieszawka dbają również o bezpieczeństwo jej mieszkańców. "Często widzi się patrole policji dbającej o stan bezpieczeństwa, a cotygodniowy dyżur dzielnicowego w Ośrodku Kultury w Małej Nieszawce ułatwia kontakt z mieszkańcami" - ocenia pan Nornicki.

10 Zarówno pan Wiesław, jak i pani Maria są dumni z postępu, jaki osiągnęła gmina na przestrzeni ostatnich 20 lat. "Bardzo dużo zmieniło sie tutaj po 1989 roku. Choć nie wszystko jest jeszcze idealnie dopracowane, pozytywnie oceniam pracę samorządu." - mówi pan Nornicki, a pani Maria dodaje: "Jestem dumna z całości osiągnięć gminy, gdyż często słyszy się opinię, że jest ona bogata i ma dobrego gospodarza. Dowodem na to jest to, że Gmina Wielka Nieszawka znalazła się w rankingu "Złota Setka Samorządów 2005", co stanowi ogólnopolski sukces." '' Mimo iż nadal niektórym mieszkańcom jest ciężko, sądzę że gmina rozwija się w dobrym kierunku. Poziom życia się poprawił w znacznym stopniu, ale wciąż istnieją rzeczy, które można by było poprawić'' - wyraża swoje zdanie pan Grzegorz Graczyk.

11 Urząd Gminy Wielka Nieszawka
Małe portfolio gminy Urząd Gminy Wielka Nieszawka

12 Dom Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce

13 Niepubliczne Przedszkole ‘’Leśny Ludek’’

14 Uroczystość otwarcia kompleksu sportowego ‘’Orlik 2012’’

15 W skład Zespołu Projektowego wchodzą…
Monika Ryczko 1994, , klasa III Ewa Siepak 1994, , klasa III Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Cierpicach Mgr Izabela Chyb, mgr Beata Śniegowska Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Cierpicach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google