Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

20 lat samorządu lokalnego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "20 lat samorządu lokalnego"— Zapis prezentacji:

1 20 lat samorządu lokalnego
Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Dopiewie 20 lat samorządu lokalnego GMINA DOPIEWO

2 Rozmowa z Panią Wiesławą Weber
Uczennica : Jakie zmiany w ciągu ostatnich 20 lat dostrzegła Pani w naszej wsi? Pani Wiesława : Dostrzegłam m.in.: Nową szkołę, ośrodek zdrowia, bibliotekę, został powiększony kościół, Nordenia, przybyło dużo nowych sklepów, rozbudowano urząd gminy, powstały nowe drogi.

3 Uczennica : Jak zmieniła się szkoła
Uczennica : Jak zmieniła się szkoła? Czy poprawił się jej wygląd i wyposażenie? Czy działają w niej nowe kółka, klubu europejskie? Czy Pani zdaniem młodzież ma większe możliwości edukacyjne? Pani Wiesława : Szkoła bardzo się zmieniła. Oczywiście na lepsze. Jest przede wszystkim wygodniejsza. Młodzież ma większe możliwości edukacyjne, ponieważ w szkole pojawiło się więcej lepszych podręczników i uwielbiane przez młodzież komputery.

4 Uczennica : Czy powstały nowe drogi i ścieżki rowerowe?
Pani Wiesława : Tam na ulicy Młyńskiej (położono kostki brukowe), Bukowskiej, Wyzwolenia, Majcherka. Uczennica : Czy są jakieś osiągnięcia ostatnich 20 lat, z których jest pani dumna? Pani Wiesława : Tak. Najbardziej jestem dumna z sali gimnastycznej w szkole, ponieważ odbywają się tam różne imprezy sportowe np. mecze piłki nożnej.

5 Uczennica : Jakie zmiany gospodarcze zaszły w naszej miejscowości
Uczennica : Jakie zmiany gospodarcze zaszły w naszej miejscowości? Czy bezrobocie zwiększyło się czy spadło? Czy powstały nowe zakłady pracy? Pani Wiesława : Bezrobocie na pewno się zmniejszyło, ponieważ rzeczywiście przybyło w ciągu ostatnich lat więcej stanowisk pracy np. w Nordeni. Uczennica : Jak działa transport publiczny? Czy obecnie informacja o kursach autobusów jest lepsza? Czy środki komunikacji publicznej są czystsze, bardziej punktualne - czy tez nie? Pani Wiesława : Środki transportu są czystsze niż kiedyś. Zazwyczaj są punktualne. To zależy też od pogody.

6 Uczennica : Czy łatwiej kupić rzeczy potrzebne do życia, czy tez nie
Uczennica : Czy łatwiej kupić rzeczy potrzebne do życia, czy tez nie? Czy powstały nowe sklepy albo centra handlowe? Czy jakość życia jest obecnie wyższa czy niższa niż dwadzieścia lat temu? Pani Wiesława : Z czasem jak powstawały nowe sklepy łatwiej było nabyć rzeczy potrzebne do życia. Myślę, że jakość życia wzrosła. Uczennica : Czy w naszej miejscowości jakość środowiska naturalnego poprawiła się? Czy wprowadzono pojemniki do segregacji śmieci? Pani Wiesława : Wprowadzono śmietniki segregacyjne na niektórych ulicach np. na ulicy Młyńskiej i w centrum.

7 Dziękuję bardzo za poświęcony czas 
Uczennica : Czy jest u nas bezpieczniej niż 20 lat temu? Czy policja i straż wiejska dbają o porządek? Pani Wiesława : Uważam ze sytuacja z policją i strażą wiejską nie zmieniła się. Jest u nas spokojnie i bezpiecznie. Dziękuję bardzo za poświęcony czas 

8 Rozmowa z Panią Marianną Budzisz
Uczennica : Jakie zmiany w ciągu ostatnich 20 lat dostrzegła Pani w naszej wsi? Pani Marianna : Powstał ośrodek zdrowia przystosowany do osób chorych i niepełnosprawnych, rozszerzono wachlarz lekarzy i specjalistów, Nordenia jako zakład pracy, nowy budynek szkolny w którym mieści się szkoła podstawowa i gimnazjum, GOSIR – hala sportowa, zwiększyła się ilość salonów fryzjerskich, rozbudowano kościół, powstał parking przy kościele, rolnicy przekształcili ziemie rolne na działki budowlane, polepszyła się komunikacja, poszerzono boisko sportowe.

9 Uczennica : Jak zmieniła się szkoła
Uczennica : Jak zmieniła się szkoła? Czy poprawił się jej wygląd i wyposażenie? Czy działają w niej nowe kółka, klubu europejskie? Czy Pani zdaniem młodzież ma większe możliwości edukacyjne? Pani Marianna : Co roku wygląd i wyposażenie szkoły zmieniało się, nakład samorządu lokalnego zwiększał się (samorząd lokalny co roku zwiększał środki budowlane na szkołę i stąd też wygląd i wyposażenie szkoły stał się coraz lepszy. Również zwiększa się liczba kółek zainteresowań) ostatnio samorząd lokalny postarał się o środki unijne i w ubiegłym roku bezpłatne były kursy języka angielskiego dla chętnych. A w tym roku z informatyki i robotyki. Młodzież ma większe możliwości edukacyjne dzięki taką ilością kółek z dotacji unijnych.

10 Uczennica : Jakie zmiany gospodarcze zaszły w naszej miejscowości
Uczennica : Jakie zmiany gospodarcze zaszły w naszej miejscowości? Czy bezrobocie zwiększyło się czy spadło? Czy powstały nowe zakłady pracy? Pani Marianna : Powstały dwie piekarnie, Nordenia, powiększyła się ilość sklepów. Wiele zakładów pracy w Poznaniu upadło i dlatego wielu ludzi dojeżdżających z Dopiewa straciło pracę. Dlatego też myślę, że bezrobocie się zwiększyło. Uczennica : Jak działa transport publiczny? Czy obecnie informacja o kursach autobusów jest lepsza? Czy środki komunikacji publicznej są czystsze, bardziej punktualne - czy tez nie? Pani Marianna : Miejscowa ludność jest zadowolona z ilości autobusów itp. Na każdym przystanku wiszą rozkłady kursów autobusów więc informacja jest lepsza. Środki komunikacji są czystsze i wygodniejsze.

11 Uczennica : Czy powstały nowe drogi i ścieżki rowerowe?
Pani Marianna : Brak ścieżek rowerowych i nowych dróg. Uczennica : Czy są jakieś osiągnięcia ostatnich 20 lat, z których jest pani dumna? Pani Marianna : Najbardziej jestem dumna z ośrodka zdrowia. Uczennica : Czy łatwiej kupić rzeczy potrzebne do życia, czy też nie? Czy powstały nowe sklepy albo centra handlowe? Czy jakość życia jest obecnie wyższa czy niższa niż dwadzieścia lat temu? Pani Marianna : Na pewno łatwiej. Towaru jest mnóstwo, różnorodność się powiększyła. Powstały nowe sklepy. Jakość życia ludzi jest niższa, gdyż ci którzy pracują muszą być dyspozycyjni, pracują od rana do wieczora. W związku z tym życie dzieci rodziców pracujących jest mało ciekawe. Dostęp do ośrodków medialnych jest olbrzymi, ale różnorodność korzystania z życia jest zwężona.

12 Dziękujemy za ciekawą rozmowę 
Uczennica : Czy w naszej miejscowości jakość środowiska naturalnego poprawiła się? Czy wprowadzono pojemniki do segregacji śmieci? Pani Marianna : Oczywiście mieszkańcy segregują. Gmina bezpłatnie wywozi segregowane śmieci na wysypisko. Jakość środowiska naturalnego poprawiła się ale drobni przedsiębiorcy zatruwają dymami środowisko a samorząd lokalny jest bezradny. Uczennica : Czy jest u nas bezpieczniej niż 20 lat temu? Czy policja i straż miejska dbają o porządek? Pani Marianna : Straż gminna została utworzona w 2009 roku. Kontroluje porządek we wsi. Ja się czułam zawsze bezpiecznie. Dziękujemy za ciekawą rozmowę 

13 Stara szkoła

14

15 Prezentację wykonała Monika Weber i Patrycja Baranowska 

16 W skład Zespołu Projektowego wchodzą…
Imię i nazwisko Ucznia1 Monika Weber, , rok urodzenia 1995, klasa IIa Imię i nazwisko Ucznia2 Patrycja Baranowska, rok urodzenia 1995, klasa IIa Szkoła: Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Dopiewie Imię i nazwisko Opiekuna Zespołu Małgorzata Rogal-Dropińska Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "20 lat samorządu lokalnego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google