Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

w Kurowicach w Gminie Brójce’’ W KUROWICACH IM. ŚW. JADWIGI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "w Kurowicach w Gminie Brójce’’ W KUROWICACH IM. ŚW. JADWIGI"— Zapis prezentacji:

1 w Kurowicach w Gminie Brójce’’ W KUROWICACH IM. ŚW. JADWIGI
,, 20-lecie samorządności w Kurowicach w Gminie Brójce’’ GIMNAZJUM W KUROWICACH IM. ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ POLSKI

2 GMINA BRÓJCE GMINA BRÓJCE położona jest w centralnej części województwa łódzkiego, w granicach powiatu łódzkiego wschodniego . Powierzchnia gminy wynosi 61,1 km² i zamieszkana jest przez 5778 osób (dane z 2010r.). Przez gminę przepływa rzeka Miazga. Głównym źródłem utrzymania miejscowej ludności jest rolnictwo. W skład gminy wchodzi 18 wsi. W naszej prezentacji omówimy Kurowice.

3 KRÓTKO O KUROWICACH KUROWICE - wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim, w gminie Brójce. Kurowice liczą około 1200 osób. Pierwsza wzmianka o wsi Kurowice pochodzi z 1346r. pod nazwą Corouiczi.

4 Jak ocenia Pan reformę jaką wprowadzono w 1989r. ?
Od wprowadzenia Samorządu Terytorialnego w Kurowicach zaszło wiele zmian. Opowie nam o nich mieszkaniec tej wsi pan Władysław Pogoda. Funkcję Radnego Gminy sprawował przez 16 lat. Jak ocenia Pan reformę jaką wprowadzono w 1989r. ? Reforma miała na celu zejście władz do potrzeb ludności, jednak u nas ten system sprawdził się tylko na początku, przez pierwszą i drugą kadencję. Później czegoś zabrakło . Może ambicji i chęci do dalszego działania. Uważam, że chociaż dokonano licznych zmian jest to za mało jak na dwadzieścia lat. Co się zmieniło w szkołach? Kilka szkół w mniejszych wsiach pozamykano ze względu na koszty utrzymania oraz małą ilość uczniów. W Kurowicach, mimo złego stanu budynku, zostawiono. Szkoła przeszła gruntowny remont, dwukrotnie. Dzisiaj jest to największa i najokazalsza szkoła na terenie gminy. Dzieci z dalszych miejscowości są dowożone bezpośrednio do szkoły i odwożone. Może teraz opowie Pan coś o drogach? Nie można narzekać na drogi. Chociaż budowane są powoli, ich stan jest dosyć dobry. Dzięki zakupionemu sprzętowi przez gminę , drogi są w razie potrzeby naprawiane. Jedynie czego brakuje to chodniki, w Kurowicach jest ich niewiele, co rzutuje bezpieczeństwo pieszych.

5 Co może Pan powiedzieć o Ośrodku Zdrowia ?
Ośrodek Zdrowia jako jeden z kilku budynków przeszedł poważną renowację. Zakupiono nowy sprzęt specjalistyczny. Gmina przyczyniła się do stworzenia Pogotowia Ratunkowego, co zwiększyło szybszą pomoc medyczną dla mieszkańców. A co z bezpieczeństwem? Straż Pożarna, policja ? Było OSP, ale niestety w nienajlepszym stanie. Wozy strażackie nie należały do najnowszych . Teraz dzięki gminie zawdzięczamy nowsze wozy i odremontowaną sale OSP. Policja została zlikwidowana z różnych przyczyn , więc nie cieszyliśmy się nią długo. - Czy były jeszcze jakieś ośrodki, które musiały zostać zamknięte? Tak.. Istniała kiedyś poczta, jednak w wkrótce ją zamknęli. Nie przynosiła tutaj zysków to też przeniesiono ją do Brójec. Co się zmieniło w stosunku do ochrony środowiska ? Kiedyś istniało na trenie Kurowic dzikie wysypisko śmieci. Gmina postanowiła wykupić ten teren. Wysypisko zostało zlikwidowane i dzięki temu mamy teraz w tym miejscu górkę, która zimą służy do śnieżnych zabaw . A także altanę leśną, z której mogą wszyscy korzystać. Gmina teraz dba o segregacje śmieci, stawiając odpowiednie pojemniki na odpady. Dziękujemy za poświęcenie nam czasu. Cieszę się, że mogłem pomóc

6 RADA GMINY W ROKU 1998 . PAN WŁADYSŁAW POGODA SIÓDMY OD LEWEJ

7 - A co ze sportem i rozwojem turystyki na terenie Kurowic
- A co ze sportem i rozwojem turystyki na terenie Kurowic ? Rozmowa z Pawłem Piastą (współzałożycielem i prezesem przez 13 lat Gminnego Ludowego Klubu Sportowego) - Po upadku komunizmu w Polsce w latach 90-tych drastycznie zmalały dotacje państwa na działające wówczas Ludowe zespoły sportowe i generalnie cały sport był w zastoju. Po kilkuletniej przerwie młodzież poczuła potrzebę aktywnej działalności sportowej, co przyczyniło się do powstania GLKS Miazga, który dzięki dotacją samorządu stworzył możliwość mieszkańcom Kurowic trenowania tenisa stołowego, piłki nożnej, narciarstwa biegowego, nauki pływania, wschodnich sztuk walk, uprawiania turystyki kajakowej oraz siatkówki plażowej. A poprzez nowe inwestycje gminy takie jak budowa hali sportowej oraz kompleksu sportowego ze sztuczną nawierzchnią, pojawiły się możliwości dla mieszkańców gry w tenisa ziemnego, koszykówkę i piłkę nożną przez cały rok, co wcześniej było nierealnym marzeniem. Obecnie brakuje nam ścieżek rowerowych na terenie gminy i pływalni, w co bardzo wierzymy, że i te marzenia nam się spełnią.

8 SZKOŁA PÓŹNIEJ… KIEDYŚ… TERAZ…

9 PLAC ZABAW KIEDYŚ… TERAZ…

10 HALA SPORTOWA

11 KOMPLEKS SPORTOWY

12 OŚRODEK ZDROWIA

13 OCHRONA ŚRODOWISKA

14 PROJEKTOWEGO WCHODZĄ:
W SKŁAD ZESPOŁU PROJEKTOWEGO WCHODZĄ: - Joanna Muras,1994,kl.III - Agata Piasta,1994,kl.III - Daria Pękala,1994,kl.III OPIEKUN: P. MONIKA BIERNACKA ZESPÓŁ SZKÓŁ W KUROWICACH GIMNAZJUM W KUROWICACH IM. ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ POLSKI


Pobierz ppt "w Kurowicach w Gminie Brójce’’ W KUROWICACH IM. ŚW. JADWIGI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google