Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MŁODZIEŻOWA AKCJA OBYWATELSKA 20 LAT WSPÓLNIE MŁODZIEŻOWA AKCJA OBYWATELSKA 20 LAT WSPÓLNIE Prezentacja dotyczy powiatu włocławskiego w województwie Kujawsko-Pomorskim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MŁODZIEŻOWA AKCJA OBYWATELSKA 20 LAT WSPÓLNIE MŁODZIEŻOWA AKCJA OBYWATELSKA 20 LAT WSPÓLNIE Prezentacja dotyczy powiatu włocławskiego w województwie Kujawsko-Pomorskim."— Zapis prezentacji:

1 MŁODZIEŻOWA AKCJA OBYWATELSKA 20 LAT WSPÓLNIE MŁODZIEŻOWA AKCJA OBYWATELSKA 20 LAT WSPÓLNIE Prezentacja dotyczy powiatu włocławskiego w województwie Kujawsko-Pomorskim.

2 Obrady :Okrągłego Stołu w 1989 r.

3 Baruchowo dawniej Hala sportowa w Baruchowie dziś Włocławek, Plac Wolności dawniej Plac Wolności dziś

4 Gimnazjum w Lubaniu Przebudowa drogi powiatowej nr 2807C Osięciny – Wieniec – Włocławek Obwodnica w Kowalu Gimnazjum im. Jana Pawła II w Choceniu Przed 1989 Po 1989

5 Brześć Kujawski -Stary Rynek-dawniej Brześć Kujawski- ratusz -dziś Dworek w Unisławicach-gmina Kowal

6 Wywiad z Krzysztofem Buszka-nauczycielem historii w Zespole Szkół Ekonomicznych we Włocławku oraz prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego we Włocławku Po 1989 roku większość ludzi uzyskała możliwość wyjazdów, kształcenia się oraz podjęcia pracy za granicą. Przyczyniało się to do rozwoju nauki języków obcych nie tylko przez uczniów szkół ale także przez dorosłych obywateli. Mówiąc o tym trzeba podkreślić, że po wprowadzeniu samorządności w Polsce rozwinęło się szkolnictwo. Nastąpił rozwój kulturalny, o który dbamy. Zostały wprowadzone zasady wolnego rynku, które umożliwiły wielu przedsiębiorcom rozwój, który jest korzystny dla całego narodu. Wiele rzeczy z tamtego okresu utkwiły mi w pamięci, jednak jeżeli chodzi o samorządność to przede wszystkim fakt, iż wprawdzie obywatele brali udział w wyborach lecz powszechnie było wiadomo, że wyniki są fałszowane. Ponadto wszechobecna cenzura tłumiła wewnętrzny rozwój i kreatywność ludzi którzy mieli coś do powiedzenia.

7 Podsumowując stwierdzam, że od roku 1989 ludność ma wielki wpływ na swoje otoczenie. Włocławek dzięki zaangażowaniu i pracy naszych włodarzy ciągle się rozwija ku ucieszy wszystkich jego mieszkańców.Według mnie lepiej, gdy społeczeństwo wybiera rządzących, ponieważ patrząc na swoje miasto ma świadomość i satysfakcję z tego,że dokonali dobrego wyboru. Jest oczywiście druga strona medalu. Szeroka dostępność dóbr i usług powoduje, że mieszkańcy nie są tak otwarci jak kiedyś. Dobrze by było sprowadzić mentalność ludzi z przed lat do dzisiejszych warunków życia. fabryki ceramiki łazienkowej SANITEC KOŁO Most stalowy im. Rydza Śmigłego na Wiśle Klub BRAVO Galeria Handlowa WZORCOWANIA

8 Dnia r. przeprowadziłyśmy wywiad z wójtem gminy Choceń mgr Romanem Nowakowskim. Kiedy zapytałyśmy go jakie zmiany dostrzega po upływie 20 lat od 1989 roku podzielił je na dwie części: I.Zmiany świadomościowe: Ludzie mają prawo do bezpośredniego decydowania o wybieranych władzach, jednak nie każdy chce uczestniczyć w życiu publicznym; Na terenie gminy działają stowarzyszenia, w których pracę angażują się mieszkańcy; II.Zmiany materialne: Powiększenie obszaru gminy Choceń; Zwiększenie się dochodów ludności; Inwestycję w szkolnictwo:(wybudowanie gimnazjum i hali sportowej, wyremontowanie szkoły podstawowej, zorganizowanie dojazdów uczniów do szkół) Jak widać samorządność przyczyniła się do wprowadzenia licznych pozytywnych zmian. Na koniec zapytałyśmy wójta co chciałby jeszcze zmienić. Wójt chciałby zmienić: Wysokość zasiłków wystarczającą do przeżycia dla osób bezrobotnych, które mają problemy ze znalezieniem pracy,

9 Dzięki temu, że władze gminy wybierane są spośród nas zmieniło się wiele: Inwestycja w edukacje: gimnazjum i hala sportowa w Choceniu Dofinansowywanie młodzieży Wykonanie skwerku w Choceniu Organizacja imprez kulturowych Powstanie mola nad jeziorem Borzymowskim Przeniesienie urzędu gminu z drewnianego baraku do murowanego budynku Położenie asfaltu dla poprawy komfortu i bezpieczeństwa jazdy mieszkańców

10 Dnia 23 kwietnia obecnego roku przeprowadziłyśmy wywiad z Panią Jadwigą Lewandowską- radną Gminy Choceń, Przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury, Ładu i Porządku Publicznego oraz Przewodniczącą Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych.

11

12 Wywiad z Anną Ziółkowską- babcią uczestniczki projektu. Jest gospodynią domową. Mieszka w Ustroniu, gmina Lubnie.

13 Przeprowadziliśmy również ankietę wśród 20 uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych we Włocławku. Odpowiadali oni twierdząco bądź przecząco na trzy pytania dotyczące samorządności: 1.Czy wiesz co to jest samorządność?2.Czy widzisz przejawy samorządności w mieście, szkole?3.Czy chciałbyś/chciałabyś brać udział w samorządności?

14 Słowo uczestników podsumowujące pracę nad projektem 20 lat wspólnie

15 Jakub Mularski 1992, IIb technikum Iza Feliniak 1994, kl.Ia technikum Marlena Jakubowska 1993, kl. Ia technikum Weronika Ziółkowska 1993, kl.Ie technikum Zespół Szkół Ekonomicznych Bukowa 38, Włocławek tel: Opiekun: Izabela Łopuszyńska-Urban , W skład Zespołu Projektowego wchodzą: Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "MŁODZIEŻOWA AKCJA OBYWATELSKA 20 LAT WSPÓLNIE MŁODZIEŻOWA AKCJA OBYWATELSKA 20 LAT WSPÓLNIE Prezentacja dotyczy powiatu włocławskiego w województwie Kujawsko-Pomorskim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google