Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wiosenna wizyta w Muzeum Regionalnym Klasa 3G Opiekun: Halina Bednarz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wiosenna wizyta w Muzeum Regionalnym Klasa 3G Opiekun: Halina Bednarz."— Zapis prezentacji:

1 Wiosenna wizyta w Muzeum Regionalnym Klasa 3G Opiekun: Halina Bednarz

2 W 1898 roku przybył do Mielca August Jaderny jako fotograf objazdowy, rok później osiedlił się tu na stałe. Początkowo wynajmował mieszkanie, jednak powiększenie rodziny i duża popularność jako fotografa w Mielcu skłoniły go, do budowy własnego domu z zakładem fotograficznym. Dom Jadernych został zbudowany w latach 1904-1906 według projektu Stanisława Bronisławskiego. Jest to budynek parterowy z jednym pomieszczeniem użytkowym na poddaszu. Do części mieszkalnej przylega altana fotograficzna z oszklonym dachem i ścianą od strony północnej.

3

4 Dobra była także lokalizacja obiektu - usytuowanie zakładu przy głównej drodze dojazdowej do dworca kolejowego było nader trafne także według kryteriów z XIX wieku. Reklamę zapewniał widoczny z oddali napis FOTOGRAF umieszczony na kalenicy budynku. Zakład fotograficzny Jadernych funkcjonował w tym budynku przez blisko 80 lat.

5 Od maja 1987 roku "Jadernówka" funkcjonuje jako placówka muzealna. Początkowo pełniła jedynie funkcje wystawiennicze, od 1993 do 2002 roku była siedzibą główną Muzeum Regionalnego. Po przeniesieniu siedziby głównej Muzeum do Dworku Oborskich, w "Jadernówce" pozostały zbiory działu fotograficznego. Zbiory te oparte zostały na spuściźnie po Zakładzie Fotograficznym Augusta i Wiktora Jadernych. Po zakładzie pozostały fotografie oraz szklane negatywy i kilka aparatów fotograficznych.

6

7

8

9

10 Od 1996 roku Muzeum zaczęło gromadzić fotografie i sprzęt fotograficzny nie związane swym pochodzeniem z rodziną Jadernych, tworząc interesującą kolekcję związaną z historią fotografii. W wyniku tych działań obecnie dział fotograficzny liczy już blisko 5 tysięcy eksponatów, a obejmuje ponad 2,5 tysiąca fotografii, ponad 1,3 tysiąca archiwalnych negatywów, pozostałą część kolekcji tworzy ponad 220 starych aparatów fotograficznych, statywy, obiektywy, lampy błyskowe, światłomierze, sprzęt ciemniowy i laboratoryjny, powiększalniki, kasety na klisze szklane, kamery filmowe, rzutniki oraz prasa i literatura fotograficzna. Jest to znacząca kolekcja tematyczna w skali kraju. Jej wartość podnosi fakt, że jest przechowywana i prezentowana w dawnym Zakładzie Fotograficznym z oryginalną oszkloną altaną fotograficzną.


Pobierz ppt "Wiosenna wizyta w Muzeum Regionalnym Klasa 3G Opiekun: Halina Bednarz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google