Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Moje miejsce na ziemi – skarby regionu” Chociwel

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Moje miejsce na ziemi – skarby regionu” Chociwel"— Zapis prezentacji:

1 „Moje miejsce na ziemi – skarby regionu” Chociwel

2 Gdzie znajduje się Chociwel?
Chociwel (niem. Freienwalde) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Chociwel. Miasto to leży nad rzeką Krąpiel i jeziorem Starzyca. Gmina Chociwel położona jest w środkowej części powiatu stargardzkiego w mezoregionie Pojezierza Ińskiego należącego do makroregionu Pomorza Zachodniego. Wschodnia część gminy położona jest na terenie Ińskiego Parku Krajobrazowego.

3 Położenie na mapie Polski

4 W gminie czynny jest 1 urząd pocztowy: Chociwel (nr 73-120).
Komunikacja Przez gminę prowadzą droga krajowa nr 20 łącząca Chociwel ze Stargardem Szczecińskim (26 km) i Węgorzynem (15 km) oraz wojewódzkie nr 144 do Dobrej (14 km), a przy południowo-zachodniej granicy także nr 142 łącząca Lisowo (5 km od Chociwla) ze skrzyżowaniem z drogą krajową nr 3 koło Szczecina (36 km). Chociwel uzyskał połączenie kolejowe w 1859 r. po wydłużeniu linii Szczecin-Stargard Szczeciński do Koszalina, 11 lat później zbudowano dalszą część do Gdańska. W 1986 r. linia ta została zelektryfikowana. Przez północną część prowadzi wąskotorowa linia kolejowa ze Stargardu Szczecińskiego do Dobrej zbudowana w 1895 r., zamknięta w 2001 r. Obecnie na linii normalnotorowej czynne są 2 stacje: Chociwel Lisowo. W gminie czynny jest 1 urząd pocztowy: Chociwel (nr ).

5

6

7 Historia w pigułce: Przyznanie praw miejskich 12 marca 1338 r.
W XIV wieku istniała w mieście kaplica św. Ducha, zamek oraz obwarowania. Z pierwszej połowy XV wieku pochodzą wzmianki o szpitalu i kaplicy św. Jerzego. Pod koniec XV w. miasto doszczętnie spłonęło. Szybko odbudowane stało się ośrodkiem handlowym, było punktem zbytu dla okolicznych wiosek. Początek XX w. rozwój szkolnictwa: Szkoła ogólno zawodowa kształcącą w zakresie rzemiosła, techniki i mechanizacji. Dwie szkoły prowadzone zarówno przez duchownych jak i nauczycieli świeckich.

8 Chociwel dawniej

9 Chociwel dziś

10 Turystyka  Chociwel jest malowniczo usytuowany nad jeziorem Starzyc o charakterystycznym półksiężycowym kształcie. Na jej bogactwo przyrodnicze składają się liczne morenowe wzniesienia, lasy, jeziora i oczka wodne oraz fragment Ińskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie gminy występują jeziora polodowcowe przeważnie typu rynnowego, jeziora Starzyca i Kamienny Most z pływającymi wyspami. 

11 Miejsca warte zobaczenia:
Jezioro Starzyc i tereny przy nim, wraz w trasą rowerową prowadzącą naokoło jeziora, Pobliskie lasy, Kościół Rzymskokatolicki pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej, Fragment murów obronnych, Pałac nad Jeziorem, Dom Młynarza

12 Jezioro Starzyc Jezioro Starzyc o powierzchni 59,2 ha długości około 3000m i szerokości około 200m. Największa głębia około 9m. Położone na wysokości 68m n.p.m. Starzyc jest typowym jeziorem rynnowym, wody płynące w kierunku czoła lodowca wyżłobiły jego charakterystyczny fajkowy kształt i wysokie, często strome zbocza. Jezioro stanowi doskonały teren do uprawiania sportów wodnych. Dla wędkarzy jest wspaniałym miejscem połowów wielu szlachetnych gatunków ryb. Nad jeziorem panuje specyficzny mikroklimat, który podnosi walory tego terenu jako ośrodka wypoczynku i rekreacji. Jest tu plaża, korty tenisowe ,a w budynku po byłej szkole powstał hotel z barem i restauracją.

13

14 Lasy Obecnie lasy całej gminy należą do Nadleśnictwa Dobrzany. Lasy zajmują 33% powierzchni naszej gminy występują w nich liczne rośliny (27 gatunków objętych ochroną prawną, w tym 17 ścisłą). Przeważają lasy mieszane, w których rośnie sosna, brzoza, olcha, modrzew, świerk oraz buk i dąb. W formie domieszki występuje daglezja, sosna wejmutka, klon, jesion, grab, topola i osika. Z krzewów spotkać można: bez koralowy, czeremchę zwyczajną, kruszynę, kalinę koralowa, leszczynę, jarzębinę, żarnowiec miotlasty i gajowy. W podszyciu rosną maliny, jeżyny i podrosty drzew. Runo składa się z suchych mchów, porostów, wrzosu, suchych traw, jagody, borówki, brusznicy, macierzanki i grzybów oraz szczawika, czernicy, konwalii, paproci, zawilca, przylaszczki, a także bluszczu. Wśród torfowisk można spotkać mięsożerną rosiczkę okrągłolistną, a na jeziorach białe grzybienie, żółte grążele. Brzegi jezior porastają trzciny, tataraki i lilie wodne.

15

16 Kościół Kościół Matki Boskiej Bolesnej - budowla gotycka z XV w. Pierwszy kościół zbudowano w Chociwlu w 1124 r. Budowę obecnego kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej rozpoczęto w roku 1408, a ukończono w Ostatni proboszcz rzymskokatolicki przed reformacją Paulus Kitzmann objął obowiązki w roku 1489. W roku 1530 siły zbrojne reformacji z Dobrej i Stargardu wypędziły ostatniego proboszcza, który uszedł do Marianowa. W roku 1945 kościół objęli ponownie katolicy. Od tego czasu duszpasterstwo prowadzą księża Chrystusowcy. Kościół poświęcił ks. Wiktor Szczęsny TChr r. Obecnie proboszczem parafii jest ks. Piotr Kurzaj TChr

17

18 Pałac nad Jeziorem

19 Sport w Chociwlu W mieście siedzibę ma Ludowy Klub Sportowy "Piast" Chociwel, który powstał w 1948 r. i ma barwy klubowe zielono-pomarańczowo-czerwone. Zespół piłkarski rozgrywa mecze na Stadionie Miejskim z boiskiem o wymiarach 102 × 67 m i trybunach o pojemności 1000 miejsc (w tym 700 siedzących). W sezonie 2009/2010 drużyna piłki nożnej brała udział w rozgrywkach IV ligi, grupie zachodniopomorskiej.

20


Pobierz ppt "„Moje miejsce na ziemi – skarby regionu” Chociwel"

Podobne prezentacje


Reklamy Google