Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Główne komponenty komputera i nie tylko

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Główne komponenty komputera i nie tylko"— Zapis prezentacji:

1 Główne komponenty komputera i nie tylko
Komputer jest to urządzenie składające się z wielu części. Podstawowe urządzenia w komputerze to: płyta główna, procesor, pamięć RAM, CD-ROM, stacja dyskietek, twardy dysk. Natomiast monitor, klawiatura i mysz to podstawowe urządzenia peryferyjne, służące do komunikowania się z komputerem. O autorze…

2 Płyta główna Płyta główna jest dla komputera tym, czym układ nerwowy dla człowieka. Integruje działanie poszczególnych komponentów i umożliwia wzajemną komunikację. Od jakości płyty głównej zależy bardzo często stabilność systemu i możliwość dalszej rozbudowy komputera. Kształt płyty głównej oraz rozmieszczenie komponentów dopasowane są do rodzaju obudowy komputera.

3 Procesor Sercem każdego komputera jest procesor zajmujący się wykonywaniem instrukcji wchodzących w skład programów oraz aplikacji. Jest to niewielki układ scalony zamknięty w hermetycznej obudowie ze złoconymi wyjściami, montowany na płycie głównej do specjalnego slotu. Procesor może komunikować się z innymi urządzeniami komputera poprzez magistrale danych, stamtąd także pobiera na bieżąco instrukcje do wykonania. Współczesne procesory rozpoznają ponad pół tysiąca rozmaitych komend.

4 Pamięć RAM Pamięć RAM jest pamięcią roboczą komputera, przechowywane są tam dane potrzebne aktualnie do pracy komputera. Zawartość pamięci RAM jest jednak ulotna i znika po wyłączeniu zasilania komputera. W oddzielną pamięć RAM wyposażona jest karta graficzna, służąca do wyświetlania grafiki na ekranie komputera.

5 CD-ROM Kolejnym urządzeniem jest napęd CD-ROM/DVD. Umożliwia on odczytywanie informacji zawartych na płytach CD-ROM i DVD. Do komputera można podłączyć również nagrywarkę CD, umożliwia ona nagrywanie własnych płyt CD na nagrywalnych płytach CD-R i płytach wielokrotnego zapisu CD-RW. Za jej pomocą można np. przygotować kopię zawartości dysku twardego, lub nagrać płytę z ulubioną muzyką.

6 Stacja dyskietek Innym elementem do zapisywania informacji jest stacja dyskietek. Informacje tam zapisane można przenosić i odczytywać na innym komputerze. Na dyskietce można zapisać od 360 kB do 1.44 MB informacji zależnie od typu dyskietki. Obecnie w użyciu są tylko dyskietki o pojemności 1.44 MB (3.5 calowe), choć przy kompresji można zapisać ponad 2 MB. Jednak kompresja danych na dyskietce jest niezalecana, ponieważ przy niewielkim uszkodzeniu nośnika tracimy wszystkie dane. Obecnie dyskietki magnetyczne są bardzo rzadko wykorzystywane do przenoszenia danych, służą zazwyczaj jako dyskietki startowe w razie awarii systemu.

7 Dysk twardy Dyski twarde zawierają w swej obudowie kilka, a nawet kilkanaście talerzy (standardowo 3 talerze magnetyczne). Talerze wirują prędkością obrotów na minutę Dyski twarde HDD zostały tak nazwane z powodu swej sztywnej konstrukcji Wewnątrz pyłoszczelnej obudowy dysku twardego znajdują się układy sterowania silnikiem napędu dysków, silnikiem przesuwu głowic oraz głowicami zapisu/odczytu, a także inne układy sterowania i kontroli. Dzięki dużej prędkości w ruchu obrotowym wytwarza się poduszka powietrzna pod głowicą zapisu/odczytu, dlatego łatwo może ona być utrzymywana w stałej odległości od talerza.

8 Monitor Monitor wyświetla informacje optyczne pozwalające śledzić co robi w danej chwili komputer jak również pozwala oglądać wyniki pracy komputera.

9 Klawiatura -sprężynowa -membranowa -z gumą przewodzącą -ekranowa:
Klawiatury mogą mieć najróżniejszą konstrukcję: -sprężynowa -membranowa -z gumą przewodzącą -ekranowa: -dotykowa -klasyczna ;) Na klawiaturze komputerowej każde naciśnięcie klawisza powoduje wysłanie sygnału do komputera.

10 „Mysz” Wynaleziona przez Douglasa Engelbarta w 1963 r. Mysz umożliwia poruszanie kursorem po ekranie komputera poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej. Mysz odczytuje zmianę swojego położenia względem podłoża, a po jego zamianie na postać cyfrową komputer dokonuje zmiany położenia kursora myszy na ekranie. Najczęściej wyposażona w kółko do przewijania ekranu

11 Wykonał: Mateusz Adamczyk Klasa: I d T Odnośniki: www.wikipedia.pl
Zamknij…


Pobierz ppt "Główne komponenty komputera i nie tylko"

Podobne prezentacje


Reklamy Google