Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czechy Republika Czeska Powierzchnia – km2 Ludność – 10,4 mln

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czechy Republika Czeska Powierzchnia – km2 Ludność – 10,4 mln"— Zapis prezentacji:

1 Czechy Republika Czeska Powierzchnia – 78.864 km2 Ludność – 10,4 mln
Stolica – Praga Jednostka monetarna – korona czeska

2 Zamek Praski , Most Karola
Zamek na Hradczanach, to zamek w Pradze istniejący już od najstarszych dziejów Pragi, dawna siedziba królów czeskich. Most Karola najsłynniejsza i najbardziej odwiedzana atrakcja turystyczna miasta .

3 Tańczący dom Tańczący dom znany również jako "Ginger i Fred") – postawiony w 1996r. na prawym brzegu Wełtawy w Pradze . Budynek projektu pary architektów: Vlado Milunića i Franka Gehry. Swą nazwę zawdzięcza kształtowi, w którym można dopatrzeć się sylwetki tańczącej pary. Pomimo swego niecodziennego wyglądu, budynek jest doskonale wpasowany w otaczającą go XIX wieczną i secesyjną architekturę i powoli staje się symbolem czeskiej stolicy.

4 Plac Wacława Plac ten był świadkiem wielu ważnych wydarzeń najnowszej historii Czech. To właśnie tutaj w 1969 roku samospalenia dokonał student Jan Palach, a w listopadzie 1989 roku odbył się wiec protestacyjny przeciwko brutalnym akcjom policji, który był impulsem do Aksamitnej Rewolucji i odrzucenia komunizmu.

5 Pomnik św Wacława

6 Staromiejski Zegar Astronomiczny 12 Apostołów
Praski zegar astronomiczny lub praski Orloj - średniowieczny zegar astronomiczny znajdujący się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego w Pradze. Skonstruowany w roku 1410 jest jednym z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie i popularną atrakcją turystyczną

7 Praska Loreta Lorneta jest to XVIII-wieczny barokowy kościół, którego sercem jest "niewielki Domek Loretański (Santa Casa), czyli kopia domu Matki Boskiej". W domku tym została ustawiona drewniana figura "przedstawiającą Najświętszą Marię Pannę". Jak zaznacza autor, legenda mówi, iż "anioły kilkakrotnie przenosiły w XIII w. zbudowany w Nazarecie dom Marii", było to spowodowane chęcią uchronienia go "przed niewiernymi".

8 Zamek Trojski W drugiej połowie XVII wieku, kilka kilometrów na północ od centrum Pragi, zbudowano letni zamek dla hrabiego Wojciecha Wacława ze Szternberka. Architekt Jan Mathey zaplanował cały kompleks budynków wraz z ogrodem w stylu francuskim i rozległymi winnicami. Duże wrażenie na turystach robi geometrycznie zaplanowany ogród, w którym zbudowano tarasy z licznymi rzeźbami, urządzono oranżerię oraz labirynt.

9 Fontanna Křižíkova

10 Fontanna Křižíkova Fontanna w liczbach: rok budowy dysz 1248 podwodnych reflektorów o różnych barwach 1650 metrów sześciennych wody w basenie o wymiarach 25 x45 metrów 50 pomp zasilających kilkanaście obiegów wodnych 2 km -długość całej instalacji wodnej wynosi 55 głośników Muzyka wykorzystana w trakcie pokazów jest różnorodna - klasyczna, filmowa, rozrywkowa.

11 Złota uliczka Złota Uliczka – malownicza ulica, w Pradze na terenie praskiego zamku w dzielnicy Hradczany . Dawniej nazywała się ulicą Złotniczą gdyż była prawdopodobnie siedzibą miejscowych złotników. Obecnie znajdują się w nich oryginalne sklepiki, galerie i wystawy, przyciągające uwagę licznych turystów.

12 Katedra św.; Wita i znajdujące się w niej witraże

13 Praskie mosty

14 Mosty nad Wełtawą to jeden z charakterystycznych elementów praskiego krajobrazu. Nie sposób ich przy zwiedzaniu miasta pominąć, bo widać je w historycznym centrum dość często. I nie ma się co dziwić, dużych mostów w Pradze nad Wełtawą aż 18. Najstarszym z nich oczywiście jest Most Karola, który przez długie wieki nie miał żadnego konkurenta. Dopiero XIX wiek i bardzo dynamiczny rozwój miasta spowodował, że tych "skrótów" przez rzekę jest znacznie więcej. Na zdjęciu: Most Josefa Manesa, następny Most Karola i dalej Most Legii, Most Jiraska, Most Palackiego. W oddali widać też Teatr Narodowy oraz Wyszehrad.

15 Kościół Panny Marii Zwycięskiej -Zbudowany przez niemieckich luteranów w latach Po zwycięstwie katolików pod Białą Górą świątynia przeszła w ręce karmelitów. Aktualny wygląd zewnętrzny pochodzi z roku1644 , natomiast wystrój wnętrza z początku XVIII w. Figurka Praskiego Dzieciątka Jezus W kościele - na ołtarzu, na prawo od nawy głównej - znajduje się mierząca 46 cm wysokości figurka tzw. Praskiego Dzieciątka Jezus. Woskową figurkę, w której osadzone są setki szlachetnych kamieni, podarowała karmelitom w 1628 roku bogata szlachcianka Polyksena z Lobkovic. Jezusek ma zmieniane regularnie ubranka, zakładane w zależności od dnia roku.

16 Prezentację przygotowali
Julia Paul i Michał Krzyżaniak


Pobierz ppt "Czechy Republika Czeska Powierzchnia – km2 Ludność – 10,4 mln"

Podobne prezentacje


Reklamy Google