Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorzy: Kinga Konieczna I Agnieszka Dulska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorzy: Kinga Konieczna I Agnieszka Dulska"— Zapis prezentacji:

1 Autorzy: Kinga Konieczna I Agnieszka Dulska
EGIPT Autorzy: Kinga Konieczna I Agnieszka Dulska

2 ŻYCIE RODZINNE Bogaty mężczyzna mógł mieć kilka żon (faraon miał ich setki). Pierwsza małżonka była partnerką męża. Zarządzała domem i władała domowym majątkiem. Nie musiała ciężko pracować, miała bowiem służbę. Służące pomagały jej w malowaniu i układaniu włosów. W bogatych rodzinach małżeństwa zawierano z rozmysłem. Król poślubiał obce księżniczki z powodów politycznych. Inne małżeństwa oparte były na miłości i szacunku. Malowidła często przedstawiają męża i żonę obejmujących się czule. W rodzinie było zwykle pięcioro lub sześcioro dzieci.

3 W skrócie: Służba- Bogata rodzina egipska miała liczną służbę
Dzieci – Egipcjanie cenili życie rodzinne i lubili dzieci. Rodzice wymagali od dzieci szacunku i posłuszeństwa. Bóstwo domowe- Bogowie mieszkali nie tylko w świątyniach, ale również w domach zwykłych ludzi. Najpopularniejszym bóstwem domowym za czasów nowego państwa był Bes.

4 Pismo Egipcjanie wynaleźli pismo Hieroglify. Była to najwcześniejsza, najtrwalsza w formie i najdłużej w świecie ( obok pisma chińskiego) funkcjonująca forma pisma. Sami Egipcjanie nazywali swój system zapisu medu- neczer- ,, Słowa (lub mowa) boga”.

5

6 Bogowie Egiptu ATUM - przedstawiany w postaci mężczyzny z koroną faraonów na głowie. W teologii miasta Heliopolis opisywany jako pra-bóg: pierwszy pagórek wyłoniony z praoceanu. RE (Ra) - bóg Słońca. Jego głowę zdobi dysk słoneczny. Kapłani miasta Heliopolis złączyli jego kult z wcześniejszym kultem boga Amona. Tworzył pary z wieloma bogami. Był słońcem, które świeciło w południe, właścicielem barki, którą wszyscy bogowie płyną po niebie (czyli wewnątrz bogini Nut) każdego dnia ze wschodu na zachód, z krainy życia do krainy umarłych. Płynęli, aby odrodzić siebie i świat dnia następnego, podtrzymać porządek kosmosu uosobiony w postaci bogini Maat. PTAH - przedstawiany jako mężczyzna z ogoloną głową, z berłem w ręku. W Memfis był uważany za boga stwórcę całego świata mocą myśli i słowa. Jego świętym zwierzęciem był byk Apis. SOBEK - bóg-krokodyl, którego uważano, szczególnie w okresie XI i XII dynastii (dzieje Egiptu obejmują XXX dynastii), za stwórcę świata.

7 ANUBIS - bóg zmarłych. Jego świętym zwierzęciem był czarny pies prawdopodobnie błędnie uważany też za szakala). Anubis pomagał Ozyrysowi w świecie umarłych, gdzie prześwietlał myśli człowieka. TOT (Thot) - bóg Księżyca i władca czasu przedstawiany jako ibis, pawian albo człowiek z głową tych zwierząt. Uznany za wynalazcę pisma, stał się opiekunem pisarzy. Uważany był także za twórcę kalendarza. Kapłani z miasta Heliopolis widzieli w nim stwórcę całego kosmosu i bogów.

8 AMON - bóg o niebieskiej skórze i głowie zdobionej dwoma piórami
AMON - bóg o niebieskiej skórze i głowie zdobionej dwoma piórami. W rękach trzyma bicz i znak życia anch. Jego znaczenie rosło od XI dynastii, gdy Teby stały się stolicą Egiptu. Utrzymał wysoką pozycję przez ponad 200 lat, zwykle w parze Amon-Re. HORUS - przedstawiany jako sokół lub człowiek z jego głową. Uosabiał cały Egipt. Fumonowie utożsamiali się z Horusem przejmowali różne jego imiona. Słońce, Księżyc były jego oczami, stąd tytuł Pana Niebios. Horusa-faraona otaczały zwykle boginie: Nechbet (sęp) i Wadżet (kobra), które symbolizowały połączony Egipt Górny i Dolny oraz uosabiały Hathor.

9 SET - gwałtowny Pan Burzy, piorunów i pustyni
SET - gwałtowny Pan Burzy, piorunów i pustyni. Jego świętym zwierzęciem był dziwny czworonóg (połączenie osła-antylopy-świni-psa). Możliwe, że był najważniejszym bogiem Egiptu przed I dynastią; zdetronizował go Horus (słynne są przekazy o ich walce). Zaczynając od XXV dynastii, staje się wcieleniem zła, utożsamiany z przeciwnikiem wszystkich bogów Egiptu i ludzi - wężem Apopisem. Tymczasem wcześniej przedstawiano go, jak stoi w barce Re i przebija włócznią złego Apopisa. Możliwe, że Seta uważano za boga obcokrajowców, o których opinia była coraz gorsza. Pojawiło się przekonanie, że "Horus jest bogiem Egiptu, a Set wszystkich innych narodów". Miał być jedynym bogiem, który nie umrze. CHNUM - bóg z głową barana, który lepił ludzi i bogów na kole garncarskim. Często łączony z Re i innymi bogami. IZYDA - małżonka i mścicielka Ozyrysa, opiekunka świata, przedstawiana, podobnie jak Hathor, z dyskiem słonecznym

10 ATON - tarcza słoneczna utożsamiana z wczesnym odzwierciedleniem boga słonecznego. Pojawił się w czasach XVIII dynastii; jeden z jej faraonów, zakochany w Atonie, przyjął imię Echnaton (tzn. "pożyteczny dla Atona"), założył nową stolicę religijną dla całego Egiptu i rozpoczął prześladowania kultu innych bogów. Niektórzy religioznawcy widzą w tym wydarzeniu narodziny monoteizmu - pierwszego w dziejach ludzkości. OZYRYS - władca świata umarłych i ich sędzia, przedstawiany często w postaci mumii. Każdy Egipcjanin chciał się z nim utożsamić po śmierci, aby przejąć jego moc zmartwychwstania (Ozyrysa zabił bóg Set, wskrzesili zaś inni bogowie przy pomocy bogini Izydy).

11 HATHOR - bogini nieba i uosobienie Wielkiej Macierzy, przedstawiana najczęściej w dwóch postaciach: kobiety z dyskiem słonecznym na głowie między rogami albo jako krowa. Była okiem Horusa i okiem Re, łzami, z których powstał człowiek. Opiekunka kobiet rodzących i Drzewo Życia po śmierci. Utożsamiały się z nią żony faraonów. Inne boginie, jak choćby Maat, Izyda, Nut, Sachinet, Bastet, Neit, Seszat, Mut przejmowały jej cechy. Jako bogini Uto-Wadżet (atakującą kobrę), była promieniami słońca: życiodajnymi i śmiercionośnymi, które symbolizował ureusz (znak węża), noszony na czole przez władców.

12 Społeczeństwo 1. Chłopi - formalnie wolni, posiadali własne działki z czego się utrzymywali, lecz musieli także pracować w konkretnych miejscach wyznaczonych z góry (majątki świątynne i państwowe). 2. Rzemieślnicy - pozycja społeczna i majątkowa wyższa od chłopów - pracowali głównie na zlecenia państwowe lub świątynne 3. Żołnierze - każdy nim mógł być (chłopi, rzemieślnicy, Libijczyny, Nubijczycy itp.) - podstawa armii - piechota - od czasów Nowego Państwa jednostki lekkich rydwanów bojowych. 4. Niewolnicy - głównie robili za służbę w pałacach produkcją dóbr zajmowali się ludzie wolni.

13 Zdjęcia

14 Zdjęcia

15

16 Klątwa Faraona

17 KLĄTWA FARAONA ,,Niechaj śmierć na rączych skrzydłach dosięgnie tego, kto naruszy grób faraona”. Wiosną 1923 roku gazety na całym świecie doniosły o odkryciu we wnętrzu grobowca Tutanchamona inskrypcji tej treści. Powodem sensacji była nagła śmierć lorda Carnarvona, który jako jeden z pierwszych wszedł do wnętrz grobowca. Twierdzono, że zmarły faraon rozgniewał się i ,,przeklął” tych, którzy zakłócili jego spokój. Od tej pory śmierć każdego, kto związany był z odkryciem, tłumaczono sobie działaniem klątwy. Jeszcze i dziś pojawiają się opinie, że przyczyną niektórych zgonów mógł być jakiś rodzaj bakterii, lub nawet promieniowania we wnętrzu grobowca. Jednak każdą śmierć można jakoś wytłumaczyć, a słynna inskrypcja rzeczywistości nigdy nie istniała. Howard Carter i większość z tych, którzy weszli do środka żyła jeszcze przez wiele lat. Największym pragnieniem faraona było, by jego imię trwało na wieki. Zważywszy, jak słynnym stał się Tutnachamon z chwilą odnalezienia jego grobu, król powinien być zadowolony niż rozgniewany

18 Dziekujemy z uwagę


Pobierz ppt "Autorzy: Kinga Konieczna I Agnieszka Dulska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google