Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Na widok wroga po prostu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Na widok wroga po prostu"— Zapis prezentacji:

1 Na widok wroga po prostu
SAMOOBRONA Na widok wroga po prostu się ... jeżę! Zwierzęta i rośliny mają dwa sposoby na obronę przed wrogami. Niektóre zachowują się łagodnie i otaczają się pancerzem lub skorupą, jak na przykład krab. Inne straszą swoim wyglądem tak, jak jeż kłującymi kolcami.

2 KOLCZASTA PRZEKĄSKA Trzy kolce na grzbiecie ciernika nie służą do ozdoby. Dzięki nim wydaje się większy, więc część wrogów od razu rezygnuje z ataku. Gdy jednak jakiś ptak lub ryba zdecydują się go połknąć, kolce wbijają się im w podniebienie i jedynym ratunkiem jest jak najszybciej połknąć niedoszłą ofiarę.

3 TROCHĘ TU CIASNO  Najważniejsze to nie dać się zjeść. Dlatego całe ciało kostery pokrywa twardy pancerz z otworami tylko tam, gdzie to absolutnie konieczne: na oczy, pyszczek, płetwy. Z powodu pancerza kostera nie może swobodnie poruszać się jak inne ryby. Unosi się w wodzie, poruszając dużymi bocznymi płetwami.

4 PANCERZ Południowoamerykański pancernik potrafi
zwinąć się w ciasną kulkę. Jego pancerz chroni go zarówno przed zimnymi nocami, jak i przed wrogami. Skorupa żółwia czerwonolicego składa się z około 60 kości połączonych w całość. Ten pancerz nie jest tak wypukły, jak u innych żółwi. Dzięki temu łatwiej porusza się w wodzie.

5 NIE DO WIARY!  Gdy w pobliżu najeżki pojawi się wróg, połyka ona tak dużo wody jak tylko może. Jej ciało powiększa się kilkukrotnie, zaś na jego powierzchni pojawia się mnóstwo kolców.

6 ŚLISKI KOSTIUM Stonogi mają szkielet na zewnątrz ciała. Ponieważ jest
bardzo gładki, trudno stonogę złapać.Potrafi również zwinąć się w kulkę.

7 OCHRONNE ŁUSKI Mój garnitur jest wygodny i bezpieczny.  Większość ryb jest pokryta łuskami ułożonymi jak dachówki. Łuski szczupaka są gładkie, małe i zaokrąglone. Są twarde, aby dobrze chroniły miękkie ciało ryby, ale nie ograniczają jej ruchów.

8 Z IGŁY WIDŁY  Co ma setki igieł, ale nie potrafi szyć?  Kaktus byłby smacznym kąskiem, gdyby nie kolce. Niektóre są tak idealnie wyostrzone, że wykorzystywano je jako igły w adapterze. Choinka.

9 A TO DOPIERO OGON  Każdego ptaka próbującego połknąć gąsienicę ćmy kostarykańskiej spotka niemiła niespodzianka. Koniec ciała gąsienicy wygląda jak głowa małej żmii.

10 DWA OGONY  Gdy ta jaszczurka zamknie pysk, bardzo trudno stwierdzić, gdzie ma ogon, a gdzie głowę. Jaszczurka macha ogonem, by zwrócić uwagę ptaka, ponieważ dziobnięcie w ogon jest mniej groźne niż rana na głowie.  Dlaczego jaszczurka chodzi bez ogona? Bo wyszły z mody!

11 ZDECHŁY WĄŻ  Niektóre węże bronią się przed zagrożeniem udając martwe. Przewracają się na grzbiet i leżą nieruchomo z otwartym pyskiem. Leśny wąż z zachodnich Indii potrafi nawet wydać okropny zapach i spowodować, by krew kapała mu z pyska.

12 MISTRZ ILUZJI  Najlepiej udaje amerykański opos. Zaskoczony wdaje się w walkę, gdy jednak przegrywa, pada na ziemię i udaje martwego. Otwiera pysk i wywiesza język i robi się całkowicie bezwładny. Zwykle drapieżnik traci wówczas zainteresowanie i odchodzi.

13 WSTRĘTNA SKÓRA Nie jestem smaczna!
 W skórze każdej żaby jest odrobina jadowitej substancji.Najwięcej mają jej żaby zwane Trującymi Strzałami z Ameryki Środkowej. Miejscowa ludność wykorzystuje je do zatruwania grotów strzał. Żaba z granatem w łapie.  Co jest zielone i niebezpieczne?

14 AUTOR PREZENTACJI Beata Sroczyńska z SP 12 w Dąbrowie Górniczej


Pobierz ppt "Na widok wroga po prostu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google