Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zwierzęta i rośliny mają dwa sposoby na obronę przed wrogami. Niektóre zachowują się łagodnie i otaczają się pancerzem lub skorupą, jak na przykład krab.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zwierzęta i rośliny mają dwa sposoby na obronę przed wrogami. Niektóre zachowują się łagodnie i otaczają się pancerzem lub skorupą, jak na przykład krab."— Zapis prezentacji:

1

2 Zwierzęta i rośliny mają dwa sposoby na obronę przed wrogami. Niektóre zachowują się łagodnie i otaczają się pancerzem lub skorupą, jak na przykład krab. Inne straszą swoim wyglądem tak, jak jeż kłującymi kolcami. Zwierzęta i rośliny mają dwa sposoby na obronę przed wrogami. Niektóre zachowują się łagodnie i otaczają się pancerzem lub skorupą, jak na przykład krab. Inne straszą swoim wyglądem tak, jak jeż kłującymi kolcami. Na widok wroga po prostu się... jeżę!

3 Trzy kolce na grzbiecie ciernika nie służą do ozdoby. Dzięki nim wydaje się większy, więc część wrogów od razu rezygnuje z ataku. Gdy jednak jakiś ptak lub ryba zdecydują się go połknąć, kolce wbijają się im w podniebienie i jedynym ratunkiem jest jak najszybciej połknąć niedoszłą ofiarę.

4 Najważniejsze to nie dać się zjeść. Dlatego całe ciało kostery pokrywa twardy pancerz z otworami tylko tam, gdzie to absolutnie konieczne: na oczy, pyszczek, płetwy. Z powodu pancerza kostera nie może swobodnie poruszać się jak inne ryby. Unosi się w wodzie, poruszając dużymi bocznymi płetwami. Najważniejsze to nie dać się zjeść. Dlatego całe ciało kostery pokrywa twardy pancerz z otworami tylko tam, gdzie to absolutnie konieczne: na oczy, pyszczek, płetwy. Z powodu pancerza kostera nie może swobodnie poruszać się jak inne ryby. Unosi się w wodzie, poruszając dużymi bocznymi płetwami.

5 Skorupa żółwia czerwonolicego składa się z około 60 kości połączonych w całość. Ten pancerz nie jest tak wypukły, jak u innych żółwi. Dzięki temu łatwiej porusza się w wodzie. Południowoamerykański pancernik potrafi zwinąć się w ciasną kulkę. Jego pancerz chroni go zarówno przed zimnymi nocami, jak i przed wrogami.

6 Gdy w pobliżu najeżki pojawi się wróg, połyka ona tak dużo wody jak tylko może. Jej ciało powiększa się kilkukrotnie, zaś na jego powierzchni pojawia się mnóstwo kolców. Gdy w pobliżu najeżki pojawi się wróg, połyka ona tak dużo wody jak tylko może. Jej ciało powiększa się kilkukrotnie, zaś na jego powierzchni pojawia się mnóstwo kolców.

7 Stonogi mają szkielet na zewnątrz ciała. Ponieważ jest bardzo gładki, trudno stonogę złapać.Potrafi również zwinąć się w kulkę.

8 Mój garnitur jest wygodny i bezpieczny. Większość ryb jest pokryta łuskami ułożonymi jak dachówki. Łuski szczupaka są gładkie, małe i zaokrąglone. Są twarde, aby dobrze chroniły miękkie ciało ryby, ale nie ograniczają jej ruchów. Większość ryb jest pokryta łuskami ułożonymi jak dachówki. Łuski szczupaka są gładkie, małe i zaokrąglone. Są twarde, aby dobrze chroniły miękkie ciało ryby, ale nie ograniczają jej ruchów.

9 Kaktus byłby smacznym kąskiem,gdyby nie kolce. Niektóre są tak idealnie wyostrzone, że wykorzystywano je jako igły w adapterze. Kaktus byłby smacznym kąskiem, gdyby nie kolce. Niektóre są tak idealnie wyostrzone, że wykorzystywano je jako igły w adapterze. Co ma setki igieł,ale nie potrafi szyć? Co ma setki igieł, ale nie potrafi szyć? Choinka Choinka.

10 Każdego ptaka próbującego połknąć gąsienicę ćmy kostarykańskiej spotka niemiła niespodzianka. Koniec ciała gąsienicy wygląda jak głowa małej żmii. Każdego ptaka próbującego połknąć gąsienicę ćmy kostarykańskiej spotka niemiła niespodzianka. Koniec ciała gąsienicy wygląda jak głowa małej żmii.

11 Gdy ta jaszczurka zamknie pysk, bardzo trudno stwierdzić, gdzie ma ogon, a gdzie głowę. Jaszczurka macha ogonem, by zwrócić uwagę ptaka, ponieważ dziobnięcie w ogon jest mniej groźne niż rana na głowie. Gdy ta jaszczurka zamknie pysk, bardzo trudno stwierdzić, gdzie ma ogon, a gdzie głowę. Jaszczurka macha ogonem, by zwrócić uwagę ptaka, ponieważ dziobnięcie w ogon jest mniej groźne niż rana na głowie. Dlaczego jaszczurka chodzi bez ogona? Dlaczego jaszczurka chodzi bez ogona? Bo wyszły z mody!

12 Niektóre węże bronią się przed zagrożeniem udając martwe. Przewracają się na grzbiet i leżą nieruchomo z otwartym pyskiem. Leśny wąż z zachodnich Indii potrafi nawet wydać okropny zapach i spowodować, by krew kapała mu z pyska. Niektóre węże bronią się przed zagrożeniem udając martwe. Przewracają się na grzbiet i leżą nieruchomo z otwartym pyskiem. Leśny wąż z zachodnich Indii potrafi nawet wydać okropny zapach i spowodować, by krew kapała mu z pyska.

13 Najlepiej udaje amerykański opos. Zaskoczony wdaje się w walkę, gdy jednak przegrywa, pada na ziemię i udaje martwego. Otwiera pysk i wywiesza język i robi się całkowicie bezwładny. Zwykle drapieżnik traci wówczas zainteresowanie i odchodzi. Najlepiej udaje amerykański opos. Zaskoczony wdaje się w walkę, gdy jednak przegrywa, pada na ziemię i udaje martwego. Otwiera pysk i wywiesza język i robi się całkowicie bezwładny. Zwykle drapieżnik traci wówczas zainteresowanie i odchodzi.

14 Nie jestem smaczna Nie jestem smaczna! W skórze każdej żaby jest odrobina jadowitej substancji.Najwięcej mają jej żaby zwane Trującymi Strzałami z Ameryki Środkowej. Miejscowa ludność wykorzystuje je do zatruwania grotów strzał. Co jest zielone i niebezpieczne? Żaba z granatem w łapie.

15 Beata Sroczyńska z SP 12 w Dąbrowie Górniczej


Pobierz ppt "Zwierzęta i rośliny mają dwa sposoby na obronę przed wrogami. Niektóre zachowują się łagodnie i otaczają się pancerzem lub skorupą, jak na przykład krab."

Podobne prezentacje


Reklamy Google