Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorzy Marta Miszczak Anna Świderek

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorzy Marta Miszczak Anna Świderek"— Zapis prezentacji:

1 Autorzy Marta Miszczak Anna Świderek
BENEDYKT XVI-PAPIEŻ Autorzy Marta Miszczak Anna Świderek

2 Życiorys Urodził się 16 kwietnia 1927 w Marktl am Inn (Bawaria, Niemcy) jako syn policjanta. Od 1941 r. należał obowiązkowo do Hitlerjugend. W wieku 16 lat (1943 r.) rozpoczął przygotowanie wojskowe w zakresie obrony przeciwlotniczej. W listopadzie 1944 został wcielony do Wehrmachtu. W roku 1945 został internowany w obozie dla jeńców wojennych jako niemiecki żołnierz. Zwolniony w czerwcu tego roku, wstąpił razem z bratem do monachijskiego seminarium. 29 czerwca 1951 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Michaela von Faulhabera.

3 Papież w młodości Papież w 15 roku życia. Benedykt XVI z rodziną
Papież w seminarium.

4 Przyjaźń Benedykta XVI z Janem Pawłem II
Benedykt XVI będąc jeszcze arcybiskupem Monachium, przyjechał do Krakowa. Miasto bardzo mu się podobało. Był także obecny w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II w Polsce i zaraz potem Papież zaproponował mu współpracę. Dziś wiemy, że był wiernym współpracownikiem.

5 Kardynał Ratzinger wybrany na papieża
19 kwietnia 2005 w 4. głosowaniu na konklawe na następcę papieża Jana Pawła II, wybrano niemieckiego kardynała Josepha Ratzingera, który przyjął imię Benedykta XVI. Według kardynałów pragnących zachować anonimowość Joseph Ratzinger otrzymał 95 głosów ze 115 głosów elektorskich, przy wymaganej większości 77 głosów elektorskich. Jest to najstarszy w chwili wyboru papież od 275 lat. Benedykt XVI miał w chwili wyboru 78 lat i 3 dni.

6 Kardynał Ratzinger w Polsce.
Przed swoim wyborem na papieża Joseph Ratzinger wielokrotnie odwiedzał Polskę. Po ogłoszeniu stanu wojennego Ratzinger organizował w Monachium modlitwy w intencji Polski. Jako arcybiskup Monachium w 1982 roku odwiedził Katowice (Górny Śląsk). Sześciokrotnie odwiedzał Opole, gdzie biskupem jest jego znajomy Alfons Nossol. 26 czerwca 1983 w diecezji opolskiej poświęcił kamień węgielny kościoła w miejscowości Chorula (powiat krapkowicki).

7 Spotkania z młodzieżą Benedykt XVI przybył ze swą pierwszą podróżą apostolską do Niemiec w czwartek 18 sierpnia, nazajutrz po oficjalnym rozpoczęciu Światowych Dni Młodzieży. Wcześniej - już od 11 sierpnia młodzi przebywali z gościną w niemieckich diecezjach. Po przybyciu 15 sierpnia do Kolonii uczestniczyli w katechezach sprawowanych przez ponad 600 biskupów i kardynałów z całego świata, pielgrzymowali do relikwii Trzech Króli w katedrze kolońskiej oraz uczestniczyli w Festiwalu Młodych.

8 Ciekawostki 25 listopada 1981 otrzymał nominację z rąk papieża Jana Pawła II na prefekta Kongregacji Nauki Wiary. W 2002 wybrany dziekanem Kolegium Kardynalskiego (od 1998 piastował urząd wicedziekana). Z czasem objął wiele funkcji w Kurii Rzymskiej: przewodniczącego Papieskiej Komisji Biblijnej, przewodniczącego Międzynarodowej Komisji Teologicznej, radcy Drugiej Sekcji Sekretariatu Stanu, członka Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, członka Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, członka Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, członka Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, członka Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, członka Papieskiej Rady ds. Kultury oraz członka Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.

9 To już koniec Bardzo dziękujemy za wysłuchanie naszej
prezentacji. Niestety to już koniec wędrówki po przeszłości BENEDYKTA XVI.


Pobierz ppt "Autorzy Marta Miszczak Anna Świderek"

Podobne prezentacje


Reklamy Google