Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Władysław Sikorski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Władysław Sikorski."— Zapis prezentacji:

1 Władysław Sikorski

2 Władysław Sikorski 1881 polityk, generał cmentarz polskich
IMIĘ I NAZWISKO: URODZONY: ZAWÓD: ZGINĄŁ: POCHOWANY: Władysław Sikorski 1881 polityk, generał w Gibraltarze cmentarz polskich lotników w Newark, w Wielkiej Brytanii, 1993 jego prochy przeniesiono na Wawel

3 Działalność Władysław Sikorski zasłynął jako generał WP, wybitny polityk i mąż stanu. Był politycznym przeciwnikiem Piłsudskiego. Sprawował funkcje ministra spraw wewnętrznych i premiera rządu polskiego w latach 1922 – Po kampanii wrześniowej został mianowany premierem rządu polskiego we Francji, a następnie w Anglii. Pełnił funkcję Naczelnego Wodza. Doprowadził do podpisania układu z Sowietami, na mocy którego powstała armia w ZSRR.

4 Londyn, posiedzenie Rządu Rzeczpospolitej Polskiej na emigracji
Londyn, posiedzenie Rządu Rzeczpospolitej Polskiej na emigracji. Spotkanie premiera Władysława Sikorskiego z premierem Wielkiej Brytanii Winstonem Churchillem

5 Generał Władysław Sikorski podczas wizytacji oddziałów Polskich Sił Zbrojnych we Francji

6 Tajemnica śmierci Według oficjalnej wersji Sikorski zginął w katastrofie lotniczej, w wyniku śmiertelnego urazu głowy. Pierwsza depesza, nadana z Gibraltaru, donosiła o wypadku lotniczym Liberatora Al Druga depesza (nadana 15 min. później) nadana przez por. Ludwika Łubińskiego, polskiego oficera łącznikowego na Gibraltarze do płk. Z. Borkowskiego, szefa gabinetu naczelnego wodza w Londynie donosiła: ,,Generał Sikorski i cały jego sztab zginął,...Ciała Generała Sikorskiego wydobyto. Inne ciała oczekują na identyfikację.”

7 Istnieje wiele innych hipotez dotyczących jego śmierci
Istnieje wiele innych hipotez dotyczących jego śmierci. Ekshumacja zwłok generała mówi coś zupełnie innego. Mecenas Andrzej Kamieniecki, nadzorujący identyfikację twierdził, iż twarz Sikorskiego nie nosiła żadnych obrażeń, była jednak brązowego koloru – charakterystycznego dla ludzi uduszonych. Zdjęcia wykonane w 1993 roku podczas ekshumacji szczątków, potwierdzają brak obrażeń na twarzy generała. Pilot, który przeżył wypadek powiedział: ,,Po uzyskaniu prędkości 165 mil/h chciałem wyciągnąć samolot w górę przez ściągnięcie kolumny sterownicy do siebie, niestety bez rezultatu. Kolumna sterownicy z całą pewnością zablokowała się.”

8 Natomiast oficerowie brytyjscy, którzy tego dnia pełnili służbę na wieży kontroli lotów oznajmili: samolot wzniósł się co najwyżej na kilkadziesiąt stóp, nie uderzył w powierzchnię morza, lecz łagodnie na niej lądował. Tonął 6 – 8 min., czyli zgodnie ze wszystkimi znanymi regulaminami wodowania maszyny. Doktor Józef Retinger powiedział: ,,...zabili mi go...”. Co miały oznaczać te słowa? Jeszcze tego samego dnia w depeszy do wicepremiera Mikołajczyka informował: ,,Wydaje się, że katastrofa była skutkiem nieszczęśliwego wypadku.” Powraca więc pytanie: jak naprawdę zginął generał?

9 AUTOR: Małgorzata Dzido KLASA: III d DATA: r. ŹRÓDŁA: Podręcznik do historii dla klasy III – Jan Wendt Multimedialna Encyklopedia Powszechna 1998 Newsweek nr. 26/2002, 23/2002, 32/ 2002 ZDJĘCIA I FILMY:


Pobierz ppt "Władysław Sikorski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google