Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pamięć komputerowa S t r u k t u r a p a m i ę c i.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pamięć komputerowa S t r u k t u r a p a m i ę c i."— Zapis prezentacji:

1 Pamięć komputerowa S t r u k t u r a p a m i ę c i

2 Co to jest pamięć komputerowa? Jest to urządzenie lub blok funkcjonalny komputera, służące do przechowywania programów i danych. Logicznie pamięć jest uporządkowanym (ponumerowanym od 0) zbiorem elementarnych komórek pamięci o określonej długości. Wyboru określonej komórki pamięci, np. w celu zapisu lub odczytu, dokonuje się przez podanie jej numeru, zwanego adresem.

3 Co to jest adres? Jest to numer służący do identyfikacji pojedynczej komórki pamięci. Poszczególne komórki mogą pomieścić jeden bajt (= 8 bitów) danych. Stąd komputer wyposażony w 64 MB pamięci RAM posiada 64 miliony adresów.

4 Co to jest pamięć operacyjna? Jest to pamięć o dostępie swobodnym - RAM, w której jest umieszczony Aktualnie wykonywany program lub jego część oraz dane tego programu, i na której bezpośrednio działa jednostka centralna (mikroprocesor). Aby skorzystać z programu, trzeba go załadować do pamięci operacyjnej. Dopiero wówczas możemy tworzyć nowe pliki i edytować już istniejące. Pamięć operacyjna jest budowana jako pamięć RAM - pamięć o dostępie swobodnym. Zawartość tej pamięci zostaje utracona w razie odłączenia, przypadkowego lub świadomego, napięcia zasilającego komputer. Aby tego uniknąć, należy dokonywać okresowych zapisów efektów pracy z programem na nośnikach pamięci zewnętrznej, np. na dysku twardym. Pojemność pamięci operacyjnej jest jednym z najważniejszych wskaźników mocy obliczeniowej komputera.

5 Wykorzystanie pamięci podręcznych Wykorzystanie szybkiej pamięci do przechowywania najczęściej używanych danych: Pamięć podręczna dysku Pamięć podręczna procesora

6 Pamięć podręczna Wymaga wprowadzenie polityki zarządzania pamięcią podręczną. Problem spójności pamięci podręcznej. Informacja przechowywana w pamięci podręcznej niezgodna z informacją przechowywaną w pamięci głównej.

7 Pamięć podręczna Przykład 1. System dwuprocesorowy. Każdy procesor ma własna pamięć podręczną. Zawartość jednej komórki pamięci przechowywana w obydwu pamięciach podręcznych. Procesor A zapisuje tę komórkę, Procesor B próbuje odczytu.

8 Pamięć podręczna Przykład 2 Pamięć podręczna dysku. Zmodyfikowana zawartość pewnych sektorów dysku jest przechowywana przez pewien czas w pamięci operacyjnej zanim zostanie zapisana fizycznie na dysk. Jeżeli w tym czasie nastąpi załamanie systemu …

9 Pamięć pomocnicza Jest to rozszerzenie pamięci głównej o część nieulotną. Dyski magnetyczne (Magnetic disks) – metalowe lub szklane talerze pokryte warstwą materiału magnetycznego. Powierzchnia dysku jest logicznie podzielona na ścieżki (tracks), które dzielą się na sektory. Sterownik dysku odpowiada za interakcję urządzenia i komputera.


Pobierz ppt "Pamięć komputerowa S t r u k t u r a p a m i ę c i."

Podobne prezentacje


Reklamy Google