Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najpiękniejsze zamki i Pałace Polski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najpiękniejsze zamki i Pałace Polski"— Zapis prezentacji:

1 Najpiękniejsze zamki i Pałace Polski
Zamek w Dobczycach

2 Zamek Zamek – wg prof. Bohdana Guerquina[potrzebne źródło] zamkiem nazywamy zespół elementów warownych i budynków mieszkalnych powiązanych w zamknięty obwód obronny, który to zespół powstał w ustroju feudalnym jako ośrodek władzy książęcej, siedziba możnowładcy, siedziba rycerza lub placówka militarna. Zasadniczą cechę takiego zespołu stanowi zamknięty obwód obronny początkowo w postaci wałów lub konstrukcji drewniano-ziemnej, a w następnych okresach murowany. Podobnie uważał prof. Janusz Bogdanowski, który zaproponował następującą definicję: zamek to samodzielne dzieło obronne o zabudowie zwartej, powstałe w okresie średniowiecza, łączące dominującą funkcję obronną z mieszkalną i gospodarczą. Zamek przystosowany był do obrony zamkniętym obwodem obronnym. W Polsce pierwsze zamki zaczęły powstawać po roku 1200 (Legnica, Kraków, Wleń) a przestano je budować około 1530 r., gdy w związku z rozwojem broni palnej ich rolę przejęły twierdze bastionowe.

3 Zamki dzielimy ze względu na funkcję na:
strażnicze mieszkalne administracyjne refugialne (schronieniowe) Zamki dzielimy ze względu na usytuowanie na: skalne wyżynne nizinne wodne miejskie itp. Zamek służył jako: siedziba władcy, administracji (starosty, kasztelana), rycerza placówka militarna (np. Dybów) więzienie (np. Chęciny, Lipowiec) miejsce sądów (np. Wiślica) ochrona granic i szlaków (np. Czorsztyn i Niedzica)

4 Pałac w Łańcucie Pałac w Łańcucie to wspaniała arystokratyczna rezydencja. Pałac został wybudowany przez wojewodę krakowskiego Stanisława Lubomirskiego w latach jako ... ... Gameren (Zobacz także Galeria rysunków Tylmana z Gameren ). Kolejna znacząca rekonstrukcja budynku miała miejsce w XVIII wieku i została przeprowadzona ...

5 Zamek w Gołuchowie

6 Zamek Książąt Mazowieckich w Płocku

7 Pałace Pałac – reprezentacyjna budowla mieszkalna pozbawiona cech obronnych, także określenie dla bardziej okazałych gmachów użyteczności publicznej i urzędów. W starożytności we wszystkich kręgach kulturowych (Mezopotamia, Egipt, Kreta, Persja) wznoszono budowle typu pałacowego, jedynie w starożytnej Grecji ten typ budowli wykształcił się stosunkowo późno bo w okresie hellenistycznym. Również w starożytnym Rzymie i Bizancjum powstawały okazałe budowle pałacowe. Na Palatynie (łac. mons Palatinus), powstało kilka okazałych pałaców cesarskich. Stąd wzięła się późniejsza nazwa na określanie takich budowli.

8 Zamek w Malborku Na początku lat 80-tych tego stulecia rozpoczęto budowę zamku zwanego przez braci zakonnych Grodem Marii (niem. Marienburg). Malbork - jeden z najwiekszych zamków ceglanych średniowiecznej Europy oblegany był latem 1410 roku przez zwycieską armię Władysława Jagiełły.

9 Pałac w Rogalinie

10 Pałac kultury i nauki w Warszawie

11 Zamek w Nowym Wiśniczu

12 Schowany w głębi parku, niewidoczny z trasy prowadzącej z Krapkowic do Mosznej, od czasów powojennych był nie użytkowany. Pałac w Dobrej, a raczej jego pozarastane samosiejkami ruiny od kilku lat przyciąga uwagę plastyków z całej Polski. Odbywają się tu doroczne plenery malarskie. Hrabia Erdmann Karol von Roedern, królewski radca dworu, syn Karola Gustawa, pruskiego ministra wojny, zbudował w Dobrej pałac w sty­lu baroku francuskiego w latach 50-tych XVIII wieku. W roku 1780 sprzedał całą posia­dłość Leopoldowi Henrykowi von Seherr-Thoss, podczaszemu księstwa górnośląskiego, radcy dworu Frydery­ka Wielkiego oraz jednemu z największych posiadaczy ziemskich tego czasu. Przez 50 lat Dobrą zarządzał jeden z jego trzech synów, Ernest, porucznik regimentu w bitwie pod Jena.  Po jego śmierci dobra odziedziczył najstarszy syn Hermann, królewski starosta okręgu niemodlińskiego, oficer regimentu huzarów.

13 Pałac w Nieborowie

14 Pałac Janowice

15 Oto zdjęcie jednego z najpiękniejszych zamków w Polsce

16

17

18 I to już koniec prezentacji mam nadzieje, że się podobało
Opracował Więcław Łukasz kl.ILP


Pobierz ppt "Najpiękniejsze zamki i Pałace Polski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google