Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Body Mass Index -wskaźnik masy ciała

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Body Mass Index -wskaźnik masy ciała"— Zapis prezentacji:

1 Body Mass Index -wskaźnik masy ciała
Grupa 2: Sara Jakubczak, Aleksandra Kiesz, Karol Marcol, Paulina Kurowska

2 BMI = waga (kg) / wzrost (m)2
Wzór matematyczny BMI BMI = waga (kg) / wzrost (m)2 BMI ( wskaźnik masy ciała, body mass index) to najprostszy sposób określenia otyłości człowieka. BMI jest wyliczany z prostego wzoru, w którym masa ciała w kilogramach dzielona jest przez wzrost w metrach podniesiony do potęgi drugiej.

3 Czym jest BMI? Współcznynnik BMI, dzięki możliwości łatwego określenia i wyliczenia używany jest w szeroko rozumianej diagnostyce polegającej na określeniu optymalnej masy ciała w relacji do wzrostu. Twój wskaźnik BMI pozwoli to informacja dla Ciebie, czy cierpisz na niedowagę, nadwagę, otyłość bądź też czy masa Twojego ciała jest prawidłowa. Współczynnika BMI nie można traktować jako uniwersalny współczynnik do określania prawidłowej masy ciała. W niektórych wypadkach (np. sportowcy wyczynowi o dużej masie mięśniowej) współczynnik BMI nie może mieć zastosowania do określenia prawidłowej wagi.

4 Zakresy wartości BMI 16,0 – wygłodzenie
16,0–17,0 – wychudzenie 17–18,5 – niedowagę 18,5–25,0 – wartość prawidłową 25,0–30,0 – nadwagę 30,0–35,0 – I stopień otyłości 35,0–40,0 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna) 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

5 Prawidłowy wynik powinien mieścić się między 20-25 z uwzględnieniem:
18,9-22,5 - dla kobiet 22, dla mężczyzn

6 Oznaczanie wskaźnika masy ciała ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np.cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Podwyższona wartość BMI związana jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich chorób.

7

8


Pobierz ppt "Body Mass Index -wskaźnik masy ciała"

Podobne prezentacje


Reklamy Google