Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najciekawsze miejsca na świecie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najciekawsze miejsca na świecie"— Zapis prezentacji:

1 Najciekawsze miejsca na świecie
Sandra Lazarowicz

2 Egipt

3 Egipt Egipt to państwo arabskie usytuowane w północno-wschodniej części Afryki i częściowo w Azji (na półwyspie Synaj), nad Morzem Śródziemnym i nad Morzem Czerwonym. Przez wielu uznawany jest za raj na Ziemi. Dla turystów to oczywiście eden przepełniony nowoczesnymi hotelami oraz unikalnymi w skali światowej zabytkami. Egipt w ciągu kilkunastu lat stał się najważniejszym miejscem dla turystów z niemalże całego świata.

4 Klimat Egiptu Klimat zmienia się pasami z północy na południe. Na wybrzeżu śródziemnomorskim panuje klimat podzwrotnikowy, a na pozostałym obszarze zwrotnikowy. Temperatury zimą wahają się od 5 do 22°C, latem na południu kraju sięgają 41, a lokalnie nawet 50°C. Charakterystyczną cechą terenów pustynnych są duże dobowe amplitudy temperatur. Podczas gdy w ciągu dnia piasek nagrzewa się do kilkudziesięciu stopni, w nocy nierzadko notuje się przymrozki. Opady na północy wynoszą mm rocznie, a przy granicy z Sudanem występują nieregularnie, co kilka lat. Swoistym zjawiskiem jest silny, gorący wiatr, zwany chamsin, wiejący wiosną od strony pustyni i wywołujący uciążliwe burze pyłowe.

5 Roślinność Egiptu Roślinność Egiptu jest bardzo uboga, a niektóre obszary są jej całkowicie pozbawione. Na pustyniach i półpustyniach rosną trawy, piołuny i drzewka akacjowe. W dolinie i delcie Nilu naturalna roślinność została całkowicie wyeliminowana przez działalność rolniczą. Oprócz roślin uprawnych rosną tam eukaliptusy, jałowce i palmy. W wodach Nilu rosną papirusy i kwiaty lotosu. Kwiat lotosu jest symbolem Egiptu.

6 Świat zwierzęcy Egiptu
Egipt zamieszkują zwierzęta takie jak: wielbłądy, gazele, hieny, zające, skoczki pustynne, szakale, jaszczurki, koziorożce, jadowite węże (kobra, wąż plamisty), skorpiony, liczne gryzonie, sokoły. W dolinie Nilu żyją pelikany i flamingi, zaś w wodach Nilu pływają ryby, głównie okoń nilowy.

7 Szakale, kobra, skoczek pustynny i skorpion

8 Ludność Egiptu Ludność tworzą w ogromnej większości arabscy Egipcjanie – Fellahowie (niemal 90% populacji). Oprócz nich w Egipcie żyje ok. 8 mln Koptów - chrześcijan, będących potomkami ludności mieszkającej w Egipcie na długo przed muzułmańskim podbojem. Koptowie stanowią ok. 10% całej tamtejszej populacji. Ich cechą charakterystyczną jest wytatuowany – zazwyczaj na ręce – krzyż. Za założyciela wspólnoty uważa się św. Marka Ewangelistę. Na obszarze Pustyni Zachodniej występują plemiona Berberów, w dolinie górnego Nilu pojedyncze osady ludności negroidalnej. W miastach zamieszkuje około 47% ludności. Przyrost naturalny w 2005 wyniósł 1,78%. Mężczyźni żyją przeciętnie 68 lat, a kobiety 74 lata(2005). Egipt jest najludniejszym krajem arabskim i trzecim pod względem liczby mieszkańców państwem Afryki. Średnia gęstość zaludnienia jest niewielka, a rozmieszczenie ludności bardzo nierównomierne. Większość kraju jest niemal bezludna, a gęstość zaludnienia na terenach rolniczych (Dolina Nilu i Delta Nilu) należy do największych na świecie. Kair, stolica kraju i największe miasto Afryki, wraz z sąsiadującymi miejscowościami, liczy ponad 17 mln mieszkańców, co stanowi niemal 30% ludności państwa.

9 Ciekawsze zakątki Egiptu
Piramida Cheopsa, Wielka Piramida- egipska piramida, znajdująca się w Gizie nieopodal Kairu, wzniesiona ok r. p.n.e. prawdopodobnie wg projektu Hemona, będąca częścią nekropolii memfickiej, według powszechnie akceptowanej przez środowiska naukowe teorii, stanowiąca w starożytności miejsce pochówku faraona Cheopsa (egip. Chufu)

10 Ciekawsze zabytki Egiptu
Wielki Sfinks w Gizie - wykuty z ogromnego bloku skalnego (o długości 73 m i wysokości 20 m) pozostawionego w wyrobisku z czasów Cheopsa, posąg leżącego lwa z głową władcy w chuście nemes, prawdopodobnie wizerunek Chefrena. Sama rzeźba ma długość 57 metrów, szerokość 6 m i wysokość 20 m. Wielokrotnie zasypywany przez piasek i odkopywany już za czasów starożytnych. Ostatnio pod kierunkiem Zahi Hawassa przeprowadzono prace zabezpieczające rzeźbę. Na skutek zamieszek 29 stycznia 2011 r. władze egipskie zamknęły dla zwiedzających tutejszy kompleks piramid wraz z Wielkim Sfinksem.

11 Wielka Rafa Koralowa

12 Wielka Rafa Koralowa Wielka Rafa Koralowa albo Wielka Rafa Barierowa (ang. Great Barrier Reef) – największa na świecie rafa koralowa, położona u wybrzeży Australii. Jest to największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, widoczna nawet z kosmosu (jako biała smuga na tle błękitnego oceanu).

13 Klimat Wielkiej Rafy Koralowej
Na kształtowanie się warunków klimatycznych Australii wywiera wpływ położenie, zawartość lądu i nieznaczne urozmaicenie ukształtowania powierzchni, prądy morskie i układ stałych ośrodków barycznych. Położenie Australii na półkuli południowej warunkuje odmienny rozkład pór roku niż na półkuli północnej. Styczeń jest najcieplejszym miesiącem w roku, zaś lipiec posiada najniższe temperatury. W związku z położeniem lądu na Zwrotniku Koziorożca wnętrze kontynentu ma klimat zwrotnikowy suchy, jego północne części wkraczają w strefę klimatu monsunów międzyzwrotnikowych, a części południowe znajdują się w zasięgu klimatu śródziemnomorskiego. Słabe rozczłonkowanie linii brzegowej, brak większych zatok sprawia, ze przenikanie wpływów oceanicznych do wnętrza kontynentu jest nieznaczne. Wpływy te ogranicza na zachodzie wysoka krawędź Wyżyny Zachodnioaustralijskiej, a na wschodzie bariera Wielkich Gór Wododziałowych. Stąd Australia, mimo oceanicznego położenia, posiada na znacznej przestrzeni suchy klimat kontynentalny. Kraj ten położony jest w zwrotnikowej i podzwrotnikowej strefie klimatycznej. Leży w umiarkowanej i międzyzwrotnikowej strefie oświetlenia Ziemi. Przecina ją zwrotnik Koziorożca. Czynnikami wpływającymi na klimat kontynentu są: bliskość zbiorników wodnych, szerokość geograficzna i odosobnienie kontynentu.

14 Rośliny i zwierzęta Wielkiej Rafy Koralowej
Wielka Rafa Koralowa to piękne miejsce pełne różnych gatunków ryb, mięczaków oraz roślin. Obok ponad 2000 gatunków ryb (około jednej dziesiątej wszystkich znanych gatunków) na rafie żyje 4000, lub więcej gatunków mięczaków, oraz 400 gatunków koralowców i 500 gatunków wodorostów. Większe wyspy pokryte są gęstą roślinnością tropikalną. Wielka Rafa Koralowa jest jedną z większych atrakcji turystycznych Australii.

15 Rośliny i zwierzęta Wielkiej Rafy Koralowej
Rafę koralową zamieszkują niewiarygodnie różnorodne zwierzęta, od malutkich szybkich meduz po olbrzymie rekiny. Żółwie morskie występują tutaj tak licznie, jak w żadnym innym miejscu na świecie. Rafę koralową drąży potężna "armia" zwierząt - m.in. gąbki, robaki, muszle, jeże morskie i ślimaki żywiące się koralowcami.

16 Rośliny i zwierzęta Wielkiej Rafy Koralowej
Także różne gatunki ryb zjadają żyjące koralowce: nagozęby np. swoimi ostrymi przednimi zębami odrywają małe kawałki rafy. Przy pomocy zębów trzonowych miażdżą odgryzione kęsy, aby dotrzeć do mięsa polipów. Rozgwiazdy mogą zjeść olbrzymią ilość koralowców. "Wywracają" one swoje żołądki na drugą stronę i rozpryskują soki trawienne na polipy. Następnie wciągają wnętrzności.

17

18 Ciekawostki Wielkiej Rafy Koralowej
Rafy koralowe- rodzaj raf cechujących się pochodzeniem organicznym, powstających w ciepłych morzach strefy międzyzwrotnikowej, w których temperatura wody nigdy nie spada poniżej 18°C. Rafy koralowe zbudowane są głównie ze szkieletów koralowców i mszywiołów, a także wrośniętych w nie cząstek kostnych innych organizmów morskich (ryb, małży, ślimaków itp.) oraz żwiru, piasku i mułu wapiennego. W zależności od miejsca powstawania rafy tworzą różne formy, wyróżniamy 3 główne rodzaje raf koralowych: -przybrzeżne -rafy barierowe -atole.

19 Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Rafa_Koralowa
Pracę wykonała: Sandra Lazarowicz


Pobierz ppt "Najciekawsze miejsca na świecie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google