Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŚLĄSK źródłem inspiracji Śląsk – region oraz kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech oraz Niemiec. Śląsk położony jest.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŚLĄSK źródłem inspiracji Śląsk – region oraz kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech oraz Niemiec. Śląsk położony jest."— Zapis prezentacji:

1

2 ŚLĄSK źródłem inspiracji

3 Śląsk – region oraz kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech oraz Niemiec. Śląsk położony jest w dorzeczu górnej i środkowej Odry oraz początkowego biegu Wisły.

4

5 HERBY Ś L Ą SKICH MIAST LICZ Ą CYCH PONAD 100 TYS. MIESZKA Ń CÓW WROC Ł AW KATOWICE GLIWICE WA Ł BRZYCH LEGNICA ZABRZE

6 BYTOM BIELSKO-BIA Ł A RUDA Ś L Ą SKA RYBNIKTYCHYCHORZÓW

7 OSTRAWA OPOLE ZIELONA GÓRA

8 śląs. Ślůnsk czes. Slezsko niem. Schlesien węg. Szilézia łac. Silesia ang. Silesia

9 Etymologia nazwy Ś L Ą SK

10 rzeka Ślęza płynąca przez Śląsk góra Ślęża (Sobótka) - przez wiele wieków ośrodek kultu religijnego pogańskich mieszkańców Śląska ślęg (śląg) - wilgoć, mokrość Ślężanie - słowiańskie plemię, które wczesnym średniowieczu zamieszkiwało w rejonie góry Ślęży

11 Dialekt Ś L Ą sKi

12 Językowo dzieli się Śląsk na południowy i północny, czasem wyróżnia się także środkowy, bądź na Cieszyński, Górny i Opolski.

13 Żeby chcieć porównać ze sobą śląskie gwary, trzeba zwrócić uwagę co najmniej na trzy zjawiska: 1.Obecność lub brak mazurzenia. 2. Wymowa samogłosek nosowych. 3. Różnice w słownictwie.

14 Podział gwar śląskich wg Stanisława Bąka

15

16 Gwara śląska stanowi o barwności i różnorodności współczesnego języka polskiego. Jest cennym składnikiem kultury narodowej, jest swoistym skarbem. I dlatego trzeba ją chronić i pielęgnować.

17 "Gwary się nie wstydźcie. Owszem, bądźcie z niej dumni, bo to jest piękna archaiczna gwara. To jest wielka siła stylistyczna" Jan Miodek


Pobierz ppt "ŚLĄSK źródłem inspiracji Śląsk – region oraz kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech oraz Niemiec. Śląsk położony jest."

Podobne prezentacje


Reklamy Google