Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kasztanowiec Kasztanowiec (Aesculus L.) - rodzaj drzew, rzadziej krzewów należących do rodziny kasztanowcowatych (Hippocastanaceae). Obejmuje ok. 25 gatunków.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kasztanowiec Kasztanowiec (Aesculus L.) - rodzaj drzew, rzadziej krzewów należących do rodziny kasztanowcowatych (Hippocastanaceae). Obejmuje ok. 25 gatunków."— Zapis prezentacji:

1 Kasztanowiec Kasztanowiec (Aesculus L.) - rodzaj drzew, rzadziej krzewów należących do rodziny kasztanowcowatych (Hippocastanaceae). Obejmuje ok. 25 gatunków pochodzących z płd.-wsch. Europy, Ameryki Północnej oraz Azji wschodniej. W Polsce wszystkie uprawiane gatunki są sztucznie introdukowane przez człowieka.

2 Charakterystyka Pokój Liście Kwiaty Pąki
Dorastają nawet do 40 m wysokości. Pąki Duże, charakterystyczne dla całego rodzaju, kleiste lub suche. Liście Ustawione naprzeciwlegle, dłoniastodzielne, złożone z 5-9 listków na długich ogonkach. Kwiaty Obupłciowe lub rozdzielnopłciowe w tym samym kwiatostanie, zazwyczaj zebrane w okazałe, wyprostowane wiechy o wys. do 30 cm, w kolorze białym, żółtawym, różowym lub czerwonym. Kwiat składa się 4-5 płatków i tyluż działek kielicha. Płatki opatrzone paznokciem. Pręcików jest 5-9, słupek jeden, górny.

3 Zastosowanie Wymagania Owoc
Torebka gładka lub kolczasta, rozpadająca się po dojrzeniu na trzy części. Nasiona bardzo duże, ciemnobrązowe z kolistym znacznikiem (hilum), popularnie nazywane "kasztanami". Wymagania Kasztanowce lubią gleby żyzne, głębokie o uregulowanych stosunkach wodnych. Na słabszych rosną równie dobrze, lecz wolniej. Zastosowanie Roślina ozdobna : Bardzo cenne drzewa parkowe i alejowe oraz do nasadzeń przydrożnych. Trochę kłopotliwe ze względu na jesienne zaśmiecanie otoczenia.

4 Gatunki uprawiane w Polsce:
Kasztanowiec drobnokwiatowy Kasztanowiec czerwony Kasztanowiec gładki Kasztanowiec japoński Kasztanowiec plamisty Kasztanowiec zwyczajny Kasztanowiec żółty

5 Szrotówek kasztanowcowiaczek
Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella) - motyl z rodziny kibitnikowatych (Gracillariidae). Szkodnik kasztanowców. Nie ma naturalnego wroga, jest nowym gatunkiem dla nauki opisanym po raz pierwszy w Macedonii w 1985. Długość ciała dorosłego osobnika  3-4 mm. Rozpiętość skrzydeł  5-8 mm. Pojaw motyla  od końca kwietnia do połowy września generacje. Środowisko  lasy i parki z udziałem roślin żywicielskich.

6 Rozprzestrzenianie się szkodnika
Macedonia (po raz pierwszy w 1984 roku nad jeziorem Ochrydzkim) Austria (okolice Linzu) Czechy, Słowacja, Włochy, Francja większość krajów Europy (w tym Polska - od 1998) Wielka Brytania, Ukraina Główną przyczyną jego inwazji w Europie jest przenoszenie motyli oraz liści z larwami przez transport samochodowy. Stwierdzono, że jako pierwsze zasiedla kasztanowce rosnące przy arteriach ruchu. Z tych drzew przenoszony jest dalej przez ludzi, zwierzęta, wiatr i samochody na inne drzewa w kraju. Opis szkód i szkodnika Szrotówek niszczy kasztanowce białe zwane popularnie kasztanami, ale może też żerować na kasztanowcu czerwonym i żółtym. Może również rozwijać się na jaworze, klonie pospolitym, na których przechodzi pełny rozwój do postaci doskonałej. Obserwuje się przypadki składania jaj na lipach, jednak na tych drzewach do rozwoju nie dochodzi.

7 Zwalczanie i profilaktyka
Cykl rozwojowy Poczwarki zimują w opadłych liściach kasztanowców. Pierwsze dorosłe osobniki pojawiają się pod koniec kwietnia. Jaja składane są pojedynczo wzdłuż głównego unerwienia liści. Larwy pierwszego stadium wgryzają się do wnętrza blaszki liściowej, gdzie odbywa się ich dalszy rozwój. Żerowiska owada (nazywane minami) osiągają długość 3-4 cm; są łatwo rozpoznawalne po beżowo-brązowym zabarwieniu liścia. Dorosłe gąsienice przepoczwarzają się we wnętrzu miny. Jeden liść może mieć nawet 700 min. Silnie opanowane liście opadają. Drzewa opanowane przez szrotówka wydają jesienią nowe kwiaty, które jednak w naszych warunkach klimatycznych nie mają szans na wydanie owoców, co więcej powtórne kwitnienie osłabia drzewa tak, że zimą są one słabe i często przemarzają. W Polsce szkodnik ten rozwija zwykle od 3 do 4 pokoleń w ciągu roku. Zwalczanie i profilaktyka usuwanie opadłych liści, mikroiniekcje ze specjalnego żelu, lep, pułapki feromonowe

8 Wykonała Ewelina Górka z kl. 6a


Pobierz ppt "Kasztanowiec Kasztanowiec (Aesculus L.) - rodzaj drzew, rzadziej krzewów należących do rodziny kasztanowcowatych (Hippocastanaceae). Obejmuje ok. 25 gatunków."

Podobne prezentacje


Reklamy Google