Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Skarb Znana postać historyczna (nieżyjąca) Aleksander Mazur Brzoza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Skarb Znana postać historyczna (nieżyjąca) Aleksander Mazur Brzoza."— Zapis prezentacji:

1 Skarb Znana postać historyczna (nieżyjąca) Aleksander Mazur Brzoza

2 Aleksander Mazur Brzoza Wojna obronna 1939r. Żołnierz BCH Działalność kombatancka Historia BCH Cała prezentacja

3 Aleksander Mazur Brzoza Urodzony 24 września 1916 r. w Majdanie Krzywskim pow. krasnostawski. W marcu 1938r. wcielony do 45 Pułku Strzelców Konnych w Równym. Przydzielony do 2 Kompanii jako celowniczy ckm.

4 Wojna obronna 1939 r. We wrześniu 1939 r. zmobilizowany i awansowany na starszego strzelca, wyjechał na front w okolice Bydgoszczy. Następnie brał udział w walkach pod Piotrkowem Trybunalskim i Tomaszowem Mazowieckim. Dostał się do niewoli niemieckiej / Stalag V a /. Pracował przy budowie drogi w Bawarii i jako robotnik rolny. Zwolniony z obozu w czerwcu 1940 r. powrócił do domu w Majdanie Krzywskim

5 Żołnierz BCh 15 lipca 1942 r. został żołnierzem BCh. Jego dowódcą był Marceli Wrona Skiba Brał udział w akcji na więzienie w Krasnymstawie we wrześniu 1943 r. oraz w zasadzce na transport leków w lesie Łopiennik.

6 Akcja na więzienie krasnostawskie. Odbyła się w nocy z 19 /20 września 1943 roku. Oddział BCh dowodzony przez mjr Stanisława Sokołowskiego "Rolnik" przy wsparciu grupy AK zaatakował więzienie. Uwolniono 234 (294) więźniów.

7 Noc 19 / 20 września 1943 r. Więzienie Załogi niemieckie Ubezpieczenie akcji Grupa uderzeniowa Odwód dowódcy

8 Działalność kombatancka Aleksander Mazur był czynnym członkiem ZBOW i D oraz Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę. Zmarł 12 marca 2007r.

9 Otrzymane odznaczenia Medal za udział w wojnie obronnej 1939 r. Krzyż Batalionów Chłopskich Medal Sił Zbrojnych RP

10 Bataliony Chłopskie (BCh) Oddziały zbrojne polskiego ruchu ludowego utworzone zostały w sierpniu 1940 roku Do organizacji wstępowali głównie mieszkańcy wsi. Głównym celem BCh była obrona ludności polskiej wsi przed terrorem okupacyjnym oraz eksploatacją gospodarczą. Były zbrojnym ramieniem Stronnictwa Ludowego. Komendantem głównym był Franciszek Kamiński. Organ prasowy BCh nosił nazwę "Żywią i bronią". Około 80% sił BCh koncentrowała się w okręgach: krakowskim, kieleckim, lubelskim i Warszawa województwo. W maju 1943 BCh podpisało umowę scaleniową z AK. W 1944 BCh liczyły ok. 160 tys. żołnierzy Większość BCh -owców pozostała wierna Rządowi RP w Londynie. W marcu 1945 roku BCh zostały rozwiązane.

11 BCH IV okręg Lublin Do najważniejszych akcji BCh należą walki w obronie pacyfikowanej Zamojszczyzny w latach rozbicie więzień w Krasnymstawie, Radomsku, Pińczowie i Siedlcach. wysadzenie pociągu z amunicją pod Gołębiem. W czerwcu 1944 r. oddziały BCh wzięły udział w bitwach partyzanckich w lasach janowskich i lipskich. Z udziałem BCH, w Puszczy Solskiej, rozegrała się największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich,w czasie II wojny światowej.

12 Autorzy Prezentacja została przygotowana przez : Zespół uczniów z Gimnazjum w Łopienniku Górnym pod kierunkiem Dariusza Jagiełło. Składamy szczególne podziękowania rodzinie Aleksandra Mazura za pomoc i udostępnienie materiałów.


Pobierz ppt "Skarb Znana postać historyczna (nieżyjąca) Aleksander Mazur Brzoza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google