Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła Podstawowa w Adamowiźnie. Nasza trasa zaczyna się we wsi Odrano Wola. Przy przedłużeniu ulicy Montwiłła stoi opuszczona ni to willa, ni to dworek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła Podstawowa w Adamowiźnie. Nasza trasa zaczyna się we wsi Odrano Wola. Przy przedłużeniu ulicy Montwiłła stoi opuszczona ni to willa, ni to dworek."— Zapis prezentacji:

1 Szkoła Podstawowa w Adamowiźnie

2

3 Nasza trasa zaczyna się we wsi Odrano Wola. Przy przedłużeniu ulicy Montwiłła stoi opuszczona ni to willa, ni to dworek. Trochę oddalona od głównej trasy, obok szpaleru grabowego. Jest murowana, otynkowana, parterowa z mieszkalnym poddaszem. W 1934 roku dom i posesja zostały zakupione przez doktora Kazimierza Krajewskiego. Spadkobiercą dworku został syn - Tadeusz Krajewski, obecny właściciel posesji. Doktor Kazimierz Krajewski przyjaźnił się ze swoim sąsiadem Mateuszem Chełmońskim i często razem spędzali wolny czas.

4 W 1934 roku kupnem wilii w Odrano Woli był zainteresowany Jarosław Iwaszkiewicz, ale jego sytuacja finansowa nie była stabilna, więc uprzedził go doktor Kazimierz Krajewski. Poeta natomiast zakupił majątek niedaleko Milanówka - w Stawisku.

5 Przy ulicy Dzikiej znajduje się Dworek Zahrtów. W końcu lat 20. Zofia i Gustaw Zahrtowie kupili niewielkie gospodarstwo w Adamowiźnie. Gustaw Zahrt był znanym aptekarzem warszawskim, pomagał Żydom. Zofia Zahrt była najlepszą przyjaciółką Zofii Nałkowskiej. Budując dwór jeden z pokoi przeznaczyła właśnie dla niej. Słynna pisarka okres okupacji spędziła w Adamowiźnie. W tym dworku powstała część jej Dzienników

6 Jak już wiadomo Zofia Villaume-Zahrt budując dwór jeden z pokoi przeznaczyła dla Zofii Nałkowskiej, która w czasie II wojny światowej, a zwłaszcza w czasie Powstania Warszawskiego ukrywała się w Adamowiźnie, gdzie napisała Węzły życia. Jej niecodzienna metoda pracy wymagała absolutnej ciszy i skupienia, a gościnny dom państwa Zahrtów był do tego odpowiedni.

7 Przez park w Adamowiźnie przepływa rzeczka Mrowna. W parku znajdują się dwa dworki.

8 W 1899 roku właścicielem niewielkiego terenu w Starem (obecnie Adamowizna) kupionego od szewca był dr Adam Chełmoński, brat słynnego malarza Józefa Chełmońskiego. Dr Adam był specjalistą chorób płucnych. Przez wiele lat pracował w szpitalu dziecięcym. Teren zakupiony przez Adama Chełmońskiego był niezabudowany.

9 Dwór został najprawdopodobniej zbudowany w 1900 roku. Jest parterowy, drewniany i otynkowany. Posiada regularną bryłę i kamienną podmurówkę. Jest częściowo podpiwniczony, ma mieszkalne poddasze, łamany dach pokryty dachówką ceramiczną.

10 Dr Adam Chełmoński, był bratem słynnego malarza Józefa, specjalizował się w leczeniu chorób płuc. Przez wiele lat był ordynatorem szpitala dziecięcego im. Dzieciątka Jezus w Warszawie.

11

12 Dworek Mateusza Chełmońskiego zbudowano w 1930 r. Został zaprojektowany przez Witolda Pokrowskiego. Dwór jest drewniany, otynkowany, parterowy z poddaszem. Można go oglądać z przeciwnego brzegu jeziorka (utworzonego sztucznie na rzeczce Mrownej).

13 Podczas wojny dwór był schronieniem aktora Radzisława Petera i byłego ambasadora Polski w ZSRR.

14 Kazimierz Szosland (1891-1944) - major kawalerii Wojska Polskiego, czołowy jeździec Polski w latach 1923-1935. W czasie drugiej wojny światowej trafił do niewoli radzieckiej, skąd zbiegł. Powrócił do Warszawy, a następnie osiadł w Adamowiźnie. Szybko nawiązał kontakt z komórką ZWZ - AK. Jego praca w konspiracji polegała na zaopatrywaniu w żywność oddziałów partyzanckich. Przyjmował także zrzuty spadochronowe. Zginął 20 kwietnia 1944 roku w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach. Prawdopodobnie z ręki skrytobójczej przed własnym domem. Pochowany jest na cmentarzu w Grodzisku Mazowieckim.

15 Dwukrotnie startował w igrzyskach olimpijskich (1924, 1928). Był rekordzistą pod względem startów w konkursach o Puchar Narodów (23 starty), odniósł 9 zwycięstw. Był srebrnym medalistą olimpijskim w jeździectwie w konkurencji drużynowych skoków przez przeszkody.

16

17 Cichociemni-żołnierze Polskich Sił Zbrojnych zrzucani na spadochronach do okupowanej Polski podczas II wojny światowej w celu walki z Niemcami. Pierwszy zrzut do Polski miał miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 w Dębowcu. Ostatni miał miejsce 28 grudnia 1944 roku.

18 W nocy z 14 na 15 marca 1943 roku trzech oficerów WP wykonało skok w Radoniach. Skoczków przejęli partyzanci z okręgu Bażant.

19

20 W skład zespołu dworskiego w Radoniach wchodzą: dworek, stajnia i park. Dwór w Radoniach został zbudowany ok. 1850 r., w stylu klasycystycznym. Właścicielami majątku w Radoniach byli m.in.: Stanisław hrabia Męciński, Karol Kahle, Ignacy Starzyński, Dawid Dorosiewicz, Adam Rydecki, Piotr Folkierski, Władysław Folkierski i Edmund Sikorski.

21 W 1934 roku majątek w Radoniach nabyli Jan i Maryla Chrzanowscy, którzy utracili go na skutek reformy rolnej. Jan Chrzanowski był synem Damiana Chrzanowskiego, wuja generała Stefana Grota –Roweckiego, matka generała nosiła nazwisko Chrzanowska. Wynika więc z tego, że generał Grot mógł wiele razy przebywać w Radoniach. Po parcelacji dóbr okazały dwór na mocy decyzji Edwarda Gierka został podarowany profesorowi Marianowi Danyszowi (zmarłemu 1983 roku) znanemu fizykowi jądrowemu. Następnie budowla stanowiła własność gminy Grodzisk Mazowiecki. Dziś obiekt jest remontowany, a użytkownikiem wieczystym jest Beata Korzeniowska-Matraszek.

22


Pobierz ppt "Szkoła Podstawowa w Adamowiźnie. Nasza trasa zaczyna się we wsi Odrano Wola. Przy przedłużeniu ulicy Montwiłła stoi opuszczona ni to willa, ni to dworek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google