Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BEZPIECZEŃSTWO NA WSI Bezpieczeństwo na drodze

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BEZPIECZEŃSTWO NA WSI Bezpieczeństwo na drodze"— Zapis prezentacji:

1 BEZPIECZEŃSTWO NA WSI Bezpieczeństwo na drodze
Bezpieczeństwo w czasie pracy na roli Bezpieczeństwo latem Bezpieczeństwo zimą Zwierzęta.

2 a) Wskazówki dotyczące poruszania się pieszych po drodze
Bezpieczeństwo na drodze a) Wskazówki dotyczące poruszania się pieszych po drodze

3 4 Wskazówki Pieszy jest zobowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Nie wolno przebiegać przez jezdnię ani zwalniać kroku lub zatrzymywać się podczas przechodzenia przez jezdnię. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

4 Bezpieczeństwo w czasie pracy na roli
Bezpieczeństwo dzieci pod nieobecność dorosłych Bezpieczeństwo osób pracujących na roli

5 Bezpieczeństwo dzieci pod nieobecność dorosłych
Tak wiele czytamy w prasie, słyszymy i oglądamy w telewizji o wypadkach, w których biorą udział dzieci i które zdarzają się właśnie w domu. Czytamy o wypadaniu dzieci przez okna, o powodowaniu pożaru przez dzieci, o straszliwych poparzeniach, o pogryzieniach przez psy, utonięciach w przydomowych sadzawkach i wielu innych. Przecież za te cierpienia dzieci, niekiedy śmierć odpowiadają opiekunowie. Bezpieczeństwo nie tylko dzieci w domu zależy od jego funkcjonalności oraz dostępności osób niepowołanych do różnych urządzeń znajdujących się w domu. Budując dom, trzeba także pomyśleć o zabezpieczeniach różnego rodzaju instalacji, żeby nie miały do nich dostępu dzieci. Wszelkiego rodzaju niebezpieczne narzędzia, przedmioty, płyny powinny być umieszczane w pomieszczeniach, miejscach niedostępnych dzieciom. Najważniejsza jest jednak nasza czujność, małe dziecko nie jest świadome niebezpieczeństwa, ale dorosły czasami o tym zapomina, a potem dzieje się tragedia.

6 Bezpieczeństwo osób pracujących na roli
Rolnik to zawód, który kojarzony jest głównie z wsią. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jak trudne jest to zajęcie. Wymaga ono nie tylko dużej sprawności i wytrzymałości, ale także określonego trybu życia, który nie każdemu odpowiada. To naprawdę ciężka praca. Obecnie zawód ten nie cieszy się zbyt dużym poważaniem. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że dzięki rolnikom mamy wiele produktów na półkach sklepowych, że wpływają oni na poprawę krajowej gospodarki, ale nie doceniamy tego.

7 Bezpieczeństwo latem Bezpieczeństwo dzieci latem
Bezpieczne sporty letnie

8 Bezpieczeństwo dzieci latem:
Latem na wsi dorośli nie mają czasu, by zajmować się swoimi pociechami. Dlatego tak ważne jest, by dzieci same wiedziały jak uniknąć niebezpieczeństwa.  Najmłodsi nie powinni mieć dostępu do chemikaliów. Nie wolno im bawić się ogniem. Maszyny rolnicze powinny mieć zasłonięte wszystkie ruchome części. Jednak wypadki wciąż się zdarzają, dlatego trzeba przypominać zasady bezpiecznego zachowania.

9 Bezpieczne sporty letnie
Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych. Rodzaje sportu: sport wyczynowy - forma działalności człowieka, podejmowana dobrowolnie w drodze rywalizacji dla uzyskania maksymalnych wyników sportowych. sport profesjonalny - rodzaj sportu wyczynowego uprawianego w celach zarobkowych

10 Bezpieczeństwo Zimą Bezpieczeństwo dzieci zimą
Jak pomóc osobą starszym i bezdomnym zimą?

11 Bezpieczeństwo dzieci zimą
Jako najtańsza forma aktywnego spędzania czasu w okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz ferii, zawsze cieszyła się dużą popularnością wśród dzieci, młodzieży, a także i dorosłych. Za oknem często obserwujemy rodziców czy dziadków ciągnących na sankach swoje młode pociechy. Każdej zabawie saneczkowej towarzyszy śmiech i adrenalina. Przy całej tej euforii nie powinniśmy zapominać jednak o bezpieczeństwie. Ostatni śmiertelny wypadek 16 letniej dziewczynki w angielskim Sheffield może posłużyć jako przykład. Nie pozwólmy nigdy małemu dziecku zjeżdżać samemu i zawsze jego pierwsze szaleństwa w sezonie

12 Jak pomóc starszym i bezdomnym podczas zimy?
Mroźne dni i noce, szczególnie ciężko znoszą osoby bezdomne, które próbując przetrwać szukają schronienia na ogródkach działkowych, dworcach kolejowych czy w piwnicach. Bezdomni w obawie przed zimnem szukają miejsc, w których mogą się ogrzać. Często zasiedlają opuszczone mieszkania czy domy, a te z uwagi na zły stan techniczny mogą grozić zawaleniem. Również sposób ogrzewania pomieszczeń przez bezdomnych pozostawia wiele do życzenia – zdarza się, że rozpalają oni ogniska, co może zakończyć się nawet pożarem. Trudne warunki atmosferyczne są niestety przyczyną wielu zamarznięć, do których dochodzi każdej zimy. Podczas zeszłorocznej zimy, z powodu wychłodzenia, śmieć poniosło 212 osób. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie pozostawajmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy.

13 Zwierzęta hodowlane. Zwierzęta ,,Przybłędy”

14 Zwierzęta hodowlane Zwierzęta hodowlane – zwierzęta udomowione lub dzikie, które chowane w odpowiednich warunkach (gospodarstwo rolne, ogród zoologiczny, specjalistyczne fermy) służą jako źródło żywności (mięso, mleko, tłuszcz, jajka) i innych materiałów (skóra, futro, wełna, pierze), a także jako siła pociągowa, do jazdy wierzchem, jako zwierzęta juczne lub pełniące inne funkcje użytkowe. Osobniki o szczególnych walorach użytkowych i hodowlanych hoduje się jako materiał reprodukcyjny – zwierzęta zarodowe.

15 Zwierzęta „przybłędy”
Uważaj na zwierzęta przybłędy. Mogą być one niezaszczepione, wściekłe itd.

16 Dziękujemy za obejrzenie Oliwia i Dominika
KONIEC


Pobierz ppt "BEZPIECZEŃSTWO NA WSI Bezpieczeństwo na drodze"

Podobne prezentacje


Reklamy Google