Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

XIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "XIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży"— Zapis prezentacji:

1 XIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży
Transport – jak się poruszasz?

2 To my – nasz zespół

3 Scenariusz do debaty DEBATA OKSFORDZKA WSTĘP Prowadzący debaty, przemawia do uczestników i widzów. PROWADZĄCY: Witam Państwo bardzo serdecznie. W dniu dzisiejszym zostanie przedstawiona debata oksfordzka, tytuł debaty brzmi : " Ekotransport w naszej gminie". Czy nasza gmina jest ekologiczna? Czy drogi są bezpiecznie? Uczestnicy tej debaty spróbują nam udowodnić lub zaprzeczyć postawionej tezie. Proszę o zabranie głosu pierwszego uczestnika.

4 W debacie biorą udział 2 osoby.
ZASADY DEBATY W debacie biorą udział 2 osoby.  1 ze strony opozycji, 1 ze strony koalicji.  Uczestnicy przemawiają jeden po drugim.  Obalają lub podtrzymują tezę.  Stoły ustawione są na przeciwko siebie. Na środku przemawia mówca, na przeciwko publiczności.  PYTANIA Uczestnicy mogą zadawać pytania przemawiającemu. Czas jednej minuty sygnalizuje marszałek. Pytania powinny być jasne i klarowne. Nie powinny być dłuższe niż jedno zdanie. Koalicja i opozycja wzajemnie się krytykują i udawadniają swoją rację. 

5 PRZEMAWIA OSOBA ZE STRONY ZWOLENNIKÓW (Klaudia Anastaziak)
Na podstawie własnych argumentów próbuje zgodzić się z tezą.  (mogą paść pytania od przeciwnej strony, oraz od publiczności) -sygnalizacja ile czasu zostało-  PRZEMAWIA MÓWCA ZE STRONY PRZECIWKÓW (Justyna Wiśniewska) Zarówno u przeciwników i zwolenników następuje taka sama sytuacja w mówcy.  PODSUMOWANIE DEBATY Na koniec mówca z każdej ze stron podsumowuje swoje racje, w tym momencie nie może zadawać już nowych argumentów oraz oskarżać swoich przeciwników. Nie można już zadawać pytań. 

6 NASTĘPNIE PUBLICZNOŚC GŁOSUJE CZY JEST ZA OPOZYCJĄ CZY ZA KOALICJĄ
NASTĘPNIE PUBLICZNOŚC GŁOSUJE CZY JEST ZA OPOZYCJĄ CZY ZA KOALICJĄ. Mają w rękach kartki : O- opozycja K- koalicja. Podnoszą jedną z nich, głosując, który z zespołów przekonał ich bardziej. Następnie w drodze tajnego głosowania wybierany jest przez publiczność najlepszy mówca. MARSZAŁEK DEBATY ZAKAŃCZA DEBATĘ.

7 Pytania do debaty 1. Czy w naszej gminie są ekologiczne drogi? Tak, w naszej gminie jest wiele ścieżek rowerowych. 2. Ile procent ludzi z nich korzysta ? Ze ścieżek rowerowych korzysta 40 % ludzi. 3.Kto z nas zakłada kask na głowę gdy wsiada na rower? Tylko 15 % osób zakłada kask na głowę. 4. Czy w naszej gminie są tramwaje? Nie, nie ma. 5.Czy w naszej gminie są autobusy? Tak, jest wiele połączeń autobusowych. 6. Czy dużo osób korzysta z autobusów? Tak, uczniowie dojeżdżają do szkoły autobusami.

8 7. Jakie jest najciekawsze miejsce do jazdy rowerem
7.Jakie jest najciekawsze miejsce do jazdy rowerem? Ścieżka rowerowa dookoła jeziora swarzędzkiego. 8.Czy drogi w naszej gminie są czyste? Tak, są czyste. 9.Czy jezioro swarzędzkie jest czyste? Nie, jest brudne, ale jest już oczyszczane. 10. Czy w naszej gminie jest wystarczająco ścieżek rowerowych? Tak, jest wystarczająco. PYTANIA DO PUBICZNOŚCI : 1. Ilu z was jeździ rowerem? 70 % 2.Ilu z was rezygnuje z jazdy autobusem na rzecz roweru? 30 % 3.Ilu z was przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem? 100% 4. Ilu z was jeździ autobusem do szkoły? 78 %

9 5. Kto z was chciałby mieć bardziej ekologiczną gminę
5. Kto z was chciałby mieć bardziej ekologiczną gminę? Zgłosili się wszyscy uczestnicy. 6.Co możemy z tym zrobić ? -1 osoba : - Jeździć rowerem zamiast autobusem. -2 osoba: Nie wyrzucać śmieci na drogę. -3 osoba : Nie wyrzucać śmieci do jeziora. W związku z tym, zostanie zorganizowana wycieczka rowerowa dookoła jeziora. ARGUMENTY 1. osoba : Prowadzenie ekologicznego transportu, lepiej zareklamuje naszą gminę, dzieci będą mogły wychowywać się bez tzw. smogu, unikając przy tym, wielu chorób oddechowych. Zmniejszy się śmiertelność zwierząt i roślin, które cierpią ze względu na zanieczyszczenia środowiska. Każdy chciałby mieć ekologiczną gminę, chciałby, aby jego rodzina uniknęła chorób, ale żeby się do tego przyczynić potrzeba własnej silnej woli.

10 2. osoba : Pewnie myślicie sobie, co ja sam mogę zrobić
2. osoba : Pewnie myślicie sobie, co ja sam mogę zrobić. Świat od zawsze był zanieczyszczony i zawsze będzie zanieczyszczony. Ludzie nie będą marnować trzech godzin na dojazd rowerem zamiast samochodem. I właśnie to jest błąd. Nie trzeba od razu korzystać z roweru. Wystarczy, że raz na jakiś czas zamiast jeździć samochodem, pojedziemy do pracy rowerem. WNIOSKI : By środowisko, w którym żyjemy było czyste, najważniejsze są nasze postanowienia. To dzięki nam środowisko jest zanieczyszczone albo czyste. OSTANIE PYTANIE DO PUBLICZNOŚCI : Kto zamierza dbać o środowisko ? Zgłosili się wszyscy uczestnicy.

11 Ostateczne pytania 1.Co możemy zrobić, żeby nasze środowisko było czyste? Organizować dni bez samochodu, samochód zastąpić autobusem, a autobus rowerem.  2.Czy jedna osoba prowadząc zdrowy tryb życia, może zmienić środowisko? Jedna osoba nie, ale gdy ona sama namówi, swoich przyjaciół, a jej przyjaciele innych przyjaciół, wtedy zostanie przeprowadzona tzw. "reakcja łańcuchowa" . Ludzie nie zdają sobie sprawy, że to właśnie od nich zależy, jak będzie wyglądać nasza ziemia w przyszłości. 3.Czy ścieżki rowerowe są bezpieczne ? Ścieżki rowerowe, same w sobie są bezpieczne, jednak trzeba także samemu sobie zapewnić bezpieczeństwo. Trzeba wiedzieć, jak jeździć, aby uniknąć zderzenia z innymi.  4.Czy za kilka lat, jak nie będziemy dbać o środowisko czeka je zagłada? Za kilka lat, to może i nie. Jednak, gdy będziemy myśleć tylko o sobie, a nie o środowisku to możemy być pewni, że nigdy nie odzyskamy czystego jeziora, z dróg rowerowych już nikt nie będzie korzystał, a powietrze, którym oddychamy będzie brudne i zanieczyszczone. 

12 Uczestnicy naszej debaty

13 Wnioski z debaty 1. Żeby środowisko, w którym żyjemy było czyste, najważniejsze jest : - ograniczyć emisję spalin do atmosfery. - zastąpić samochód autobusem, a autobus rowerem. - korzystać ze ścieżek rowerowych, nie zabrudzając ich. 2.W jeździe rowerem najważniejsze jest bezpieczeństwo, by je zapewnić potrzebny jest : - sprawny rower - kask - należy znać podstawowe zasady bezpieczeństwa drogowego.

14 Propozycje realnych zmian w ekorozwoju w Naszym otoczeniu
1. Nie będziemy wyrzucać śmieci do jeziora, lasu i innych niedozwolonych miejsc. 2.Przynajmniej raz w miesiącu będziemy robić tzw. "dzień dla ziemi". W tym właśnie dniu jeździmy wszędzie rowerem. 3. Będziemy namawiać ludzi do przejścia na ekologiczny tryb życia.

15 Plany i działania, które zamierzamy podjąć w najbliższej przyszłości
PLANY : 1.Nowe ścieżki rowerowe.  2. Plakaty i ulotki dotyczące ekologicznego trybu życia.  3. Oczyszczenie jeziora swarzędzkiego.  DZIAŁANIA, KTÓRE MY SAMI MOŻEMY PODJĄĆ : 1.Jazda rowerem. 2. Segregacja odpadów.  3. Głosić hasło : " Gdy jest ciepło, weź rower!"

16 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji


Pobierz ppt "XIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży"

Podobne prezentacje


Reklamy Google