Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Woda i roztwory wodne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Woda i roztwory wodne."— Zapis prezentacji:

1 Woda i roztwory wodne

2 Wykrywanie wody w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego.
W ryżu Narzędzia: Dwie probówki, łyżeczka ryżu, palnik spirytusowy. Obserwacje: Podczas ogrzewania na ściankach probówki skraplała się woda. Wnioski: Na ściankach probówek pojawiają się kropelki wody. Nawet produkty pochodzenia roślinnego uważane za „suche” zawierają wodę.

3 Odwadnianie i uwadnianie siarczanu VI miedzi II
Narzędzia: Probówka, kilka kryształków siarczanu VI miedzi II , palnik spirytusowy, pipeta Obserwacje: Po ogrzaniu siarczan VI miedzi II stał się biały a na ściankach probówki pojawiły się krople wody. Po ostudzeniu, podczas dodawania wody stawał się znów niebieski. Wnioski: Doświadczenie dowodzi, że woda może znajdować się również w kryształkach różnych substancji. Po ogrzaniu związku miedzi na ściankach probówki skrapla się woda, a kryształki się odbarwiają. Po dodaniu wody kryształki znów przybierają niebieską barwę.

4

5 Odparowanie wody wyciągowej i destylowanej
Narzędzia: Dwa szkiełka zegarkowe, kilka kropli wody destylowanej i wody wodociągowej, palnik spirytusowy. Obserwacje: Po odparowaniu wody na jednym szkiełku pozostaje osad a na drugim nie. Dzieje się tak ponieważ woda destylowana jest oczyszczona ze wszelkich zanieczyszczeń a woda wodociągowa nie. Wnioski: Wynika z tego, że w wodzie wodociągowej rozpuszczone są substancje stałe które po wyparowaniu wody pozostają na szkiełku. Woda destylowana nie zawiera żadnych rozpuszczonych substancji.

6 Prezentację wykonali:
Justyna Alba Piotr Krystek Źródło: Podręcznik Ciekawa chemia Klasa II Internet Informacje zdobyte na lekcji


Pobierz ppt "Woda i roztwory wodne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google