Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gl Glogerowskie wojaże

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gl Glogerowskie wojaże"— Zapis prezentacji:

1 Gl Glogerowskie wojaże

2 Na podstawie książki Zygmunta Glogera „Dolinami Rzek” Opisy podróży wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy

3 Warszawa Terespol Drohiczyn Burakowo Grodno Ciechanowiec Osowiec
Płock Kowno Drohiczyn Wróceń Osowiec Tarchomin Punie Ciechanowiec Kryksztany Niemirów Gołędzinów Dobrzyń Grudziądz Burakowo Kostomłoty Druskienniki Goniądz Liszków Burzyn Brzostowo Olita Giełgudów Merecz Terespol Birsztany

4 „Pewnego dnia wyruszyłyśmy z Glogerem w podróż dolinami przepięknych rzek. Jego oczami widziałyśmy mijane miejscowości, ich zabytki, piękno otaczającej przyrody….”

5

6 Wielu spośród miejscowości opisywanych przez Zygmunta Glogera nie znajdziemy już dziś na mapie.
Wiele ze przedstawionych przez niego zabytków zniknęło na zawsze z mapy turystycznej naszego kraju Dzięki opisom, rysunkom i zdjęciom zamieszczonym w pracy Glogera możemy prześledzić jak zmieniły się na przestrzeni lat wsie i miasta nad Niemnem, Wisłą, Bugiem i Biebrzą.

7 „Gdy inni szukają źródeł Nilu w skwarze zwrotnikowego słońca, gdy odkopują gruzy Troi lub giną wśród lodów podbiegunowych, ja, ku tobie podążam, domowy Niemnie, by wyspowiadać nurty twoje i ustronia wybrzeży twoich, by skosztować chleba i soli pod strzechą nadniemeńską i pogwarzyć z rzeszą siół twoich”. /Z. Golger, Dolinami rzek/

8 Bazylika Katedralna św. Franciszka Ksawerego w Grodnie
Pierwotnie kościół jezuitów, od 1782 kościół farny, od 1991 katedra. Katedra św. Franciszka Ksawerego jest jedną z największych barokowych świątyń na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Został zbudowany jako trzynawowa bazylika z kopułą na przecięciu nawy głównej i transeptu. Płaską fasadę wieńczą dwie wieże w stylu baroku wileńskiego zwieńczone hełmami. Pomiędzy wieżami znajduje się szczyt zakończony tympanonem.

9 Kowno Dom Perkuna z XVI wieku

10 Drohiczyn Góra zamkowa

11 Kodeń Gotycki kościół p.w. Św. Ducha zbudowany przez Pawła Sapiehę na wzgórzu zamkowym w latach służył jako kaplica zamkowa dla potrzeb rodziny i dworu.

12 Terespol

13 Góra Zamkowa w Płocku

14 Reguła zakonna przewiduje iż wstęp do klasztoru mają wyłącznie mężczyźni, codziennie przez cały rok. Natomiast kobiety mają wstęp do klasztoru tylko przez 12 dni w roku Kościół Kamedułów na Bielanach pod Warszawą powstały w latach

15 Czerwińsk nad Wisłą Obraz cudowny Najświętszej Maryi Panny
w wielkim ołtarzu kościoła Czerwińskiego

16 „Do zakątków kraju mniej ogółowi naszemu znanych należy dolina rzeki Biebrzy, gdzie zapraszam z sobą cierpliwych czytelników na kilkodniową wędrówkę. Takie już bowiem mam dziwactwo, że zamiast szukać dalekich cudów przyrody, zamiast gonić za zgiełkiem po targowicach świata, doznaję największych rozkoszy, gdy wpatruję się w dno cichych strumieni i rzek, gdy przykładam ucho do starych mogił, których szeptu mrocznych dziejów nikt nie słucha.”

17 Wroceń „W tejże okolicy we wsi Wroceniu istniał dworek, zbudowany w r przez panią Anastazję Wroczeńską z gankiem piętrowym, dającym charakterystyczną próbkę dawnego podlaskiego budownictwa a wewnątrz z wyrzniętym na belce pułapowej rokiem powyższym i napisem: Boże! ci ludzie, którzy tu bywają, Czego nam życzą, niech to sami mają.” Rysunek i tekst: Zygmunt Gloger „Encyklopedia Staropolska” Dworek przestał istnieć po 1903 r.

18 Osowiec „Gospoda osowiecka była jeszcze ciekawym typem drewnianego, polskiego budownictwa na zapadłem Mazowszu. Wzdłuż całego frontu, budynek miał podsienie, czyli krużganek wsparty na ośmiu wyrzynanych słupach, połączonych dwunastu lukami mniejszymi i jednym dużym (wprost bramy). Nad bramą, która wiodła do sieni wjazdowej na przestrzał, cieśla wyrzezał datę "Die 2 mai A. D. 1769". „W kilka lat później, w miejscu wsi Osówca i gospody, powyższej wzniesioną została forteca "Osowiecka"

19 Goniądz „(…) w pośrodku rynku starożytny ratusz drewniany, który już dawniej odrysowałem, jako ginący zabytek polskiego budownictwa minionych stuleci” Pod koniec XIX w. ze względu na niedostosowanie budynku do aktualnych potrzeb miasta, ratusz został rozebrany.

20 Źródła: Zygmunt Gloger, Dolinami rzek z: Zygmunt Gloger Encyklopedia staropolska z:


Pobierz ppt "Gl Glogerowskie wojaże"

Podobne prezentacje


Reklamy Google