Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wpływ środków dopingujących w sporcie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wpływ środków dopingujących w sporcie"— Zapis prezentacji:

1 Wpływ środków dopingujących w sporcie

2 Doping to sztuczny i niedozwolony w sporcie sposób podnoszenia sprawności fizycznej. Polega na zażywaniu tzw. środków dopingujących. Zalicza się do nich m. in. steroidy anabologiczne i hormony takie jak EPO.

3 Jak działa na organizm człowieka?
Środki dopingujące powodują rozrost tkanki mięśniowej, zaś hamują wydłużania kości długich. Efektem ich stosowania mogą być również: agresywne zachowanie, zawroty głowy, zaburzenia snu, depresja, mdłości wymioty, biegunka, uszkodzenie wątroby, wzrost ciśnienia krwi i przerost mięśnia sercowego bez odpowiedniego rozwoju naczyń wieńcowych, co prowadzi do zawału serca.

4 Jakie ma złe skutki? Stosowanie dopingu prowadzi do trwałych zmian w organizmie, niekiedy do kalectwa lub śmierci. Działają szkodliwie na wiele układów narządów, w tym ruchu, nerwowy, pokarmowy, krążenia i płciowy. Zmiany, które zachodzą w organizmie zostały wymienione w pytaniu drugim.

5 Dlaczego doping tak się rozpowszechnił?
Odpowiedź na to pytanie jest złożona, gdyż przyczyniło się do tego kilka czynników. Doping rozpowszechnił się między innymi, ponieważ: Producenci tego rodzaju środków zaczęli konkurować ze sobą, w celu uzyskania z tego tytułu, jak największe korzyści finansowych, a więc rozpowszechniła się ich reklama, Wierzono, że środki te pozwolą na uzyskanie zwycięstwa w zawodach sportowych, przy znacznie mniejszym nakładzie sił (treningu), niż gdyby ich nie stosowano, Żądzą zwycięstwa przeważyła nad zasadami fair play.

6 A Kto stosuje środki dopingowe? Jak wspomniano wcześniej środki te są stosowane zazwyczaj przez osoby czynnie uprawiające sport zawodowy. Ale nie tylko. Stosują je również młodzież, zwłaszcza chłopcy korzystający z siłowni, aby "poprawić" swój wygląd, osoby, które z racji wykonywanych przez siebie zawodów powinni charakteryzować się dobrą kondycją fizyczną.

7 Środki przeciwbólowe Potocznie nazywane lekami przeciwbólowymi, które wykazują zdolność zmniejszania lub hamowania odczuwania bólu.

8 Kiedy czujesz ból, sięgasz po środki przeciwbólowe, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji.

9 Jak dzielimy leki przeciwbólowe?
Współczesne leki przeciwbólowe dzielimy na dwie grupy: 1. Narkotyczne, tworzone na bazie morfiny, są bardzo silnymi lekami, o mocnym działaniu, stosowane są w bardzo ostrych bólach. 2. Nienarkotyczne leki, takie jak ibuprofen, paracetamol, czy aspiryna, stosowane są przy bólu o słabym i umiarkowanym nasileniu.

10 Interakcje leków przeciwbólowych
Dostępne bez recepty środki przeciwbólowe stanowią obecnie jedną z najczęściej kupowanych grup leków. W wyborze odpowiedniego dla danej dolegliwości specyfiku pacjenci kierują się własnym doświadczeniem i wiedza, poradą znajomych lub powszechną reklamą w mediach (niestety, często nierzetelną).

11 Podział leków Podział leków uspokajających i nasennych: bromki
alkohole i aldehydy alifatyczne amidy i ureidy ureidy cykliczne – barbiturany pochodne diketopiperazyny związki o różnej budowie chemicznej

12 Sterydy Anaboliczne Nadużywanie powoduje pojawienie się objawów chorobowych do których należą zaburzenia psychiczne prowadzące do napadów agresji, zaburzeń osobowości, depresji, choroby wątroby, przyspieszenie zmian miażdżycowych w naczyniach serca i mózgu, zmiany skórne, częste zrywanie ścięgien

13 Mechanizm Działania Działanie niektórych sterydów anabolicznych polega na stymulowaniu wzrostu masy mięśni i czasami również kości poprzez pobudzanie syntezy białka lub wapnia. Efekt ten jest szczególnie ważny w dopingu sportowym. Sterydy anaboliczne mają jednak także wiele ubocznych efektów, gdyż wpływają silnie na ogólną równowagę hormonalną organizmu

14 Przykłady efektów anabolicznych:
-wzmożona synteza BIAŁEK -wzrost tempa przyrostu masy, siły i wytrzymałości mięśni -wzrost apetytu -wzrost tempa przyrostu kości -zwiększona produkcja krwinek czerwonych

15 Inne drogi uzyskania większej wydolności organizmu
zadbanie o higienę treningu, tryb życia, dietetykę, przygotowanie biologiczne oraz psychologiczne. Jeśli trenujesz i stosujesz środki dopingujące, to oznacza, że: nie cenisz wcale DUCHA SPORTU, masz za nic elementarne wartości moralne, takie jak uczciwość, nie zależy Ci na zdrowiu i z cynicznym uśmiechem chętnie powtarzasz, że nie zależy ci, byś był zdrowszy, jesteś gotów po zakończeniu sportowej kariery żyć samotnie, bez rodziny.

16 DLATEGO JEŚLI JESTEŚ SPORTOWCEM POWIEDZ DOPINGOWI NIE !!!
Jeśli zapomniałeś, przypomnę Ci, że honorem sportowca jest osiąganie doskonałości i dążenie do zwycięstwa tylko w równej walce. DLATEGO JEŚLI JESTEŚ SPORTOWCEM POWIEDZ DOPINGOWI NIE !!!

17 Rola składników odżywczych w organiźmie człowieka

18 BIAŁKA Pełnią w organizmie funkcję budulcową. Są składnikiem wszystkich tkanek oraz kości. Białko w mięsie czy produktach spożywczych jest różnej jakości. Bogatym źródłem białka jest też mięso, najlepiej chude tj. cielęcina i drób .

19 TŁUSZCZE Są źródłem energii dla tkanek i narządów ułatwiają odczuwanie smaku i połykanie pokarmu umożliwiają gromadzenie energii, w postaci tkanki zapasowej . Do produktów tych można zaliczyć masło, śmietanę, słoninę, oleje, masło roślinne. Tłuszcze występują w wielu innych produktach jako ich część składowa np. w mięsie, żółtkach jaj i mleku .

20 SOLE MINERALNE Składniki mineralne pełnią w organizmie ludzkim rolę budulcowa oraz podobnie jak witaminy – regulującą. Wpływają ponadto na gospodarkę wodną oraz równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Składniki mineralne przyjmuje się prawie wyłącznie z pożywieniem, gdyż organizm człowieka nie ma możliwości ich wytwarzania.

21 WITAMINY należą do składników regulujących przemianę materii, lecz nie dostarczają organizmowi energii. Są to związki organiczne, które muszą być dostarczane do ustroju wraz z pożywieniem, gdyż organizm sam ich nie produkuje. Najlepszym wyborem zawsze będą produkty naturalne jak owoce i warzywa , ryby i owoce morza, a z przetworzonych produkty pełnoziarniste oraz nabiał.

22 CUKRY To ogromna grupa związków chemicznych .Cukry dzielimy na cukry proste i cukry złożone. Z uwagi na obecność charakterystycznych grup funkcyjnych, poza grupami wodorotlenowymi, które wchodzą w skład wszystkich węglowodanów. Różne cukry są zawarte w owocach, warzywach i miodzie.

23 Nowa piramida żywieniowa z 2005r

24 Prezentacje wykonali :
Blicharz Hubert Borysewicz Karolina Maślanik Orest Pałubicka Pamela Skoczewska Natalia Skrzypczak Karolina


Pobierz ppt "Wpływ środków dopingujących w sporcie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google