Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowali: Sylwia Buss Paula Chmiel Jakub Dajczak Mikołaj Gorczyca

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowali: Sylwia Buss Paula Chmiel Jakub Dajczak Mikołaj Gorczyca"— Zapis prezentacji:

1 Opracowali: Sylwia Buss Paula Chmiel Jakub Dajczak Mikołaj Gorczyca
Bogowie Hellady Opracowali: Sylwia Buss Paula Chmiel Jakub Dajczak Mikołaj Gorczyca

2 Dzeus – Zeus – Gromowładny
Bóg ludzi i bogów. Ostatni Syn Kronosa i Rei. Brat Hestii, Demeter, Hery(również jej mąż),Posejdona i Hadesa. Władca błyskawic. Jego atrybutami były złote pioruny, orzeł i tarcza zwana egidą. Wychowały go nimfy górskie i koza Amaltea.

3 Hera – żona Zeusa Bogini macierzyństwa, opiekunka małżeństwa i rodziny. Córka Kronosa i Rei, żona Zeusa. Była również jego siostrą, królową Olimpu. Mity związane z Herą opisują przede wszystkim jej spory z Zeusem oraz mściwe knowania wymierzone przeciwko kochankom i nieślubnym dzieciom małżonka.

4 Hestia – najstarsza córka Kronosa
Bogini ogniska domowego, podróżnych, nowożeńców i sierot. Córka Kronosa i Rei, siostra Zeusa, Demeter i Hery oraz Posejdona i Hadesa. Każde nowo narodzone dziecko, piątego dnia po urodzeniu, obnoszono dookoła ogniska oddając je Hestii w opiekę.

5 Atena – najrozsądniejsza bogini
Bogini mądrości, sztuki, wojny sprawiedliwej oraz opiekunka miast, m.in. Aten i Sparty. Jedna z dwunastu głównych bogów olimpijskich. Jej atrybutami były: miecz, sowa, hełm, drzewo oliwne.

6 Demeter – matka natura Bogini płodności ziemi, urodzaju, ziemi uprawnej, zbóż, rolnictwa. Jej córką była Kora. Imię Demeter składa się z dwóch członów: meter oznacza matkę, zaś de to prawdopodobnie ge, czyli ziemia. Taka interpretacja nie jest pewna z powodu braku potwierdzenia w źródłach pisanych. Demeter była jednym z pradawnych bóstw przyrody.

7 Kora - Persefona Małżonka Hadesa, władczyni świata podziemnego i opiekunka dusz zmarłych. Była córką Demeter i Zeusa. Za zgodą ojca została porwana przez Hadesa.

8 Afrodyta – najpiękniejsza bogini
Bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Najbardziej urodziwa z bogiń antycznych mitów. Kwestia jej pochodzenia jest różnie przedstawiana w mitach. Według jednego z nich Afrodyta nie miała rodziców i pewnego dnia wyłoniła się z piany morskiej w pobliżu Cypru.

9 Apollo – mistrz liry Urodził się na wyspie Delos. Był bliźniaczym bratem Artemidy. Uważany za boga piękna, życia, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, patrona sztuki i poezji, przewodnika muz. Apollo był najmłodszym i najprzystojniejszym bogiem spośród mężczyzn.

10 Artemis – bogini łowów Bogini łowów, zwierząt, lasów, gór i roślinności, wielka łowczyni. Uważana również za boginię płodności, niosącą pomoc rodzącym kobietom.

11 Hefajstos – boski kowal
Bóg ognia, kowali i złotników. Hefajstos był synem Zeusa i Hery. Opiekun rękodzielników. Pracował w kuźni, którą najczęściej umieszczano we wnętrzu wulkanu Etny. Dziełem Hefajstosa były tarcza i berło Zeusa, zbroja Achillesa, strzały Erosa.

12 Hermes – posłaniec bogów
Bóg dróg, podróżnych, kupców, pasterzy, wynalazców; posłaniec bogów. Hermes jako bóg handlu musiał mieć opanowane techniki dobijania targu, uznano go więc za boga "przekonującej wymowy".

13 Posejdon – bóg mórz Bóg mórz, trzęsień ziemi, żeglarzy, rybaków. Syn Kronosa i Rei, starszy brat Zeusa, Hadesa, Hery, Demeter i Hestii, mąż Amfitryty.

14 Ares – bóg wojny Bóg wojny, syn Zeusa i Hery. Jeden z dwunastu bogów olimpijskich. W odróżnieniu od Ateny, która również jest greckim bóstwem wojny, nie patronuje on rzemiosłu wojennemu i sprawiedliwej walce, ale nikczemnościom związanym z wojną: konfliktowi, zniszczeniu i okrucieństwu

15 Hades – władca Tartaru Bóg podziemnego świata zmarłych. Hades czasami jest zaliczany do grona bogów olimpijskich, mimo że nie uczestniczył w biesiadach olimpijskich.

16 Kon ec Prezentacja została opracowana na podstawie wiadomości z książek i słownika internetowego „Wikipedia” Dziękujemy


Pobierz ppt "Opracowali: Sylwia Buss Paula Chmiel Jakub Dajczak Mikołaj Gorczyca"

Podobne prezentacje


Reklamy Google