Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZWIERZĘTA WODNE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZWIERZĘTA WODNE."— Zapis prezentacji:

1 ZWIERZĘTA WODNE

2 Zwierzęta słodkowodne

3 Błotniarka stawowa

4 Błotniarka stawowa – gatunek ślimaka z rodziny błotniarkowatych
Błotniarka stawowa – gatunek ślimaka z rodziny błotniarkowatych. W Polsce jest gatunkiem niezagrożonym. Zamieszkują Południową i środkową Europe, Azje Mniejszą, południową Azje do Indii oraz niektóre tereny Ameryki Południowej. Ciało składa się z głowy, worka trzewiowego oraz nogi (główny narząd ruchu). U tego mięczaka (podobnie jak u innych) brak jest symetrii ciała.

5

6 Okoń europejski

7 Okoń europejski, okoń – gatunek ryby z rodziny okoniowatych
Okoń europejski, okoń – gatunek ryby z rodziny okoniowatych. Występuje w Europie z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego, Szkocji, zachodniej Skandynawii, południowych i środkowych Włoch i zachodniej części Bałkanów oraz Azja aż do Kołymy. Występuje zarówno w wodach płynących jak i stojących a także w słonawych wodach przybrzeżnych. Młodsze osobniki często tworzą ławice, starsze żyją w niewielkich grupach bądź samotnie.

8

9 Pijawka lekarska

10 Pijawka lekarska - gatunek wodno-lądowych pijawek należących do rzędu Arhynchobdellida. Zasięg występowania obejmuje tereny od zachodniej i południowej Europy po góry Ural na wschodzie oraz na południe po kraje graniczące z północno-wschodnią częścią Morza Śróddziemnego. Występuje w płytkich zbiornikach wody słodkiej o mulistym dnie, porośniętych trzciną.

11

12 Rak szlachetny

13 Rak - to gatunek słodkowodnego skorupiaka z rzędu dziesięcionogi
Rak - to gatunek słodkowodnego skorupiaka z rzędu dziesięcionogi. Zamieszkuje dzikie rzeki, strumienie i jeziora o czystej i bogatej w tlen wodzie. Unika wód z mulistym lub zabagnionym dnem. Pełnią ważną rolę czyściceli dna z rozkładających się resztek. Występuje w Europie środkowej, tereny nizinne i. W wyższych górach nie występuje. W Polsce gatunek podlega ochronie.

14

15 Delfin

16 Delfin – ogólne określenie wodnych ssaków z rzędu waleni, z rodziny Platanistidae (delfiny słodkowodne), obejmujące średniej wielkości walenie charakteryzujące się wydłużonym pyskiem i obecnością melonu. Zamieszkują wiele rzek strefy równikowej. Często przebywają w gromadach (stadach) od kilku do nawet kilkuset o wyraźnie zaznaczonej hierarchii. Odbywają dalekie wędrówki. Posiadają zdolność do echolokacji, a przynajmniej jeden gatunek także do elektrorecepcji. Porozumiewają się za pomocą dźwięków określanych jako język delfinów.

17

18 Zwierzęta słonowodne

19 Foka szara

20 Foka szara – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny fokowatych
Foka szara – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny fokowatych. W Bałtyku występują trzy gatunki fok: foka szara, foka pospolita i foka obrączkowana. Największą, a zarazem najczęściej pojawiającą się u polskich wybrzeży foką jest foka szara. Foki wiodą wodno-lądowy tryb życia. Podczas gdy na lądzie są ociężałe i niezdarne, w wodzie okazują się być wspaniałymi pływakami. Ma szarą sierść, jaśniejszy spód brzucha i ciemne plamy na całym ciele.

21

22 Amfiprion okoniowy

23 Amfiprion okoniowy, błazenek okoniowy – atrakcyjnie ubarwiona ryba morska z rodziny garbikowatych, zaliczana do błazenków. Często hodowane w akwariach morskich. Posiada ciało z trzema białymi pasami, z których środkowy ma trójkątny kształt. Te białe pasy mają delikatne czarne obrzeżenie; podobne ale szersze obrzeżenie na płetwach. Maksymalna długość ok. 9–11 cm (samiec jest mniejszy od samicy).Błazenki odżywiają się głównie planktonem a także resztkami posiłków ukwiała. Czasem też obgryzają martwe czułki ukwiała.

24

25 Dorsz atlantycki

26 Dorsz atlantycki – drapieżna ryba morska, największa z przedstawicieli rodziny dorszowatych; gatunek wędrowny występujący w północnej części Oceanu Atlantyckiego i w morzach północnej Europy. W Polsce mianem dorsza określa się zwykle trzy podgatunki dorsza atlantyckiego, z których najbardziej znanym jest dorsz bałtycki. Ciało dorsza jest wydłużone. Głowa duża, szeroka, z wydłużonym pyskiem, na podbródku znajduje się pojedynczy, dobrze rozwinięty wąs .Grzbiet jest ciemny, od brązowego do zielonkawego lub szarooliwkowego, boki nieco jaśniejsze, brzuch biały.

27

28 Ośmiornica

29 Ośmiornice– rząd drapieżnych głowonogów , zamieszkują wyłącznie morza pełno słone, zwłaszcza rejony raf koralowych. Występują zwykle w płytkich wodach, ale znane są gatunki głębokowodne . Ośmiornice są zwierzętami o zróżnicowanej wielkości . Największe rozmiary: 9,6 m rozpiętości ramion i 272 kg masy ciała odnotowano u osobnika olbrzymiej. Otwór gębowy ośmiornic otacza osiem ramion, których podstawy spięte są błoną. Na ramionach znajdują się, ułożone w jeden, bądź dwa rzędy, miękkie przyssawki. Ich ciało jest krótkie, ma zwartą, bryłowatą budowę.

30

31 Rekin

32 Rekiny – zasiedlają morza tropikalne i subtropikalne, nieliczne także wody arktyczne (rekin polarny). Najgroźniejsze gatunki, np. żarłacz biały czy tygrysi posiadają ostre i spiczaste zęby, ułożone w szeregi, stopniowo zużywane i zastępowane nowymi. Inne gatunki mogą mieć również postrzępiony brzeg zębów. Mają największe mózgi wśród ryb i dysponują zmysłami: wzroku, węchu, słuchu, smaku, dotyku. Widzą w ciemnościach 10-krotnie lepiej niż człowiek. Niektóre są niebezpieczne dla ludzi ze względu na możliwość pogryzienia – nawet śmiertelnego.

33

34 Marcelina Krysztofiak Klasa IIIb.
Wykonała: Marcelina Krysztofiak Klasa IIIb.


Pobierz ppt "ZWIERZĘTA WODNE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google