Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TATRZAŃSKI PARK NARODOWY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TATRZAŃSKI PARK NARODOWY"— Zapis prezentacji:

1 TATRZAŃSKI PARK NARODOWY
☺☻☺☻

2

3 Położenie Tatrzański Park Narodowy leży w południowej części Polski, w województwie małopolskim, na granicy ze Słowacją.

4 Historia Tatrzański Park Narodowy został powołany w październiku 1954 roku na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów. Celem Parku jest ochrona zasobów przyrodniczych Tatr Polskich. Powierzchnia Parku wynosi ha i pod tym względem TPN należy do jednych z największych parków narodowych w Polsce.

5 Około 70% powierzchni parku zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a około 30% murawy wysokogórskie, skały i wody. Ochroną ścisłą objętych jest ponad 11,5 tysiąca hektarów powierzchni Parku, w tym całe piętro hal i turni, piętro kosodrzewiny a częściowo również lasy górnego i dolnego regla.

6

7 Rośliny Z gatunków roślinnych warto wymienić trawy, a mianowicie kostrzewę tatrzańską, kostrzewę bezostną i karpacką oraz boimkę dwurzędową, a także rośliny kwiatowe: urdzik karpacki i szafran spiski, zwany też krokusem, który wiosną pokrywa fioletowym dywanem rozległe połacie niektórych szerokich dolin tatrzańskich. Na uwagę zasługują też dębik ośmiopłatkowy,i wierzba żyłkowana, relikty epoki lodowcowej .

8 Urdzik karpacki

9 Urdzik karpacki – Zwyczajowo nazywany jaślinkiem – gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych. Jest endemitem zachodnio karpackim. Występuje głównie w Tatrach i na Babiej Górze, za to jest tam bardzo pospolity. Nieliczne stanowiska znajdują się także na Pilsku, Policy, w Gorcach i w Pieninach.

10 Goryczka wiosenna

11 Gatunek rośliny należący do rodziny goryczkowatych
Gatunek rośliny należący do rodziny goryczkowatych. Występuje w środkowej i południowej części Europy, w Afryce Północnej (Maroko) oraz w Azji Zachodniej i Na Kaukazie. W Polsce rośnie w Tatrach, Pieninach oraz na Spiszu. Występuje też we wschodnich Sudetach, ale jest tam bardzo rzadka. Środkowo- i południowoeuropejska roślina górska.

12 Zwierzęta Z tatrzańskich ssaków warto wymienić kozicę i świstaka (które wytworzyły w Tatrach podgatunki: kozicę tatrzańską i świstaka tatrzańskiego), a w niższych partiach jelenia, sarnę, rysia i łasicę oraz niedźwiedzia brunatnego. Wśród ptaków króluje orzeł przedni, charakterystyczny jest też pomurnik, gniazdujący w wyższych partiach gór. Można go rozpoznać po czerwonych skrzydłach i niezwykłych zdolnościach wspinaczkowych.

13 Świstak tatrzański

14 Świstak występujący w Tatrach w przeszłości był zwierzęciem łownym i w XIX w. jego liczebność drastycznie spadła. Obecnie należy do najrzadziej występujących zwierząt kręgowych w Polsce i podlega tu ścisłej ochronie gatunkowej. Chroniony jest także prawnie w Słowacji. Czerwona Lista Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce, oraz Polska Czerwona Księga Zwierząt określa świstaka tatrzańskiego jako gatunek silnie zagrożony zaś Czerwona lista dla Karpat dla Polski nadaje mu oznaczenie – gatunek skrajnie zagrożony. Jest to zwierzę stosunkowo słabo poznane. Jest roślinożercą aktywnym latem. Żyje w terytorialnych klanach rodzinnych w górach od regla górnego do piętra turniowego

15 Kozica tatrzańska

16 Kozica tatrzańska – ssak z rodziny krętorogich , podgatunek kozicy występujący w Tatrach oraz w Niższych Tatrach na Słowacji. Jest najdalej na północ wysuniętą populacją kozicy. Kozice odżywiają się pokarmem roślinnym, najczęściej wybieranymi przez nie gatunkami są: pędy, kora i liście jarzębiny pospolitej górskiej, pędy liści i owoce różnych gatunków jagód, i szereg gatunków roślin zielnych.

17 Niedźwiedź brunatny

18 gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych
gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Sierść niedźwiedzia brunatnego jest, jak sama nazwa wskazuje, ciemnobrązowa, choć niektóre jego podgatunki mogą mieć futro jaśniejsze. Niedźwiedź jest potężnie umięśniony i bardzo silny. W pozycji wyprostowanej mierzy – w zależności od płci – od 1,8 m do 3 m. Waga poszczególnych osobników waha się od 200 do 800 kg. Niedźwiedzica wydaje na świat co dwa lata dwoje-troje niedźwiadków. Ciąża trwa około 8 miesięcy. Poród następuje zwykle między grudniem a lutym. Niedźwiedź żyje średnio lat.

19 Dziękujemy za uwagę. ☺ Wykonali: Kamil Olejniczak Piotr Przybecki Kacper Majchrzak


Pobierz ppt "TATRZAŃSKI PARK NARODOWY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google