Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt międzyprzedmiotowy Z MITOLOGIĄ NA TY PREZENTACJA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt międzyprzedmiotowy Z MITOLOGIĄ NA TY PREZENTACJA."— Zapis prezentacji:

1 Projekt międzyprzedmiotowy Z MITOLOGIĄ NA TY PREZENTACJA

2 PROJEKT MIEDZYPRZEDMIOTOWY - Z MITOLOGIA NA TY 2 Podstawowe pojęcia Podstawowe pojęcia MIT – opowieść o otaczającym ludzkość świecie, opisująca historię, bogów, demonów, legendarnych bohaterów oraz historię bogów, demonów, legendarnych bohaterów oraz historię stworzenia świata i człowieka stworzenia świata i człowieka MITOLOGIA – zbiór mitów danej społeczności POLITEIZM – wiara w istnienie wielu bogów CHAOS – pustka, pierwotny stan egzystencji, z którego pochodzili pierwsi bogowie (Ziemia, Niebo) pochodzili pierwsi bogowie (Ziemia, Niebo)

3 PROJEKT MIEDZYPRZEDMIOTOWY - Z MITOLOGIA NA TY 3 Bogowie greccy Bogowie greccy

4 PROJEKT MIEDZYPRZEDMIOTOWY - Z MITOLOGIA NA TY 4 Siedziba i zwyczaje bogów Siedziba i zwyczaje bogów GÓRA OLIMP – uważana była za siedzibę bogów greckich, w tym najważniejszego – Zeusa. w tym najważniejszego – Zeusa. Z tego miejsca bogowie mieli kierować Z tego miejsca bogowie mieli kierować ludzkimi losami. ludzkimi losami. ŻYCIE BOGÓW – było radosne, na Olimpie panowała wieczna wiosna; po naradach bogowie wieczna wiosna; po naradach bogowie ucztowali pijąc nektar i ambrozję ucztowali pijąc nektar i ambrozję oraz słuchając muzyki oraz słuchając muzyki

5 PROJEKT MIEDZYPRZEDMIOTOWY - Z MITOLOGIA NA TY 5 Królestwo podziemi Królestwo podziemi Bogiem podziemnego świata zmarłych był HADES. Żeby dostać się do krainy zmarłych, trzeba było przeprawić się przez rzekę STYKS. Swoją łodzią przewoził przez rzekę ponury CHARON. Za swoją pracę brał od każdej duszy jednego obola. Później wejścia pilnował trzygłowy pies CERBER, był on miły i potulny gdy ktoś przybywał,ale stawał się agresywny gdy ktoś próbował się wydostać.

6 PROJEKT MIEDZYPRZEDMIOTOWY - Z MITOLOGIA NA TY 6 Orfeusz i Eurydyka Orfeusz i Eurydyka Z Hadesu raczej nie wracało się na ziemię, ale istniały wyjątki od reguły. Przykładem jest żona utalentowanego muzycznie Orfusza, Erydyka. Gdy zmarła, Orfeusz zszedł do krainy zmarłych, grając na swoim instrumencie. Grał tak pięknie, że wzruszył nawet Erynie, które zaczęły płakać. Wzruszeni ich łzami Hades i Persefona (erynie nigdy nie płakały) zgodzili się oddać Orfeuszowi żonę pod jednym warunkiem: muzyk będzie szedł przodem, a Eurydykę poprowadzi Hermes. Orfeusz miał nie oglądać się za siebie, aż nie wyjdą z Hadesu. Orfeusz nie dotrzymał przyrzeczenia i utracił Eurydykę na zawsze.

7 PROJEKT MIEDZYPRZEDMIOTOWY - Z MITOLOGIA NA TY 7 Stworzenie człowieka Stworzenie człowieka Według mitów człowieka z gliny pomieszanej ze łzami ulepił Prometeusz. Duszę zaś dał mu z ukradzionego boskiego ognia. Przemycił też ogień dla ludzi oraz nauczył ich m.in. budować domy, czytać, pisać i ujarzmiać siły przyrody. Tytan uczynił to wbrew woli Zeusa, który kazał więc przywiązać Prometeusza do skał Kaukazu. Po uwolnieniu Prometeusz dalej postępował wbrew woli Zeusa za co ten ukarał ludzi tworząc najpiękniejszą kobietę, Pandorę, którą wysłał na ziemię wręczając jej puszkę, której nie mogła otwierać. Gdy przez ciekawość ją otworzyła, po świecie rozniosły się wszystkie plagi, jakie człowiek mógłby sobie wyobrazić

8 PROJEKT MIEDZYPRZEDMIOTOWY - Z MITOLOGIA NA TY 8 Mit o Syzyfie Mit o Syzyfie Syzyf – wg mitologii greckiej założyciel i król miasta Efyra (Korynt). Został ukarany wieczną i bezużyteczną pracą. Syzyf ma za zadanie wtoczyć na górę wielki głaz, który jednak przed wierzchołkiem zawsze wymyka mu się z rąk i stacza się na sam dół zbocza. Syzyfowa praca - ciężka, bezcelowa praca, nie mająca końca, z góry skazana na niepowodzenie.

9 PROJEKT MIEDZYPRZEDMIOTOWY - Z MITOLOGIA NA TY 9 Stajnia Augiasza Stajnia Augiasza Augiasz miał dzięki przychylności bogów najbogatsze na świecie trzody i stada koni. Z jego stajni nie wynoszono jednak od wielu lat gnoju i były one źródłem przykrego zapachu. Oczyszczenie ich w ciągu jednego dnia było piątą z 12 prac, które Herakles musiał wykonać dla króla Eurysteusza. Stajnia Augiasza to coś bardzo zaniedbanego i zanieczyszczonego.

10 PROJEKT MIEDZYPRZEDMIOTOWY - Z MITOLOGIA NA TY 10 Dedal i Ikar Dedal i Ikar Dedal pracował jako wynalazca na dworze Minosa. Zbudował wtedy labirynt Minotaura. Gdy król zabronił mu powrotu do ojczyzny, Dedal wraz z synem Ikarem uciekł z niej na skrzydłach zrobionych własnoręcznie z piór i wosku. W trakcie ucieczki Ikar zginął, gdy leciał za blisko słońca (mimo przestróg ojca). Mit ten jest opowieścią o dążeniu do wolności i realizacji marzeń.

11 PROJEKT MIEDZYPRZEDMIOTOWY - Z MITOLOGIA NA TY 11 Labirynt Minotaura Labirynt Minotaura Groźny Minotaur (pół człowiek, pół byk) został zamknięty przez króla Minosa w zaprojektowanym przez Dedala labiryncie, Tezeusz miał za zadanie zabić potwora. Pomogła mu córka Tezeusz miał za zadanie zabić potwora. Pomogła mu córka Minosa, Ariadna, zauroczona odwagą młodzieńca, która za pomocą kłębka nici ułatwiła mu powrót z Labiryntu, a magiczny miecz pozwolił zabić Minotaura.

12 PROJEKT MIEDZYPRZEDMIOTOWY - Z MITOLOGIA NA TY 12 Co zawdzięczamy Grekom? Co zawdzięczamy Grekom? TEATR TEATR Tragedie greckie powstawały od VI w. p.n.e. do okresu rzymskiego, wszystkie zachowane w całości są jednak dziełami trzech wielkich tragików ateńskich V w. p.n.e. – Ajschylosa, Sofoklesa i Eurypidesa.

13 PROJEKT MIEDZYPRZEDMIOTOWY - Z MITOLOGIA NA TY 13 Co zawdzięczamy Grekom? Co zawdzięczamy Grekom? FILOZOFIA FILOZOFIA Za klasyczny okres filozofii greckiej uznaje się działalność Sokratesa, Platona i Arystotelesa, których dzieła wywarły trwały wpływ na kulturę zachodnią.

14 PROJEKT MIEDZYPRZEDMIOTOWY - Z MITOLOGIA NA TY 14 Co zawdzięczamy Grekom? Co zawdzięczamy Grekom? IGRZYSKA OLIMPIJSKIE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE Pierwsze igrzyska olimpijskie odbywały się w Olimpii w Grecji i były rozgrywane co cztery lata. W dziejach starożytnych igrzysk najbardziej wsławił się Leonidas z Rodos. Był on zwycięzcą czterech Olimpiad

15 PROJEKT MIEDZYPRZEDMIOTOWY - Z MITOLOGIA NA TY 15 Autor prezentacji AGATA OLSZÓWKA (KLASA VA)


Pobierz ppt "Projekt międzyprzedmiotowy Z MITOLOGIĄ NA TY PREZENTACJA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google