Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UCZNIOWIE KL VI A I VI B. Bajka - krótki utwór literacki, zawierający morał (pouczenie), może być wierszowany i żartobliwy. Morał może znajdować się na.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UCZNIOWIE KL VI A I VI B. Bajka - krótki utwór literacki, zawierający morał (pouczenie), może być wierszowany i żartobliwy. Morał może znajdować się na."— Zapis prezentacji:

1 UCZNIOWIE KL VI A I VI B

2 Bajka - krótki utwór literacki, zawierający morał (pouczenie), może być wierszowany i żartobliwy. Morał może znajdować się na początku lub na końcu utworu albo wynikać z jego treści. Istotną cechą bajki jest alegoryczność.

3 bajka epigramatyczna – bardzo popularny rodzaj w literaturze polskiej, uprawiał go m.in.: Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz. Bajka tego rodzaju ma moralistyczną fabułę i jest pozbawiona pierwiastków epickich bajka zwierzęca – twórcą tego gatunku jest Ezop (VI w. p.n.e.). W takiej bajce występujące zwierzęta są określeniami typów, charakterów ludzkich, a przedstawione relacje między nimi są odpowiednikami społecznych stosunków i instytucji w świecie ludzi. bajka narracyjna – krótka historia napisana wierszem, o nie skomplikowanej fabule.

4 Bohaterami bajek mogą być ludzie, a także zwierzęta i przedmioty, które uosabiają typy ludzkie.

5 Jan Brzechwa Adam Mickiewicz Ignacy Krasicki Charles Perrault Jean de La Fontaine Ezop

6 DAWNIEJ: Układane były głównie dla dzieci; Posiadały ciekawą, pełną przygód i mądrości formę literacką; Pomagały dzieciom w odróżnianiu dobra od zła; Nie było w nich przemocy; Było w nich mniej fantastycznych przedmiotów; Uczyły, że należy dzielić z się innymi, pomagać innym, być miłym. WSPÓŁCZESNE: Pokazują małym dziewczynkom, że najważniejsze to wyglądać dobrze; Chłopcom pokazują, jak to fajnie jest bić innych i mieć dużo pieniędzy, i innych rzeczy materialnych; Ukazują przemoc; Nie zawsze wskazują na to, co jest dobre a co złe; Często nie posiadają dydaktycznych treści; Zmieniają wartości; Psują psychikę dziecka; Posiadają urozmaiconą grafikę; Obraz przemocy i nieodpowiedniego słownictwa.

7 DAWNE : Bolek i Lolek Kot Filemon Krecik Muminki Pszczółka Maja Flinstonowie WSPÓŁCZESNE Shrek Sezon na Misia Epoka lodowcowa Alvin i wiewiórki Auta

8 Aby zapoznać uczniów z bajką zorganizowaliśmy warsztaty literackie podczas, których czytaliśmy bajkę o Ćwierćlandzie

9 Szóstoklasiści- uczestnicy projektu wystawili przed świetliczakami i oddziałem przedszkolnym przedstawienie Czerwony Kapturek

10 Aby sprawdzić znajomość bajek zorganizowany został konkurs, podczas którego uczestnicy mieli możliwość wykazać się swoją wiedzą. I miejsce zajęła N. Żyła II miejsce – M. Pająk III miejsce – P. Miąsko i T. Kubies

11

12 Jak nazywali się lis i kot z bajki Pinokio? Z czego zbudowały dom trzy świnki? W jaki sposób Calineczka pojawiła się na świecie? Co oznacza imię Calineczka? Kto jest najlepszym przyjacielem Kubusia Puchatka? Czym zajmował się tata Jasia i Małgosi? Co zbierał Czerwony Kapturek w lesie? Co dostali synowie młynarza po jego śmierci? Dlaczego mama kaczka wstydziła się swojego ostatniego dziecka? Do kogo należało łóżko, na którym się położyła Złotowłosa? Kim był Shrek? Jak miał na imię przyjaciel pszczółki Mai?

13 Niezwykłe przygody zwykłego osiołka- W. Adach Królewicz Gniewko- P. Słomka, M. Sałek Złota wieża- J. Żyła, P. Warchoł, K. Wolak Zaczarowane drzwi- M. Wasiak, K. Wieteska, M. Słomka, K. Kaim

14

15 1. Nabycie umiejętności : mailowej wymiany informacji; szukania informacji, materiałów, grafiki, zdjęć w sieci; odpowiedniego wykorzystanie materiałów ze stron internetowych; podawania dokładnych adresów stron WWW; przestrzegania praw autorskich. 2. Poznanie nowych programów i praca w nich 3. Udoskonalenie pracy w programie Microsoft Word, Word Pad, PowerPoint, Office Picture Manager.


Pobierz ppt "UCZNIOWIE KL VI A I VI B. Bajka - krótki utwór literacki, zawierający morał (pouczenie), może być wierszowany i żartobliwy. Morał może znajdować się na."

Podobne prezentacje


Reklamy Google