Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UCZNIOWIE KL VI A I VI B W KRAINIE BAJKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UCZNIOWIE KL VI A I VI B W KRAINIE BAJKI."— Zapis prezentacji:

1 UCZNIOWIE KL VI A I VI B W KRAINIE BAJKI

2 DEFINICJA BAJKI Bajka - krótki utwór literacki, zawierający morał (pouczenie), może być wierszowany i żartobliwy. Morał może znajdować się na początku lub na końcu utworu albo wynikać z jego treści. Istotną cechą bajki jest alegoryczność.

3 RODZAJE BAJEK bajka epigramatyczna – bardzo popularny rodzaj w literaturze polskiej, uprawiał go m.in.: Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz. Bajka tego rodzaju ma moralistyczną fabułę i jest pozbawiona pierwiastków epickich bajka zwierzęca – twórcą tego gatunku jest Ezop (VI w. p.n.e.). W takiej bajce występujące zwierzęta są określeniami typów, charakterów ludzkich, a przedstawione relacje między nimi są odpowiednikami społecznych stosunków i instytucji w świecie ludzi. bajka narracyjna – krótka historia napisana wierszem, o nie skomplikowanej fabule.

4 BOHATEROWIE BAJEK Bohaterami bajek mogą być ludzie, a także zwierzęta i przedmioty, które uosabiają typy ludzkie.

5 Znani autorzy bajek Jan Brzechwa Adam Mickiewicz Ignacy Krasicki
Charles Perrault Jean de La Fontaine Ezop

6 BAJKI DAWNIEJ I DZIŚ DAWNIEJ: WSPÓŁCZESNE:
Układane były głównie dla dzieci; Posiadały ciekawą, pełną przygód i mądrości formę literacką; Pomagały dzieciom w odróżnianiu dobra od zła; Nie było w nich przemocy; Było w nich mniej fantastycznych przedmiotów; Uczyły, że należy dzielić z się innymi, pomagać innym, być miłym. WSPÓŁCZESNE: Pokazują małym dziewczynkom, że najważniejsze to wyglądać dobrze; Chłopcom pokazują, jak to fajnie jest bić innych i mieć dużo pieniędzy, i innych rzeczy materialnych; Ukazują przemoc; Nie zawsze wskazują na to, co jest dobre a co złe; Często nie posiadają dydaktycznych treści; Zmieniają wartości; Psują psychikę dziecka; Posiadają urozmaiconą grafikę; Obraz przemocy i nieodpowiedniego słownictwa.

7 ZNANE BAJKI DAWNE : „Bolek i Lolek” „Kot Filemon” „Krecik” „Muminki”
„Pszczółka Maja” „Flinstonowie” WSPÓŁCZESNE „Shrek” „Sezon na Misia” „Epoka lodowcowa” „Alvin i wiewiórki” „Auta”

8 ZAPOZNANIE Z BAJKĄ Aby zapoznać uczniów z bajką zorganizowaliśmy warsztaty literackie podczas, których czytaliśmy bajkę o Ćwierćlandzie

9 INSCENIZACJA BAJKI Szóstoklasiści- uczestnicy projektu wystawili przed świetliczakami i oddziałem przedszkolnym przedstawienie „Czerwony Kapturek”

10 BAJKOWY KONKURS Aby sprawdzić znajomość bajek zorganizowany został konkurs, podczas którego uczestnicy mieli możliwość wykazać się swoją wiedzą. I miejsce zajęła N. Żyła II miejsce – M. Pająk III miejsce – P. Miąsko i T. Kubies

11 ZABAWY Z BAJKĄ- PODAJ TYTUŁ BAJKI

12 ZABAWY Z BAJKĄ CD.- ODPOWIEDZ NA PYTANIA
Jak nazywali się lis i kot z bajki „Pinokio”? Z czego zbudowały dom trzy świnki? W jaki sposób Calineczka pojawiła się na świecie? Co oznacza imię Calineczka? Kto jest najlepszym przyjacielem Kubusia Puchatka? Czym zajmował się tata Jasia i Małgosi? Co zbierał Czerwony Kapturek w lesie? Co dostali synowie młynarza po jego śmierci? Dlaczego mama kaczka wstydziła się swojego ostatniego dziecka? Do kogo należało łóżko, na którym się położyła Złotowłosa? Kim był Shrek? Jak miał na imię przyjaciel pszczółki Mai?

13 BAJKI UCZESTNIKÓW PROJEKTU
„Niezwykłe przygody zwykłego osiołka”- W. Adach „Królewicz Gniewko”- P. Słomka, M. Sałek „Złota wieża”- J. Żyła, P. Warchoł, K. Wolak „Zaczarowane drzwi”- M. Wasiak, K. Wieteska, M. Słomka, K. Kaim

14 NASZA KSIĄŻĘCZKA

15 Wnioski z pracy nad projektem
1. Nabycie umiejętności : mailowej wymiany informacji; szukania informacji, materiałów , grafiki, zdjęć w sieci; odpowiedniego wykorzystanie materiałów ze stron internetowych; podawania dokładnych adresów stron WWW; przestrzegania praw autorskich. 2. Poznanie nowych programów i praca w nich 3. Udoskonalenie pracy w programie Microsoft Word, Word Pad, PowerPoint, Office Picture Manager.


Pobierz ppt "UCZNIOWIE KL VI A I VI B W KRAINIE BAJKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google