Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FAUNA & FLORA. Afryka Lew Król dżungli. Ssak. Żyje w stadzie składającym się z samic młodych i jednego samca-przywódcy. Samice polują. Zjada mięso CIEKAWOSTKA:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FAUNA & FLORA. Afryka Lew Król dżungli. Ssak. Żyje w stadzie składającym się z samic młodych i jednego samca-przywódcy. Samice polują. Zjada mięso CIEKAWOSTKA:"— Zapis prezentacji:

1 FAUNA & FLORA

2 Afryka

3 Lew

4 Król dżungli. Ssak. Żyje w stadzie składającym się z samic młodych i jednego samca-przywódcy. Samice polują. Zjada mięso CIEKAWOSTKA: Im gęstsza, dłuższa i okazalsza grzywa tym lew zdrowszy, silniejszy i sprawniejszy.

5 Słoń afrykański

6 Największy ssak lądowy. Żyje 70 lat Trąbi tylko gdy jest zdenerwowany. Porozumiewa się z innymi za pomocą chrząkania. Je roślinki. CIEKAWOSTKA: Kiedyś słonie wykorzystywano w walkach.

7 Lemur

8 Ssak, małpa. Żyje w grupach od 5-20 osobników. Zjada liście i nasionka, a czasami nawet małe owady. Stawia ogon na baczność tylko gdy jest zaniepokojony lub zdenerwowany. CIEKAWOSTKA: Najdłużej żyjący lemur w niewoli miał 25 lat!

9 Baobab

10 Znany nam z książki Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy. Żeby uzyskać obwód baobabu 15 ludzi musieliby stanąć wokół niego z jak najszerzej wyciągniętymi ramionami i złapać się za ręce. Czyli ok. 30m. CIEKAWOSTKA: Baobab ma kwiaty, które zapylają nietoperze.

11 Daktylowiec

12 Owoce tego drzewa się je. Nie ma już na świecie dziko żyjących daktylowców, tylko hodowlane. Żyje 80 lat. CIEKAWOSTKA: Z bardziej miękkich daktyli robi się miód palmowy.

13 Bananowiec

14 Ma liście tak duże, że mogłyby przykryć całego człowieka. To nie jest drzewo tylko bylina. W Afryce banany się rozciera na masę, którą potem się piecze i wychodzi coś na kształt chleba o nazwie foutou. Zjada się go z pikantnymi sosami mięsnymi lub rybnym i. CIEKAWOSTKA: Istnieje piwo bananowe.

15 Azja

16 Panda wielka

17 Znana z tego, że jest symbolem organizacji WWF. Zjada bambus ;) Żyje samotnie. Jest zagrożona. CIEKAWOSTKA: Narodziny małej pandy wielkiej są sensacją na światową skalę!

18 Tygrys syberyjski

19 Ssak Je mięso Żyje ok. 15 lat Żyje na Syberii gdzie jest -40 o. Ma kły długości 7 cm. Jest zagrożony CIEKAWOSTKA: W ciemności widzi 5 razy lepiej niż człowiek!

20 Makak

21 Małpa naczelna. Zjada roślinki. Żyje w grupach od 20-30 osobników. Ci najważniejsi kąpią się w gorących źródłach. Ulubioną zabawą młodych małpek są skoki do wody ;) CIEKAWOSTKA: Małpy potrafią lepić śnieżki i się nimi bawić jak piłką!

22 Figowiec

23 Figowiec Ma 15 m wysokości. Z owoców robi się wino figowe! Można też je podprażyć i zrobić coś podobnego do kawy. CIEKAWOSTKA: Gdy Adam i Ewa zjedli zakazany owoc i zobaczyli, że są nadzy upletli sobie opaski na biodra z gałązek figowych. Dlatego określenie listek figowy oznacza coś skromnego i małego, które ukrywa coś wstydliwego.

24 Bambus

25 Zjada go panda. Można z jego ziaren wytwarzać chleb. Jest materiałem na łuki i flety. Ciekawostka: Bambus jest najszybciej rosnącą rośliną na ziemi. Rośnie 1m na dobę!

26 Herbata

27 Z liści robi się napój także o nazwie herbata CIEKAWOSTKA : Są różne odmiany napojów (herbat) z liści herbaty: Herbata czarna Herbata biała Herbata zielona Herbata żółta Herbata niebieska (ulung) Herbata czerwona

28 Ameryka Północna

29 Rosomak

30 Wygląda jak mały niedźwiedź. Ma bardzo słaby wzrok. Nie zapada w sen zimowy. Żyje samotnie. CIEKAWOSTKA: Naukowa nazwa rosomaka brzmi Gulo gulo ;)

31 Bizon

32 Je trawę. Jest największym ssakiem Ameryki Północnej. Żyje w stadzie CIEKAWOSTKA: Normalnie bizony ważą od 400-1000kg. Największy osobnik na świecie ważył 1400kg!!!

33 Kojot

34 Ssak. Je mięso. Wygląda trochę jak wilk i trochę jak szakal. CIEKAWOSTKA: Indianie nazywali kojota "małym wilkiem". Wierzyli, że stworzył świat.

35 Choina kanadyjska

36 Żyje nawet do 400 lat. Najstarszy okaz ma 554 lata. Ma ok. 30m. CIEKAWOSTKA: Choina kanadyjska jest symbolem stanu Pensylwania.

37 Trzykrotka

38 Jej naukowa nazwa to Tradescantia L. Jest roślinką ozdobną. Występuje w Kanadzie. Ma bardzo małe kwiatki. CIEKAWOSTKA: Jedzą ją agmaki (takie jaszczurki).

39 Floks kanadyjski

40 Jest rośliną ozdobną. Ma bardzo dużo kwiatków. Od 3-10 kwiatów na pęd. Ma od 25-40cm wysokości. CIEKAWOSTKA: Floks kanadyjski inaczej nazywany jest płomykiem kanadyjskim.

41 Ameryka Południowa

42 Leniwiec

43 Leniwiec trójpalczasty Mają po trzy palce u rąk i nóg. Żyją na drzewach. Schodzą z nich tylko raz na tydzień żeby się załatwić. Na ziemi niezgrabnie pełzają. Zjadają liście. Uwielbiają pływać ;) CIEKAWOSTKA: Potrafią trawić pokarm cały miesiąc!

44 Mrówkojad

45 Mrówkojad wielki Ssak. Je mrówki i termity. Żyje 26 lat. CIEKAWOSTKA: Jego język ma aż 60cm!!!

46 Lama

47 Jest kuzynką wielbłąda. Żyje w grupie. Jest symbolem w herbie Peru i Calamy. Lamy są wykorzystywane w pilnowaniu owiec i odstraszaniu od nich kojotów. CIEKAWOSTKA: Lamy plują tylko wtedy, gdy są zdenerwowane.

48 Eukaliptus

49 Największy eukaliptus miał ok. 100m wysokości. Używa się ich do osuszania bagien. Z liści robi się olejek eukaliptusowy, którego używa się do produkowania leków. CIEKAWOSTKA: Eukaliptus ma kwiatki w kolorach: biały, żółty, czerwony i różowy ;)

50 Agawa

51 Może być roślinką ozdobną. To coś w rodzaju kaktusa. Wykorzystuje się ją w produkcji alkoholi. Z ich soku robi się syrop słodzący. Ma pęd kwiatowy wysokości 12m usiany kwiatkami ;) CIEKAWOSTKA: Dawno temu robiono z niej też papier oraz liny i sznurki.

52 Kakaowiec

53 Z jego nasion robi się kakao i masło kakaowe. Jego liście są zielone cały rok. Ma 15m wysokości. CIEKAWOSTKI: Ma różowe lub czerwone kwiatki, które wyrastają bezpośrednio z pnia.

54

55 Bibliografia Źródła: o Wikipedia o grafika Google o własna wiedza + pomysły Prezentację wykonała: Marta WegnerMarta Wegner


Pobierz ppt "FAUNA & FLORA. Afryka Lew Król dżungli. Ssak. Żyje w stadzie składającym się z samic młodych i jednego samca-przywódcy. Samice polują. Zjada mięso CIEKAWOSTKA:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google