Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Latona – tytanida. Córka Kojosa i Fojbe. Siostra Asterii. Matka Artemidy i Apollina.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Latona – tytanida. Córka Kojosa i Fojbe. Siostra Asterii. Matka Artemidy i Apollina."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Latona – tytanida. Córka Kojosa i Fojbe. Siostra Asterii. Matka Artemidy i Apollina.

4

5 Latona była jedną z licznych kochanek Zeusa. Hera z zazdrości zesłała na Latonie pytona, gdy przed nim uciekała zatrzymała się prze strumyku, gdzie chciała napić się wody, lecz przeszkodzili jej w tym wieśniacy, Latona zamieniła ich w żaby. Urodziła na wyspie Delos (miejsce kultu jej dzieci), gdzie znalazła schronienie przed wężem. Urodziła bliźnięta: Apollina i Artemidę. W pewnych czasach bogini Niobe mówiła, że nie rozumie, jak ludzie mogą oddawać cześć Latonie, jeżeli ona ma więcej dzieci. Latonia poskarżyła się swoim dzieciom. Apollin wraz z Artemidą zeszli z Olimpu i kilkunastoma strzałami z łuku uśmiercili potomstwa Niobe.

6 Przedstawiano ją z dziećmi oraz z atakującym ją wężem – pytonem, tym który zesłała na nią Hera Nie posiada żadnych atrybutów.

7

8 Mitologia Jana Parandowskiego str.149 oraz str. 51 www.google/grafika.pl www.Slaskiekolekcje.pl www.wikipedia.pl www.Youtube.pl

9


Pobierz ppt "Latona – tytanida. Córka Kojosa i Fojbe. Siostra Asterii. Matka Artemidy i Apollina."

Podobne prezentacje


Reklamy Google