Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Otrzymujemy wielobarwny efekt kameleona przy pomocy substancji, które możemy znaleźć w domu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Otrzymujemy wielobarwny efekt kameleona przy pomocy substancji, które możemy znaleźć w domu."— Zapis prezentacji:

1

2 Otrzymujemy wielobarwny efekt kameleona przy pomocy substancji, które możemy znaleźć w domu.

3 Składniki Cylindryczny pojemnik Ciepła woda Płyn do mycia naczyń Suchy lód Dymiące Bąbelki

4

5 Przedstawiam przepisy na 2 substancje, które musisz zmieszać w celu wykonania zegaru jodowego. A to przepis na pomarańczową ciecz: Pół tabletki plusza witaminowego o smaku pomarańczowym rozpuszczamy w 2 łyżkach wody i dodajemy około 10ml jodyny (tak aby roztwór pozostał pomarańczowy). I bezbarwny składnik: Przygotowujemy roztwór zawiesiny skrobiowej: 1 łyżeczkę mąki ziemniaczanej rozpuszczamy w 100ml gorącej wody. Wlewamy do jakiegoś pojemniczka 5ml tej zawiesiny i dolewamy 50 ml wody utlenionej oraz łyżkę zimnej wody. Sam możesz wypróbowywać różne proporcje pomarańczowego i bezbarwnego roztworu. Dobra zabawa gwarantowana! Możesz zaskoczyć rodzinę lub znajomych :)

6 Wulkan Chemiczny

7 Bardzo efektowne doświadczenie chemiczne polega na imitacji prawdziwego wybuchu wulkanu. Tyle, że wulkan jest domowej roboty i można go aktywować dowolną ilość razy. Reakcja polega na rozkładzie dwuchromianu amonu o wzorze sumarycznym (NH4)2Cr2O7 w wyniku podgrzania. Najlepiej utworzyć z gliny formę, do której wsypiemy ów pomarańczowy proszek (glina nie zda egzaminu). Po polaniu go acetonem (substancją bardzo łatwo palną) i podpaleniu wulkan zaczyna buchać iskrami, wydobywa się mnóstwo lawy, której funkcję pełni zielony tlenek chromu (III) - Cr2O3

8 Do uformowania wulkanu świetnie nadaje się glina. Zarabiamy ją wodą, ugniatamy, a następnie tworzymy pasmo górskie. Jeden ze szczytów przeznaczamy na wulkan i robimy w nim otwór średnicy palca i głębokości ok. 7 cm. Całość trzeba wysuszyć. W tym czasie zajmujemy się wykonaniem dwuchromianu amonu. Potrzebne odczynniki: *Dwuchromian sodu - Na2CrO7 lub dwuchromian potasu - K2CrO7, * Woda amoniakalna (roztwór NH3, amoniaku), * 10 %-centowy kwas siarkowy.

9 Burza w Próbówce ;o

10 Twoja w ł asna burza w probówce - instrukcja wykonania: Potrzebujesz kwasu siarkowego (VI) - H 2 SO 4 bardzo ż r ą cy i niebezpieczny silny kwas i alkoholu etylowego C2H5OH (mo ż e by ć spirytus ska ż ony tj. denaturat) oraz kryszta ł ków nadmanganianu (VII) potasu - KMnO 4 dost ę pnych jako lekarstwo w ka ż dej aptece. Do st ęż onego kwasu siarkowego wlewa si ę ostro ż nie denaturat. Ciecze maj ą ró ż ne g ę sto ś ci, wi ę c nie zmieszaj ą si ę - denaturat b ę dzie na górze (patrz foto po prawej). Nast ę pnie wrzuca si ę ostro ż nie kilka kryszta ł ków nadmanganianu potasu. Burza w probówce w ł a ś nie rozp ę ta ł a si ę. Po jej uciszeniu mo ż esz dosypa ć kryszta ł ków, aby powtórzy ć efekt.

11 W doświadczeniu zostały wykorzystane dwie substancje chemiczne, perhydrol (nadtlenek wodoru ok. 30%), oraz manganianu(VII) potasu zwany też nadmanganianem potasu. Nadtlenek wodoru redukuje manganian(VII) potasu do tlenku manganu(IV), 2KMnO 4 + 3H 2 O 2 2MnO 2 + 2KOH + 2H 2 O + 3O 2

12 Lokomotywa

13 Pasta Słonia

14 Rozpuszczamy 20 gram jodku potasu w 20 ml wody i wlewamy to do 100 ml wody nadtlenku wodoru wymieszanego z barwnikiem i z płynem do naczyń (10 ml). Powstała reakcja jest niebezpieczna i kontakt ze skórą ma szkodliwe działanie i może doprowadzić do oparzeń. Eksperyment pokazuje rozkład nadtlenku wodoru na tlen i wodę za pośrednictwem jodku potasu. Reakcja jest egzotermiczna, należy zachować ostrożność! Do doświadczenia przedstawionego na filmie potrzebujemy: Nadtlenku wodoru (perhydrolu), płynu do naczyń, barwnika spożywczego (w celu nadania koloru naszej "paście") i jodku potasu.

15 Jest to spektakularne doświadczenie do którego potrzebujemy jeden składnik - Tiocyjanian rtęci (II) inaczej rodanek rtęci czyli Hg(SCN)2. Jest to bezwonny związek o barwie białej (żółty w przypadku zanieczyszczenia tlenkami azotu). Rozkłada się egzotermicznie w temperaturze 165°C, tworząc CO2, N2, HgS, HgO, SO2 i NO2. Hg(SCN)2 jest silnie toksyczny. Tiocyjanian rtęci (II) inaczej rodanek rtęci czyli Hg(SCN)2 rozkłada się pod wpływem gorąca.

16

17 Opracowa ł : Marek Bury kl. II a


Pobierz ppt "Otrzymujemy wielobarwny efekt kameleona przy pomocy substancji, które możemy znaleźć w domu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google