Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Doświadczenia Chemiczne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Doświadczenia Chemiczne"— Zapis prezentacji:

1 Doświadczenia Chemiczne

2 Do doświadczenia potrzebne będą: Nadmanganian potasu (KMnO4) Cukier Wodorotlenek sodu Dwa naczynia (jedno szklane) Otrzymujemy wielobarwny efekt kameleona przy pomocy substancji, które możemy znaleźć w domu.

3 Dymiące Bąbelki Składniki Cylindryczny pojemnik Ciepła woda Płyn do mycia naczyń Suchy lód

4 Zmiana Koloru Soku ;)

5 Zamiana Koloru Soku Przedstawiam przepisy na 2 substancje, które musisz zmieszać w celu wykonania zegaru jodowego. A to przepis na pomarańczową ciecz: Pół tabletki plusza witaminowego o smaku pomarańczowym rozpuszczamy w  2 łyżkach wody i dodajemy około 10ml jodyny (tak aby roztwór pozostał pomarańczowy). I bezbarwny składnik: Przygotowujemy roztwór zawiesiny skrobiowej: 1 łyżeczkę mąki ziemniaczanej rozpuszczamy w 100ml gorącej wody. Wlewamy do jakiegoś pojemniczka 5ml tej zawiesiny i dolewamy 50 ml wody utlenionej oraz łyżkę zimnej wody. Sam możesz wypróbowywać różne proporcje pomarańczowego i bezbarwnego roztworu. Dobra zabawa gwarantowana! Możesz zaskoczyć rodzinę lub znajomych :)

6 Wulkan Chemiczny 

7 Wulkan Chemiczny Bardzo efektowne doświadczenie chemiczne polega na imitacji prawdziwego wybuchu wulkanu. Tyle, że wulkan jest domowej roboty i można go aktywować dowolną ilość razy. Reakcja polega na rozkładzie dwuchromianu amonu o wzorze sumarycznym (NH4)2Cr2O7 w wyniku podgrzania. Najlepiej utworzyć z gliny formę, do której wsypiemy ów pomarańczowy proszek (glina nie zda egzaminu). Po polaniu go acetonem (substancją bardzo łatwo palną) i podpaleniu wulkan zaczyna buchać iskrami, wydobywa się mnóstwo lawy, której funkcję pełni zielony tlenek chromu (III) - Cr2O3

8 Wulkan Chemiczny Do uformowania wulkanu świetnie nadaje się glina. Zarabiamy ją wodą, ugniatamy, a następnie tworzymy pasmo górskie. Jeden ze szczytów przeznaczamy na wulkan i robimy w nim otwór średnicy palca i głębokości ok. 7 cm. Całość trzeba wysuszyć. W tym czasie zajmujemy się wykonaniem dwuchromianu amonu. Potrzebne odczynniki: *Dwuchromian sodu - Na2CrO7 lub dwuchromian potasu - K2CrO7, * Woda amoniakalna (roztwór NH3, amoniaku), * 10 %-centowy kwas siarkowy.

9 Burza w Próbówce ;o

10 Twoja własna burza w probówce - instrukcja wykonania:
Potrzebujesz kwasu siarkowego (VI) - H2SO4 bardzo żrący i niebezpieczny silny kwas  i alkoholu etylowego C2H5OH (może być spirytus skażony tj. denaturat) oraz kryształków nadmanganianu (VII) potasu - KMnO4 dostępnych jako lekarstwo w każdej aptece. Do stężonego kwasu siarkowego wlewa się ostrożnie denaturat. Ciecze mają różne gęstości, więc nie zmieszają się - denaturat będzie na górze (patrz foto po prawej). Następnie wrzuca się ostrożnie kilka kryształków nadmanganianu potasu. Burza w probówce właśnie rozpętała się. Po jej uciszeniu możesz dosypać kryształków, aby powtórzyć efekt.

11 Lokomotywa W doświadczeniu zostały wykorzystane dwie substancje chemiczne, perhydrol (nadtlenek wodoru ok. 30%), oraz manganianu(VII) potasu zwany też nadmanganianem potasu. Nadtlenek wodoru redukuje manganian(VII) potasu do tlenku manganu(IV), 2KMnO4 + 3H2O2 → 2MnO2 + 2KOH + 2H2O + 3O2

12 Lokomotywa

13 Pasta Słonia 

14 Pasta dla słonia  Rozpuszczamy 20 gram jodku potasu w 20 ml wody i wlewamy to do 100 ml wody nadtlenku wodoru wymieszanego z barwnikiem i z płynem do naczyń (10 ml). Powstała reakcja jest niebezpieczna i kontakt ze skórą ma szkodliwe działanie i może doprowadzić do oparzeń. Eksperyment pokazuje rozkład nadtlenku wodoru na tlen i wodę za pośrednictwem jodku potasu. Reakcja jest egzotermiczna, należy zachować ostrożność! Do doświadczenia przedstawionego na filmie potrzebujemy: Nadtlenku wodoru (perhydrolu), płynu do naczyń, barwnika spożywczego (w celu nadania koloru naszej "paście") i jodku potasu.

15 Węże Faraona Jest to spektakularne doświadczenie do którego potrzebujemy jeden składnik - Tiocyjanian rtęci (II) inaczej rodanek rtęci czyli Hg(SCN)2. Jest to bezwonny związek o barwie białej (żółty w przypadku zanieczyszczenia tlenkami azotu). Rozkłada się egzotermicznie w temperaturze 165°C, tworząc CO2, N2, HgS, HgO, SO2 i NO2. Hg(SCN)2 jest silnie toksyczny. Tiocyjanian rtęci (II) inaczej rodanek rtęci czyli Hg(SCN)2 rozkłada się pod wpływem gorąca.

16 Węże Faraona

17 Opracował: Marek Bury kl. II „a”


Pobierz ppt "Doświadczenia Chemiczne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google