Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DZIECI Z BULLERBYN.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DZIECI Z BULLERBYN."— Zapis prezentacji:

1 DZIECI Z BULLERBYN

2 WYBIERZ PYTANIE

3 Bullerbyn w języku polskim to:
a) Hałasowo b) Wesołowo c) Śmiesznowo

4 a) Hałasowo

5 Dzieci z Bullerbyn chodziły do szkoły w:
a) Nowej Wsi b) Wielkiej Wsi c) Małej Wsi

6 a) Wielkiej Wsi

7 W jakiej formie napisana jest książka Dzieci z Bullerbyn?
a) pamiętnika b) komiksu c) baśni

8 a) pamiętnika

9 WYBIERZ PYTANIE

10 Lisa mieszkała w: a) Zagrodzie Północnej b) Zagrodzie Południowej
c) Zagrodzie Środkowej

11 c) Zagrodzie Środkowej

12 Dzieci z Bullerbyn to: Anna, Britta, Lisa, Olle, Bosse, Lasse
b) Lisa, Anna, dziadziuś, Agda c) Olle, Bosse, Lasse, Anna, Britta, ciocia Janny, Lisa

13 a) Anna, Britta, Lisa, Olle, Bosse, Lasse

14 Rozmaite przygody i figle w książce opowiada:
a) Lisa b) Anna c) Britta

15 a) Lisa

16 KRZYŻÓWKA

17 WYBIERZ PYTANIE

18 Podczas jednej z zimowych zabaw wpadł do przerębli:
a) Lasse b) Bosse c) Olle

19 a) Lasse

20 Dzieci z Bullerbyn sprzedawały przy szosie:
a) czereśnie b) śliwki c) wiśnie

21 c) wiśnie

22 Na Gwiazdkę dzieci z Bullerbyn piekły:
babeczki pierniki orzechowe ciasteczka

23 b) pierniki

24 Uzupełnij tekst

25 Gwiazdka w Bullerbyn Gwiazdka dla dzieci z Bullerbyn rozpoczyna się tego dnia, gdy pieką Najlepsza foremka do ciasta ma kształt małego Na zakończenie wypieków dzieci przygotowują duże ciastko, które po upieczeniu jest nagrodą w konkursie. Dostaje je ta osoba, która najtrafniej odgadnie ile ziaren dzieci umieściły w   Następnego dnia Lasse, Bosse i Lisa wraz z tatą jadą do lasu po choinkę. Wybierają najładniejsze drzewko (modrzewia, świerku, jabłoni). W tym czasie mama przygotowuje uroczystą kolację. Po południu w dzień wigilijny dzieci idą z koszyczkiem pełnym smakołyków do dziadziusia i Kirstin z Zagajnika. Odwiedzają te samotne, starsze osoby. W domu Lisa wraz z braćmi ubiera świąteczne drzewko. Wiesza na nim koszyczki wykonane samodzielnie z czerwonego, zielonego, żółtego i niebieskiego Do koszyczków wkłada rodzynki i orzechy. Wcześniej dzieci pamiętają, żeby zadbać o zgłodniałe ptaszki. Przygotowują dla nich wieczór wigilijny. Wysoko na jabłonkach przymocowują snopki pełne ziaren owsa. W ten sposób karmią i (wróble, bociany, skowronki, gile, pliszki). A Lasse buduje latarnię ze , w której wieczorem zapala W ten świąteczny czas ogród dzieci z Bullerbyn jest cudownie i tajemniczo oświetlony. W wieczór wigilijny, gdy zrobi się ciemno, Lasse, Bosse i Lisa ubierają czerwone i przebierają się w Następnie biorą paczki i wymykają się z domu. Roznoszą po zaprzyjaźnionych domach. Do tej wesołej zabawy przyłączają się Britta i Anna oraz Olle.  W końcu nadchodzi pora uroczystej kolacji. Wszyscy domownicy zasiadają przy rozsuwanym, świątecznym stole w kuchni. Na stole pali się świeca i jest mnóstwo jedzenia. Jednak Lisa je tylko szynkę i kaszę. Marzy, żeby w kaszy znaleźć Podoba jej się ta wróżba, która głosi, że znalazca niespodzianki w kaszy w ciągu następnego roku Wreszcie, po kolacji, wszyscy wchodzą do pokoju. Na choince i na stole palą się świece. Tata czyta z Biblii o Dzieciątku Jezus, dzieci śpiewają piosenki. Tego wieczoru, podczas śpiewania kolęd, Less wymknął się i po chwili wrócił przebrany za z dużym worem na plecach i rozdawał prezenty. Na zakończenie wieczoru Lisa wraz z rodziną i przyjaciółmi tańczy wokół Ach, jak to przyjemnie, gdy jest Gwiazdka! Właściwie szkoda, że nie bywa ona trochę częściej.

26 Gwiazdka w Bullerbyn Gwiazdka dla dzieci z Bullerbyn rozpoczyna się tego dnia, gdy pieką PIERNIKI. Najlepsza foremka do ciasta ma kształt małego PROSIACZKA. Na zakończenie wypieków dzieci przygotowują duże ciastko, które po upieczeniu jest nagrodą w konkursie. Dostaje je ta osoba, która najtrafniej odgadnie ile ziaren GROCHU dzieci umieściły w BUTELCE.  Następnego dnia Lasse, Bosse i Lisa wraz z tatą jadą do lasu po choinkę. Wybierają najładniejsze drzewko ŚWIERKU. W tym czasie mama przygotowuje uroczystą kolację. Po południu w dzień wigilijny dzieci idą z koszyczkiem pełnym smakołyków do dziadziusia i Kirstin z Zagajnika. Odwiedzają te samotne, starsze osoby. W domu Lisa wraz z braćmi ubiera świąteczne drzewko. Wiesza na nim koszyczki wykonane samodzielnie z czerwonego, zielonego, żółtego i niebieskiego PAPIERU. Do koszyczków wkłada rodzynki i orzechy. Wcześniej dzieci pamiętają, żeby zadbać o zgłodniałe ptaszki. Przygotowują dla nich wieczór wigilijny. Wysoko na jabłonkach przymocowują snopki pełne ziaren owsa. W ten sposób karmią WRÓBLE i GILE. A Lasse buduje latarnię ze ŚNIEGU, w której wieczorem zapala ŚWIECZKĘ. W ten świąteczny czas ogród dzieci z Bullerbyn jest cudownie i tajemniczo oświetlony. W wieczór wigilijny, gdy zrobi się ciemno, Lasse, Bosse i Lisa ubierają czerwone CZAPECZKI i przebierają się w KRASNOLUDKÓW. Następnie biorą paczki i wymykają się z domu. Roznoszą PREZENTY po zaprzyjaźnionych domach. Do tej wesołej zabawy przyłączają się Britta i Anna oraz Olle.  W końcu nadchodzi pora uroczystej kolacji. Wszyscy domownicy zasiadają przy rozsuwanym, świątecznym stole w kuchni. Na stole pali się świeca i jest mnóstwo jedzenia. Jednak Lisa je tylko szynkę i kaszę. Marzy, żeby w kaszy znaleźć MIGDAŁ. Podoba jej się ta wróżba, która głosi, że znalazca niespodzianki w kaszy w ciągu następnego roku OŻENI SIĘ. Wreszcie, po kolacji, wszyscy wchodzą do pokoju. Na choince i na stole palą się świece. Tata czyta z Biblii o Dzieciątku Jezus, dzieci śpiewają piosenki. Tego wieczoru, podczas śpiewania kolęd, Less wymknął się i po chwili wrócił przebrany za KRASNOLUDKA z dużym worem na plecach i rozdawał prezenty. Na zakończenie wieczoru Lisa wraz z rodziną i przyjaciółmi tańczy wokół CHOINKI. Ach, jak to przyjemnie, gdy jest Gwiazdka! Właściwie szkoda, że nie bywa ona trochę częściej.

27 WYBIERZ PYTANIE

28 Co znalazła Lisa pod krzakiem szukając piłki?
11 kurzych jaj b) 5 złotych monet c) 10 kolorowych szkiełek d) małego zajączka

29 a) 11 kurzych jaj

30 Co odbywało się w szkole w Wielkiej Wsi na koniec roku szkolnego?
wielki bal na który przychodzą również rodzice b) egzamin, któremu przysłuchiwało się wielu rodziców c) wycieczka do pobliskiego miasteczka d) spotkanie wszystkich mieszkańców z okolicy

31 b) egzamin, któremu przysłuchiwało się wielu rodziców

32 Jaką pracę wykonywały wszystkie dzieci z Bullerbyn w czasie wakacji za które dostawały pieniądze?
a) kosiły trawę b) zbierały truskawki c) plewiły rzepę d) robiły porządki w zagrodach

33 c) plewiły rzepę

34 ROZSYPANKA

35 Jest już nas siedmioro w Bullerbyn

36 ZAWODY SPORTOWE

37 DZIĘKUJĘ ZA UDZIAŁ W KONKURSIE

38 GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM


Pobierz ppt "DZIECI Z BULLERBYN."

Podobne prezentacje


Reklamy Google