Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Plan prezentacji Życiorys Pokrewieństwo z innymi bogami Opis Iris Ciekawostki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Plan prezentacji Życiorys Pokrewieństwo z innymi bogami Opis Iris Ciekawostki."— Zapis prezentacji:

1

2 Plan prezentacji Życiorys Pokrewieństwo z innymi bogami Opis Iris Ciekawostki

3 Życiorys Iris – w mitologii greckiej bogini i uosobienie tęczy, posłanka bogów. Według wierzeń starożytnych Greków pełniła funkcję posłanki bogów olimpijskich (szczególnie Zeusa i Hery), bowiem potrafiła rozpinać łuk siedmiobarwny (tęczę), który łączył Niebo z Ziemią, to znaczy bogów z ludźmi.

4 Pokrewieństwa z innymi bogami Uchodziła za córkę boga Taumasa i Okeanidy Elektry oraz za siostrę harpii. Niektóre źródła podają, iż miała z bogiem Zefirem (swoim mężem lub kochankiem) syna Erosa albo Potosa. William Adolphe Bouguereau, Flora i Zefir

5 Opis Iris W sztuce przedstawiana jest zwykle jako urodziwa, młoda kobieta z wielkimi skrzydłami u ramion, w krótkiej lub długiej szacie lśniącej wszystkimi kolorami tęczy, z naczyniem w kształcie dzbanka do czerpania i rozlewania wody (ojnochoe; przynosiła w nim świętą wodę z podziemnej rzeki Styks na Olimp lub wodę dla chmur) w jednej ręce, z kaduceuszem (oznaką keryksa) w drugiej ręce.

6 Ciekawostki Imieniem bogini nazwano jedną z planetoid – 7 Iris, rodzaj bylin (o kolorowych kwiatach jak tęcza) z rodziny kosaćcowatych – Iris oraz gatunek motyla z rodziny rusałkowatych – Apatura iris

7 Koniec ! : ) Prezentację przygotowała : Magda Nowak kl. 1 f źródła: wikipedia.pl google grafika


Pobierz ppt "Plan prezentacji Życiorys Pokrewieństwo z innymi bogami Opis Iris Ciekawostki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google