Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zmierzchnica trupia główka, nazywana jest też zmorą trupią główką. Swoją nazwę zawdzięcza rysunkowi na wierzchu tułowia, który przypomina ludzką czaszkę.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zmierzchnica trupia główka, nazywana jest też zmorą trupią główką. Swoją nazwę zawdzięcza rysunkowi na wierzchu tułowia, który przypomina ludzką czaszkę."— Zapis prezentacji:

1

2 Zmierzchnica trupia główka, nazywana jest też zmorą trupią główką. Swoją nazwę zawdzięcza rysunkowi na wierzchu tułowia, który przypomina ludzką czaszkę.

3 Przednie skrzydła zmierzchnicy są czarnobrązowe żółtawymi i czarnymi przepaskami. Natomiast tylne są żółte z dwiema czarniawymi przepaskami. Duży i masywny odwłok jest żółty w ciemne, poprzeczne pasy, a jego środkiem biegnie czarnoniebieska smuga. Samiec i samica wyglądają tak samo. Rozpiętość jej skrzydeł wynosi od 11 – 12,5 cm.

4 Ta ciepłolubna ćma (motyl) przylatuje do nas co roku pod koniec wiosny lub początkiem lata z rejonu Morza Śródziemnego. Jej środowiskiem lęgowym jest Afryka, Azja południowo – zachodnia i basen Morza Śródziemnego. Można ją spotkać od maja do października, najczęściej na polach, w ogrodach i sadach. Lata późnym wieczorem i nocą.

5 Gąsienice zmierzchnicy zmieniają trzy krotnie ubarwienie podczas rozwoju. Żeruje głównie na naci ziemniaczanej, ale również na pomidorach, bielunia i innymi zielonymi częściami roślin rodziny psiankowatych.

6 Motyle, w odróżnieniu od wielu innych owadów, nie wydają właściwie żadnych dźwięków. Jednym z wyjątków jest właśnie zmierzchnica. Schwytana cienko piszczy, jak myszka. Dźwięki potrafią wydawać także jej gąsienice.

7 Wykonała : Justyna Muszańska. Klasa 1 gimnazjum. Źródła : a_g%C5%82%C3%B3wkahttp://pl.wikipedia.org/wiki/Zmierzchnica_trupi a_g%C5%82%C3%B3wka, Mój pierwszy przewodnik Jaki to motyl ?


Pobierz ppt "Zmierzchnica trupia główka, nazywana jest też zmorą trupią główką. Swoją nazwę zawdzięcza rysunkowi na wierzchu tułowia, który przypomina ludzką czaszkę."

Podobne prezentacje


Reklamy Google