Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zmierzchnica trupia główka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zmierzchnica trupia główka"— Zapis prezentacji:

1 Zmierzchnica trupia główka

2 Pochodzenie nazwy Zmierzchnica trupia główka , nazywana jest też zmorą trupią główką . Swoją nazwę zawdzięcza rysunkowi na wierzchu tułowia , który przypomina ludzką czaszkę .

3 Kolorystyka Przednie skrzydła zmierzchnicy są czarnobrązowe żółtawymi i czarnymi przepaskami . Natomiast tylne są żółte z dwiema czarniawymi przepaskami . Duży i masywny odwłok jest żółty w ciemne , poprzeczne pasy , a jego środkiem biegnie czarnoniebieska smuga . Samiec i samica wyglądają tak samo . Rozpiętość jej skrzydeł wynosi od 11 – 12,5 cm .

4 Migracja Ta ciepłolubna ćma (motyl) przylatuje do nas co roku pod koniec wiosny lub początkiem lata z rejonu Morza Śródziemnego . Jej środowiskiem lęgowym jest Afryka , Azja południowo – zachodnia i basen Morza Śródziemnego . Można ją spotkać od maja do października , najczęściej na polach , w ogrodach i sadach . Lata późnym wieczorem i nocą .

5 Gąsienice Gąsienice zmierzchnicy zmieniają trzy krotnie ubarwienie podczas rozwoju . Żeruje głównie na naci ziemniaczanej , ale również na pomidorach , bielunia i innymi zielonymi częściami roślin rodziny psiankowatych .

6 Ciekawostka Motyle , w odróżnieniu od wielu innych owadów , nie wydają właściwie żadnych dźwięków . Jednym z wyjątków jest właśnie zmierzchnica . Schwytana cienko piszczy, jak myszka . Dźwięki potrafią wydawać także jej gąsienice .

7 Wykonała : Justyna Muszańska. Klasa 1 gimnazjum. Źródła : http://pl
Wykonała : Justyna Muszańska . Klasa 1 gimnazjum . Źródła : , ” Mój pierwszy przewodnik Jaki to motyl ? ”


Pobierz ppt "Zmierzchnica trupia główka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google