Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tales z Miletu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tales z Miletu."— Zapis prezentacji:

1 Tales z Miletu

2 Badania astronomiczne
Według opowieści o charakterze anegdotycznym przekazanych przez Platona i Arystotelesa ,badanie ciał niebieskich było charakterystycznym zajęciem Talesa. Tales wyznaczyć miał rok zaćmienia słońca posługując się tablicami sporządzonymi przez Babilończyków.

3 Działalność polityczna Talesa
Do wyidealizowanego obrazu Talesa jako mędrca przynależy jego działalność polityczna. Mędrcy greccy, filozofowie i uczeni okresu archaicznego często działali aktywnie na rzecz ojczystych poleis - działalność taka stanowiła fundament moralności praktycznej Grecji okresu archaicznego.

4 Działalność praktyczna
Tales wykazał się szeroką działalnością praktyczną - o charakterze politycznym, inżynieryjnym i astronomicznym. Informacje o jego działalności praktycznej przekazał głównie Herodot.

5 Wizyta w Egipcie Podróże do Egiptu często przypisuje mędrcom tradycja. Tradycja uznawała Egipt za źródło nauki greckiej: ustalenie czy i gdzie Tales podróżował jest ważne dla ustalenia źródeł jego filozofii, a przez to także dla wielowiekowej kontrowersji wobec źródeł myśli greckiej.

6 Pochodzenie Talesa Tales pochodził z Miletu, wywodził się z zamożnej i wpływowej rodziny Thelidów.

7 Datowanie Talesa z Miletu
Tales miał przepowiedzieć wspomniane przez Herodota zaćmienie słońca, które miało zdarzyć się pod koniec wojny Medów i Lidyjczyków. Pozwala to określić czas, na który przypadał szczyt działalności Talesa. Według obliczeń astronomicznych w czasach bliskich Talesowi w Azji Mniejszej zaćmienie słońca miało miejsce 28 maja 585 p.n.e.

8 Uwarunkowania społeczno-historyczne
Milet, główny ośrodek cywilizacji jońskiej i najważniejszy ośrodek gospodarczy i intelektualny Greków okresu archaicznego był ojczystym miastem Talesa i miejscem narodzin europejskiej filozofii i nauki. Polis ta stanowiła jedną z kolonii greckich na wybrzeżu Azji Mniejszej, założoną przez osadników z plemienia Jonów.

9

10


Pobierz ppt "Tales z Miletu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google