Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tangram.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tangram."— Zapis prezentacji:

1 Tangram

2

3 Co to właściwie jest Tangram?
Tangram to chińska gra ludowa składająca się z 7 części tzn. tanów,5 trójkątów ekierkowych, kwadratu i równoległoboku. Po rozsypaniu tanów należy z nich złożyć oryginalny kwadrat albo jedną z figur według zadanego wzoru. Za każdym razem trzeba użyć wszystkich części.

4 Historia Tangramu stworzona 3 tysiące lat temu przez tybetańskich mnichów‚ w XIX wieku fala popularności tangramu przetoczyła się przez Europę i Stany Zjednoczone, grywali w nią m.in. Napoleon Bonaparte czy Lewis Carroll ‚ wykonywana z drewna, kości słoniowej, bogato zdobiona‚ Nie można dokładnie określić pochodzenia nazwy tej układanki. Jedna z wersji łączy tangram z ludnością, która mieszkała nad brzegami chińskiej rzeki Tanka. Inna wersja sugeruje, że nazwa pochodzi od dawnego angielskiego terminu „tamgram" oznaczającego łamigłówkę.

5 Co możemy stworzyć? Istnieje kilkaset możliwych kombinacji ułożenia tangramu, przedstawiających sylwetki ludzi, zwierząt, przedmiotów codziennego użytku, liter alfabetu i figur geometrycznych.

6 Zwierzęta

7 Ludzie

8 Przedmioty i figury geometryczne

9 Pewna historia... W pięknym domu mieszkał chłopiec, z psem
Ten pies był bardzo szczęśliwy i lubi tańczyć ale pewnego dnia uciekł, a chłopiec był bardzo smutny Zrobił rysunki swojego psa i pokazywał wszystkim swoim znajomym. Ktoś mu powiedział , że widział psa w pobliżu molo,

10 Pewna historia... chłopiec pobiegł do nadbrzeża i pies
widząc właściciela pobiegł w jego kierunku . Obaj szczęśliwy wsiedli do łodzi i popłynęli.

11 Ciekawostki Oprócz klasycznego tangramu chińskiego istnieje wiele łamigłówek opartych na tej samej zasadzie. Oto niektóre z nich: Tangram wielkanocny – w kształcie jajka, 12 elementów

12 Ciekawostki Tangram walentynkowy (9 części) Tangram koło ( 8 części)

13 Koniec


Pobierz ppt "Tangram."

Podobne prezentacje


Reklamy Google